Informacje dotyczące obowiązku zakrywania ust i nosa
16 kwietnia 2020 roku

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych znajduje się w plikach do pobrania. Dokument można pobrać także ze strony internetowej Ministerstwa Zdrowia tutaj. Przepisy będą obowiązywać od jutra 16 kwietnia do odwołania.

W treści dokumentu znajduje się zapis o tym, że obowiązku zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, ust i nosa nie stosuje się w przypadku:

duchownego sprawującego kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania.

To oznacza, że dopuszcza się:

odprawianie mszy i innych czynności religijnych przez duchownego bez tzw. maseczki.

Zwolnienie od obowiązku zakrycia ust i nosa dotyczy jedynie duchownych, a nie innych wiernych uczestniczących w czynnościach lub obrzędach religijnych, i obowiązuje wyłącznie w czasie sprawowania kultu religijnego. W innych sytuacjach, w miejscach ogólnodostępnych, np. podczas przebywania w kościele, na terenie przykościelnym, w zakrystii, w kancelarii parafialnej, duchowni są zobowiązani, aby zakryć usta i nos, zgodnie z zasadami ogólnymi.

Dod. Jakub Troszyński 15.04.2020 o 20.06, akt. 15.04.2020 o 23.17