Wielki Tydzień oraz Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego w DW-P (transmisje on-line)
Kwiecień 2019 roku

W najbliższą niedzielę, 14 kwietnia, rozpoczyna się Wielki Tydzień, który poprzedza najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym – Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. W Diecezji Warszawsko-Praskiej w doniosły nastrój tych dni wprowadzi Diecezjalna Droga Krzyżowa ulicami Pragi w piątek, 12 kwietnia (wzdłuż Al. Solidarności, Jagiellońską, Kłopotowskiego i ul. Floriańską do Katedry).

W Niedzielę Palmową celebrowana będzie liturgia z uroczystą procesją, która upamiętnia wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. W parafii św. Ojca Pio na Gocławiu Eucharystii będzie przewodniczył biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński. Po Mszy Świętej odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami osiedla. Biskup Marek Solarczyk będzie przewodniczył liturgii w dwóch parafiach: przed południem w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowie oraz wieczorem w parafii Dobrego Pasterza w warszawskim Miedzeszynie.

Wielki Czwartek przypomina ustanowienie sakramentu kapłaństwa oraz Eucharystii. Przedpołudniowa Msza krzyżma odbędzie się w bazylice katedralnej pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Podczas Eucharystii biskup Romuald Kamiński poświęci krzyżmo święte i pobłogosławi inne oleje. Księża, którzy przybędą z terenu całej diecezji odnowią przyrzeczenia kapłańskie.

Wieczorem Msza Święta Wieczerzy Pańskiej rozpocznie Triduum Paschalne, w bazylice katedralnej liturgii będzie przewodniczył biskup pomocniczy Marek Solarczyk.

Wielki Piątek jest dniem bez Mszy Świętej. Rano w niektórych kościołach odprawiane jest nabożeństwo Ciemnej Jutrzni, w bazylice katedralnej z wiernymi będzie się modlił biskup Romuald Kamiński. Wieczorem w kościołach odbędzie się liturgia Męki Pańskiej. W konkatedrze na Kamionku pod przewodnictwem biskupa Romualda Kamińskiego, w bazylice katedralnej pod przewodnictwem biskupa Marka Solarczyka.

Wielka Sobota poświęcona jest adoracji przy Grobie Pańskim. Nie sprawuje się Mszy Świętej, aż do wieczornej Wigilii Paschalnej. Rano odbywa się nabożeństwo Ciemnej Jutrzni (w bazylice katedralnej z udziałem biskupa Romualda Kamińskiego). W ciągu dnia wierni mogą przynosić do kościołów pokarmy na wielkanocny stół do obrzędu błogosławieństwa. W bazylice katedralnej liturgii Wigilii Paschalnej o godzinie 20 będzie przewodniczył biskup Romuald Kamiński.

W poranek Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego zgodnie z tradycją w parafiach odbywa się Msza Święta z procesją rezurekcyjną. Biskup Romuald Kamiński będzie przewodniczył Eucharystii w parafii Matki Bożej Loretańskiej na warszawskiej Pradze, biskup Marek Solarczyk w parafii Św. Jana Chrzciciela i Św. Wojciecha Biskupa Męczennika w Poświętnem.

• Piątek przed Wielkim Tygodniem, 12 kwietnia

18.00: Katedra Warszawsko-Praska – Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Romualda Kamińskiego, a następnie Diecezjalna Droga Krzyżowa ulicami Pragi

• Niedziela Palmowa, 14 kwietnia

11.30: Parafia Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowie - Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Marka Solarczyka