diecezja.waw.pl/7017Matka Boża Zwycięska – Patronka Diecezji
Dziękczynienie Diecezji Warszawsko-Praskiej za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II (video, foto)
18 maja 2020 roku

Diecezjalne uroczystości w setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II odbyły się 18 maja w Radzyminie. Biskup Warszawsko-Praski Romuald Kamiński odprawił Mszę Świętą w Sanktuarium ku czci polskiego papieża, które powstaje na polach Bitwy Warszawskiej. Eucharystia rozpoczęła się o godzinie 18.00 i była transmitowana przez kanał SalveNET oraz Radio Warszawa.

- W naszej ponad tysiącletniej historii mieliśmy wielkich rodaków, którzy przynosili zaszczyt nam, współbraciom, ale też przynosili zaszczyt innym, całemu światu. I wtedy mogliśmy mówić, że nasz prestiż wzrastał w oczach całego świata, kiedy spośród naszych plemion, naszego narodu wychodził ktoś, kto przysparzał chwały. Najpiękniej i najowocniej czyni się to, kiedy jest się pojętnym uczniem Pana Jezusa i pracuje się dla chwały Jego i zbawienia ludzi - mówił biskup Romuald Kamiński.

Na zakończenie Mszy Świętej biskup Romuald Kamiński zwrócił się do przedstawicieli męskich wspólnot, którzy przybyli na uroczystość: to jest zjawisko niezwykłe, kiedy mężczyźni biorą się za modlitwę, za różaniec. Pamiętajmy, że za wychowanie w wierze w rodzinie odpowiedzialny jest ojciec. Życzę wszystkim członkom Żołnierzy Chrystusa, Wojowników Maryi i Rycerzy Jana Pawła II zrzeszonych pod wspólną inicjatywą "Męski Różaniec Warszawy", aby na swojej drodze wytrwali.

Uroczystą Mszę Świętą poprzedzi, o godzinie 17.00, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz modlitwa litanią do św. Jana Pawła II. O godzinie 17:30 odbędzie się odczytanie intencji w ramach Narodowej Nowenny. To inicjatywa modlitewna, która rozpoczęła się w sierpniu ubiegłego roku. Każdego 18. dnia miesiąca w parafii św. Jana Pawła II w Radzyminie modlono się za wstawiennictwem polskiego papieża – w intencji polskich rodzin i Ojczyzny. Setna rocznica urodzin Jana Pawła II będzie zakończeniem Nowenny. Intencje można jeszcze dołączać na stronie internetowej www.wotum1920.pl/nowenna. W dniach oczekiwania na 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II w parafii w Radzyminie od jutra do niedzieli, od 15 do 17 maja, w godzinach 17-18, będzie adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą dziękczynną za życie św. Jana Pawła II.

Podczas uroczystości odbędzie się poświecenie dzwonu jubileuszowego, który zabije po raz pierwszy 16 sierpnia. Tego dnia w parafii odbędą się obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz odsłonięcie figury Matki Bożej Łaskawej. O tym wotum dziękczynnym za ocalenie Polski i Europy przed bolszewikami w 1920 roku można przeczytać na stronie www.diecezja.info.pl/1920.

Przez cały dzień, od godziny 9, przy Sanktuarium będzie można także obejrzeć samochód papieski, którym w latach 1990-2001 Ojciec Święty podróżował na wypoczynek do Castel Gandolfo. Pojazd przekazał Angelo Gugel, kamerdyner Jana Pawła II.

Fot. Marcin Tafejko

Dokument został dodany dnia 14.05.2020 o 9.28, ostatnio aktualizowany 20.05.2020 o 12.02