Inauguracja centralnych obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej (foto, video)
13 sierpnia 2020 roku, Konkatedra na Kamionku

Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Metropolity Warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza zainaugurowała obchody Stulecia Bitwy Warszawskiej. Liturgię koncelebrowali Biskup Warszawsko-Praski Romuald Kamiński oraz Biskup Pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej Marek Solarczyk. Podczas uroczystości obecni byli przedstawiciele władz państwowych.

We Mszy Świętej w kościele konkatedralnym na Kamionku wzięli udział również przedstawiciele organizacji młodzieżowych: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Skauci Europy, Związek Harcerstwa Polskiego oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej.

W czasie homilii kardynał Kazimierz Nycz, przypominając słowa św. Jana Pawła II o długu wdzięczności wobec bohaterów 1920 roku, podkreślił: wszyscy jesteśmy dłużnikami tej bitwy, tej wojny i tego trudu dowódców i żołnierzy, którzy nas ocalili. Będąc dłużnikami wszyscy się dziś modlimy, ale myślę, że wyrażę naszą wspólną radość z obecności wśród nas harcerzy, a więc przedstawicieli młodzieży. To daje nadzieję i pewność, że ta sprawa długu wdzięczności będzie przenoszona na kolejne pokolenia.

- Abyśmy potrafili czerpać z tego wysiłku, z tej ofiary naszych przodków i naśladować w tym wszystkim, co jest troską o człowieka, o rodziny, o dobro wspólne, i co jest troską o naszą Ojczyznę, która jest najwyższym wymiarem tego dobra wspólnego – zaapelował Metropolita Warszawski.

Po Mszy Świętej poświęcona została tablica upamiętniająca księdza Ignacego Skorupkę i ochotników, którzy 13 sierpnia 1920 roku wyszli na front. Duchowny zginął kolejnego dnia postrzelony podczas walk pod Ossowem.

Centralne obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej na terenie Diecezji Warszawsko-Praskiej potrwają do 17 sierpnia.

Fot. Karolina Błażejczyk

Dod. Jakub Troszyński 13.08.2020 o 23.51, akt. 13.08.2020 o 23.59