Uroczystość Wszystkich Świętych w Diecezji Warszawsko-Praskiej (relacja video, fragment homilii Bpa R. Kamińskiego)
1 listopada 2018 roku

Na Cmentarzu Polskich Żołnierzy Poległych w 1920r.,w Radzyminie odbyły się centralne obchody uroczystości Wszystkich Świętych. Znajdują się tam mogiły poległych w Bitwie Warszawskiej, zwanej „Cudem nad Wisłą”. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił bp Romuald Kamiński. Po Eucharystii alejkami cmentarza przeszła procesja, podczas której wierni modlili się, za wstawiennictwem wszystkich świętych, za zmarłych.

- Człowiek święty jest przyjacielem Boga, ale staje się także bardzo bliski drugiemu człowiekowi.Jeżeli mówimy, że to jest dobry człowiek dla innych,mamy o nim dobrą opinię,umie służyć innym, to znaczy, że i do Boga ma niedaleko. Jeśli mówimy "to jest przyjaciel Boga" to i w relacjach do ludzi również jest dobry, szlachetny - mówił bp Romuald Kamiński .

Zgodnie z kalendarzem liturgicznym Kościoła Katolickiego zbliża się obchodzona 1 listopada uroczystość Wszystkich Świętych – dzień, w którym czcimy pamięć tych, którzy dostąpili już łaski zbawienia. Rozpoczyna ona czas szczególnej duchowej pamięci o wszystkich wiernych zmarłych. W Diecezji Warszawsko-Praskiej okazją do modlitwy będą między innymi Msze Święte z udziałem pasterzy diecezji na cmentarzach.

- Będziemy, jako pasterze diecezji, z poszczególnymi wspólnotami uczestniczyć w liturgii. Bardzo wszystkich zachęcam do tego spotkania – zaprasza na uroczystości biskup Romuald Kamiński.

W Uroczystość Wszystkich Świętych biskupi diecezji będą obecni w trzech miejscach:

• Biskup Warszawsko-Praski Romuald Kamiński odprawi Msze Świętą o godzinie 12:00 na Cmentarzu Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920r. („Nowy” Cmentarz) w Radzyminie
  • Biskup pomocniczy Marek Solarczyk będzie przewodniczył Eucharystii o godzinie 12:00 w parafii św. Wincentego a Paulo w drewnianym kościele na Cmentarzu Bródzieńskim
  • Biskup senior Kazimierz Romaniuk będzie przewodniczył Mszy Świętej o godzinie 11:00 w kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego na Cmentarzu w Marysinie Wawerskim.

Po Eucharystii na każdym cmentarzu odbędzie się procesja połączona z modlitwą za zmarłych.

Uroczystość Wszystkich Świętych bywa czasem mylona z Dniem Zadusznym.

- 1 listopada obchodzimy święto pełne radości, ogromnie dynamiczne i podniosłe. Czcimy pamięć tych wszystkich, którzy już stanęli przy Jezusie Chrystusie w Jego Królestwie. To jest Kościół tryumfujący i zwycięski. Zachęcam, żebyśmy w takim duchu przeżywali ten dzień. Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, które obchodzimy następnego dnia ma zupełnie inny charakter liturgiczny. Modlimy się za tych, którzy stanowią Kościół oczyszczający się, pokutujący. Kiedy nawiedzamy cmentarze dobrze byłoby, oprócz dbałości o groby, ofiarować zmarłym modlitwę – podkreśla biskup Romuald Kamiński.

Kult świętych w Kościele Katolickim ma bardzo długą tradycję, która sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. W 935 roku papież Jan XI ustanowił lokalnie obchodzone święto Wszystkich Świętych jako obowiązujące w całym Kościele. Obchód Dnia Zadusznego zainicjował w 998 r. św. Odylon – opat klasztoru benedyktyńskiego w Cluny (Francja). W XIII w. święto obchodził już cały Kościół zachodni.

Dod. Jakub Troszyński 29.10.2018 o 13.18, akt. 1.11.2018 o 19.31