diecezja.waw.pl/6723Matka Boża Zwycięska – Patronka Diecezji
Inauguracja Loretańskiego Roku Jubileuszowego – Eucharystia dla środowisk lotniczych
8 grudnia 2019 roku, Sanktuarium św. Ojca Pio

Msza Święta w intencji
pilotów, lotników, stewardess i pracowników lotnisk

8 grudnia 2019 roku, godz. 18.00
Sanktuarium św. Ojca Pio (ul. Fieldorfa 1)
- przewodniczy abp Salvatore Pennacchio
Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP
2 Niedziela Adwentu
rozpoczęcie Loretańskiego Roku Jubileuszowego.

Papież Franciszek ogłosił jubileusz loretański dla wszystkich podróżujących samolotami
oraz pielgrzymów, którzy przybędą do sanktuarium Świętego Domu w Loreto,
który potrwa od 8 grudnia 2019 do 10 grudnia 2020 roku.

Rok Jubileuszowy rozpocznie się w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu kard. Pietro Parolin będzie przewodniczył uroczystości otwarcia Drzwi Świętych Jubileuszu.

Ogłoszenie Jubileuszu związane jest z obchodzonym w 2020 roku 100-leciem uznania Matki Boskiej Loretańskiej patronką podróżujących samolotami.
O łaskę oddania lotników w szczególną opiekę Matki Bożej Loretańskiej prosili Stolicę Apostolską włoscy pionierzy lotnictwa. Nawiązywali do legendy przeniesienia domku Matki Bożej do Loreto, jakiego w 1294 roku mieli dokonać aniołowie, by uchronić czcigodną pamiątkę - świadka chwili Zwiastowania przed muzułmanami. Wydarzenie miało mieć miejsce 10 grudnia.
Papież Benedykt XV spełnił prośbę włoskich pilotów i ogłosił Madonnę Loretańską ich patronką w 1920 roku.

Stałym wymiarem jubileuszu będzie także wprowadzenie wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Loretańskiej (10 grudnia) do kalendarza Kościoła Powszechnego.

W Diecezji Warszawsko-Praskiej kult Matki Bożej Loretańskiej ma swoje szczególne akcenty.

Dokument został dodany dnia 25.11.2019 o 12.21, ostatnio aktualizowany 27.11.2019 o 13.34