Pomocnicy Matki Kościoła zapraszają na 36. Praską Pielgrzymkę Pieszą

Warszawa, 19 lipca 2019 roku

Wielebni Księża,
Drodzy Diecezjanie,

Wakacje powoli dobiegają do połowy. Część z nas ma już za sobą czas letniego odpoczynku.

U progu wakacji zachęcałem do udziału w 36. Pieszej Praskiej Pielgrzymce Rodzin. Obecnie pragnę polecić Waszej uwadze 36. Praską Pielgrzymkę Pieszą – szlak pątniczy Pomocników Matki Kościoła.

Tegoroczna pielgrzymka ma charakter szczególny - będzie dziękczynieniem za 50-lecie istnienia Ruchu Pomocników Matki Kościoła, czasem wielkiego dziękczynienia za dar Ruchu
i okazją do nowego odkrycia jego charyzmatu. Może stanie się dla wielu z Was także sposobnością dla tych, którzy pragną poznać świadectwa i duchowość maryjną ruchu. Zwieńczeniem pielgrzymki będą obchody jubileuszu na Jasnej Górze.

Drugi wymiar tegorocznego pielgrzymowania związany jest z osobą Sługi Bożego, kardynała Stefana Wyszyńskiego. Kościół w Polsce oczekuje na wyniesienie Prymasa Tysiąclecia do chwały ołtarzy. Pomocnicy Matki Kościoła, którzy zawdzięczają swojej istnienie temu wielkiemu człowiekowi, pragną podczas pielgrzymki wraz z pątnikami przygotować się duchowo do zbliżającej się beatyfikacji. W drodze będzie okazja do poznania myśli
i zgłębienia życia tego wielkiego Polaka.

Wreszcie trzecim mocnym akcentem tegorocznej pielgrzymki będzie fakt z życia naszej Diecezji: Synod Młodych, rozpoczynający swoje prace od września bieżącego roku (aktualnie trwają intensywne prace przygotowujące). To ważne wydarzenie, które domaga się od nas wszystkich modlitwy i uwagi. Pątnicy będą mogli wysłuchać świadectw oraz zapoznać się
z nauką Kościoła na temat młodzieży. Szczególnie więc zapraszam na ten szlak członków Parafialnych Zespołów Synodalnych.

Pielgrzymi wędrują w kameralnej grupie, liczącej ponad sto osób – zapewnia to prawdziwie rodzinną atmosferę. Trasa całej pielgrzymki liczy ok. 315 km.

Rozpoczęciem pielgrzymki jest Eucharystia sprawowana w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku 16 sierpnia o godzinie 6.00. Po Mszy Świętej pielgrzymi wyruszają na szlak, by 25 sierpnia rano stanąć u stóp Jasnej Góry.

Tegoroczne pielgrzymowanie będzie odbywało się pod hasłem: Zwyciężyłaś! Zwyciężaj!

Na pielgrzymkowy trud już dzisiaj z serca błogosławię wszystkim organizatorom i pątnikom

+ Romuald Kamiński
Biskup Warszawsko-Praski

Zapisy: 14 i 15 sierpnia, od 16.00 do 19.00,
w pomieszczeniach Konkatedry na Kamionku - ul. Grochowska 365.

Centralne obchody Jubileuszu – program

• 25 sierpnia 2019 roku (niedziela)
powitanie Pielgrzymów z Wałów Jasnogórskich
Msza Święta na wejście Pielgrzymki Pomocników Matki Kościoła pod przewodnictwem bpa Romualda Kamińskiego (Sala Papieska)