Diecezjalna Procesja Bożego Ciała (Foto)
20 czerwca 2019 roku, Katedra Warszawsko-Praska

- Chrześcijanin - uczeń Jezusa powinien w pierwszej kolejności zapragnąć dobrego rozumienia Daru Eucharystii i życia tym Darem. W Eucharystii Jezus staje się nadzwyczajnie bliski i oddany człowiekowi. Nie dziwi nas zatem, że Szatan na różny sposób zwodzi człowieka, aby odstąpił od tej bliskości. Przeróżne formy znieważania Jezusa w Ewangelii dokonują ogromnego spustoszenia w duszy ludzkiej - mówił podczas kazania przy czwartym ołtarzu Biskup Warszawsko-Praski Romuald Kamiński.

- Naszą odpowiedzią powinno być jeszcze większe pragnienie przyjaźni z Jezusem Eucharystycznym. Miłość do Jezusa nakłada na nas zadanie troski o zbawienie bliźniego - dodał.

Ordynariusz Diecezji Warszawsko Praskiej zwrócił uwagę na szczególne miejsce rodziny we wspólnocie Kościoła: Idąc dzisiaj z naszym Panem ulicami czcigodnej Pragi przechodzimy obok codziennych miejsc życia i funkcjonowania naszych rodzin. Małżeństwo i rodzina potrzebują całkowitego zanurzenia w mocy i świętości Boga, który ich uzdolni do wypełnienia powierzonych zadań. Nikt o własnych siłach tego nie uczyni. Stąd tak bardzo ważne są: sakrament małżeństwa, wspólnota modlitwy w małżeństwie i rodzinie, wspólne uczestniczenie w Eucharystii oraz wspólnota stołu i zamieszkania.

Uroczystości w Katedrze Warszawsko-Praskiej rozpoczęły się od Mszy Świętej o godzinie 10. Eucharystii przewodniczył Biskup Warszawsko-Praski Romuald Kamiński, a koncelebrował Biskup Pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej Marek Solarczyk.

Po Mszy Świętej przeszła procesja z Najświętszym Sakramentem poprowadzona ulicami: al. Solidarności, Jagiellońską, bł. ks. Kłopotowskiego oraz Sierakowskiego. Ołtarze, przy których zatrzymała się procesja zostały umiejscowione przy: VIII LO im. Władysława IV, siedzibie Kurii u zbiegu ulic Floriańskiej, Jagiellońskiej i Kłopotowskiego, Domu Zakonnym Sióstr Loretanek oraz na placu przed Katedrą. Dekoracje ołtarzy zostały przygotowane przez: Zakon Rycerzy św. Jana Pawła II, strażaków, Siostry Loretanki oraz parafian z Katedry.

Po raz dziewiąty dywan kwiatowy wzdłuż ławek w Katedrze ułożyli uczniowie i ich rodzice ze szkoły Strumienie z Józefowa.

Uroczystości uświetnili: chór Musica Sacra pod dyr. Pawła Łukaszewskiego oraz Orkiestra Miejska z Wołomina pod dyr. Łukasza Wojakowskiego.

Fotorelacja: kleryk Grzegorz Ogórek.

Dod. Jakub Troszyński 19.06.2019 o 16.08, akt. 26.06.2019 o 11.25