Modlitwa za kapłanów lat 1918-2018 (relacja video, nagranie homilii)
3 listopada 2018 roku, Konkatedra MB Zwycięskiej

Uroczystą mszą św. w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku, rozpoczęły się główne obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w diecezji warszawsko-praskiej. W czasie liturgii dziękowano Bogu za suwerenność, polecając tych którzy oddali życie w służbie Rzeczypospolitej.

Eucharystii przewodniczył bp Romuald Kamiński, a homilię wygłosił Bp Marek Solarczyk. Po liturgii odbyła się procesja na przykościelnym cmentarzu kamionkowskim, w czasie której polecano Bogu poległych w walce o wolność Ojczyzny.Ojczyzna to ziemia i groby. / Narody, tracąc pamięć, tracą życie.

Sentencję taką zapisano na tabliczce na jednej z najsłynniejszych polskich nekropolii – w Zakopanem, na Pęksowym Brzysku. Jej autorstwo przypisuje się marszałkowi Ferdynandowi Foch`owi – marszałkowi trzech narodów: francuskiemu, brytyjskiemu marszałkowi polnemu, a także marszałkowi polskiemu, mianowanemu przez Józefa Piłsudskiego. Był to jeden z najznakomitszych dowódców I wojny światowej.

Znamy jego słowa, nie pamiętając o Autorze. Realizujemy ich wewnętrzną treść czcząc pamięć tych, którzy odeszli oddając życie Ojczyźnie.

Przeżywanie zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pragniemy w Diecezji Warszawsko-Praskiej rozpocząć od wspólnej modlitwy w intencji zmarłych kapłanów, których życie i śmierć przyczyniało się do pogłębienia wiary i poszerzenia wolności Polaków.

Uroczystej Eucharystii o wieczne zbawienie
dla księży diecezjalnych i zakonnych,
którzy odeszli już do Pana po wieczną nagrodę,
ks. bp Romuald Kamiński będzie przewodniczył
w sobotę, 3 listopada, o godzinie 18.00
w Konkatedrze MB Zwycięskiej na Kamionku.
Po Mszy Świętej nastąpi procesja po przykościelnym cmentarzu.

Zapraszamy do udziału w tej wyjątkowej wspólnocie modlitwy.

Dod. Jakub Troszyński 30.10.2018 o 9.18, akt. 4.11.2018 o 11.36