Msza Święta w intencji Powstańców Warszawskich (nagranie homilii)
1 sierpnia 2019 roku

- Nasza Ojczyzna na bazie tamtych cierpień, tamtego zrywu, tamtego bohaterstwa dzisiaj może mówić "Jestem wolna. I dzieci moje żyją w wolnej Ojczyźnie". Jesteśmy winni wszystkim, których Pan postawił na naszej drodze i którzy przyczynili się do naszego dobra wdzięczność. Wdzięczność to jest przepiękna cecha, która ma swoje korzenie w sercu kochającym - mówił w katedrze warszawsko-praskiej 1 sierpnia 2019 roku, czyli w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, bp Romuald Kamiński.

- Kiedy mówimy o Powstaniu Warszawskim - tak jakby niechcący - od razu przekraczamy Wisłę i osiadamy w tych wspomnieniach na lewym brzegu. Bo rzeczywiście tam działy się te główne sprawy. I działy się najdłużej, bo 63 dni. Ale przecież Praga to też Warszawa. Tutaj także w godzinie "W" wybuchło Powstanie. Nie można o tym zapomnieć i my, tutejsi, powinniśmy szczególne wspominać to wszystko, co się wydarzyło na Pradze

- Za chwilę będziemy uczestnikami podniosłych uroczystości. Zbliża się bowiem 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Chciałbym z serca zaprosić was na uroczystości, które będziemy przeżywać także na Pradze - mówi bp Romuald Kamiński.

W czwartek, 1 sierpnia, w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego biskup Romuald Kamiński będzie przewodniczył Mszy Świętej w intencji Powstańców. Uroczysta Eucharystia rozpocznie się o godzinie 18 w Katedrze Warszawsko-Praskiej.

Uczcić pamięć o walczących z okupantem bohaterach, pomodlić się o łaskę zdrowia i sił dla żyjących oraz o zbawienie dla nieżyjących Powstańców będzie można również w wielu parafiach warszawsko-praskich, m.in.:

Zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy tego dnia.

Przypominamy także o prośbie włączenia dzwonów o godzinie 17, w godzinie „W”, we wszystkich świątyniach Diecezji w hołdzie poległym Powstańcom.

Dod. Marcin Tafejko 31.07.2019 o 14.03, akt. 2.08.2019 o 13.12