Modlitwa za szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach
25 listopada – 14 grudnia 2018 roku

Modlitwa za szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach

Jak pisze Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, bp Artur Miziński:

Nuncjatura Apostolska w Polsce przekazała Sekretariatowi Konferencji Episkopatu Polski tekst modlitwy o pomyślność szczytu klimatycznego COP24, który będzie miał miejsce w Katowicach, w dniach 3-14 grudnia br.

Kard. Peter Kodwo Turkson, Prefekt Dykasterium ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, zwraca się z uprzejmą prośbą, aby powyższa modlitwa była odmawiana w kościołach parafialnych, kaplicach i ośrodkach duszpasterskich w dniach od 25 listopada br. do 14 grudnia br.

Po konsultacjach z ks. bp. Adamem Bałabuchem, Przewodniczącym Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP, zachęcamy do codziennego odmawiania modlitwy w wyżej wymienionym terminie, po błogosławieństwie kończącym Mszę św. a przed śpiewem na zakończenie.

Materiał do wykorzystania duszpasterskiego celem wprowadzenia do modlitwy

Jan Paweł II w 1990 roku powiedział:

„Efekt cieplarniany osiągnął krytyczne rozmiary na skutek ciągłego rozwoju przemysłu, wielkich aglomeracji miejskich i zwiększonego zużycia energii. Odpady przemysłowe, gazy produkowane przy spalaniu kopalin, niekontrolowane wycinanie lasów - wszystko to, jak wiadomo, ma szkodliwy wpływ na atmosferę i na całe środowisko naturalne. Kryzys ekologiczny - powtarzam - jest problemem moralnym."

Tekst modlitwy

Prowadzący: Módlmy się tak, jak Papież Franciszek nauczał nas w Laudato Si'

Zgromadzenie: Boże ojcze, prowadź nas.
Pomóż nam działać z miłością i odwagą
W Twoje imię, O Panie,
Pomóż nam spełnić nasz obowiązek
ochrony Ziemi, naszego wspólnego domu.
Oto wołanie Ziemi i wołanie ubogich.
Boże Ojcze, otocz nas swoją mocą i światłością,
pomóż nam chronić każde życie
I przygotować się na lepszą przyszłość,
na nadejście Twojego Królestwa
równości, pokoju, miłości i piękna.
Amen

Dod. Joanna Solak 19.11.2018 o 11.05