Święcenia diakonatu 2020 (video,foto)
23 maja 2020 roku

W sobotę 23 maja biskup Marek Solarczyk udzielił święceń diakonatu siedmiu klerykom Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej. Uroczystość odbyła się w kaplicy seminaryjnej na Tarchominie. Z uwagi na ograniczenia i zasady bezpieczeństwa związane z epidemią we Mszy Świętej uczestniczyli tylko kandydaci do diakonatu oraz ich najbliżsi. Transmisję ze święceń przeprowadził kanał SalveNET.

- Życzę, żeby wasza posługa była takim niesieniem Ewangelii miłości. W tym czasie, w tych miejscach i z tymi, do których Bóg was pośle, bo was wybrał po to. Bądźcie pełni ducha, mocni wiary i zawsze jako świadkowie miłości Boga - zwrócił się do wyświęconych dziś diakonów biskup Marek Solarczyk.

Święcenia diakonatu przyjęli:

• Patryk Michał Filipiak z Parafii św. Jana Kantego w Legionowie
  • Marcin Franciszek Jaromij z Parafii Przemienienia Pańskiego w Wieliszewie
  • Marcin Kwitek z Parafii bł. Jerzego Matulewicza w Kielcach
  • Kamil Łyskowicz z Parafii Świętej Trójcy w Kobyłce
  • Antoni Przybysz z Parafii św. Kazimierza w Kobyłce
  • Bartłomiej Szwarc z Parafii Chrystusa Króla w Warszawie
  • Filip Jan Zgódka z Parafii MB Częstochowskiej w Zielonce

Fot. Jan Sędek

Tradycją lat ubiegłych święcenia diakonatu odbywały się w konkatedrze na Kamionku. W tym roku w związku z sytuacją epidemiczną uroczystość będzie bardziej kameralna i odbędzie się w kaplicy w Seminarium na Tarchominie. Klerykom towarzyszyć będzie wspólnota seminaryjna i najbliższe osoby z rodzin kandydatów. Wszystkie inne osoby, także przedstawicieli mediów, zachęcamy do korzystania z transmisji diecezjalnego kanału internetowego SalveNET.

Wyświęceni diakoni będą mogli udzielać Komunii Świętej oraz sakramentu Chrztu Świętego oraz asystować przy zawieraniu małżeństwa, przewodniczyć liturgii pogrzebu czy głosić kazania. Przez najbliższy rok będą także odbywać praktyki w wybranych parafiach Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Dod. Jakub Troszyński 21.05.2020 o 9.59, akt. 25.05.2020 o 9.21