XIX Dzień Papieski w twej parafii... i w mediach
13 października 2019

XIX Dzień Papieski
Wstańcie, chodźmy!

Tegoroczny, XIX Dzień Papieski, w całej Polsce oraz w środowiskach polonijnych, obchodzić będziemy pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!” Słowa te stanowią nawiązanie do tytułu książki św. Jana Pawła II z 2004 r. Tegoroczne obchody wpisują się również w 40. rocznicę
I pielgrzymki papieża-Polaka do Ojczyzny, a także 20. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, której jednym z owoców było powstanie Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

• W sobotę, 12 października, podczas uroczystej gali, która odbędzie się o godz. 15.30 na Zamku Królewskim w Warszawie, wręczone zostaną nagrody TOTUS. Gala transmitowana będzie przez TVP 2 o godz. 16.00.
  • W niedzielę, 13 października,
    • o godz. 9.00, w Bazylice św. Krzyża w Warszawie odbędzie się Msza Święta, celebrowana przez ks. bp. Romualda Kamińskiego. Transmisję tego wydarzenia będzie można usłyszeć w programie I Polskiego Radia.
    • o godz. 10.00 w TVP Polonia transmitowana będzie Msza Święta z Sanktuarium św. Jana Pawła 11 będzie w Krakowie, celebrowana przez ks. kard. Stanisława Dziwisza.
    • o godz. 12.00 W warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej Mszę Świętą w intencji darczyńców Fundacji celebrował będzie ks. kard. Kazimierz Nycz.
    • Niedzielne obchody zakończy koncert galowy Dnia Papieskiego w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 17.30, transmitowany przez TVP 1 (ze względu na transmisję telewizyjną prosimy o przybycie na godz. 17.00), w którym wezmą udział artyści m.in. Halina Mlynkova, Krzysztof Iwaneczko, Dariusz Malejonek oraz zespół niemaGotu.

Obchodom Dnia Papieskiego co roku towarzyszą konkursy, wystawy, sztuki teatralne, wieczory poetyckie, imprezy sportowe, kulturalne i artystyczne. Stypendyści z Trójmiasta, Krakowa, Częstochowy i Warszawy organizują biegi papieskie. Dodatkowo w Krakowie i Katowicach odbędą się koncerty z okazji Dnia Papieskiego.

• Zwieńczeniem obchodów XIX Dnia Papieskiego będzie konferencja naukowa Nadzieja chrześcijańska dzisiaj. Źródła i konsekwencje, która odbędzie się we wtorek, 15 października na Zamku Królewskim w Warszawie.

To święto w swojej istocie wpisuje się w słowa ks. kard. Kazimierza Nycza: ,,Nie chodzi o to tylko, aby wspominać tamten czas (...), ale żeby wstać i zabrać się do przybliżania Papieża, jego osoby i dzieła."

Dod. Ks. Wojciech Lipka 5.10.2019 o 12.55, akt. 8.10.2019 o 12.14