Eucharystia w intencjach środowiska medycznego (relacja video, fragment homilii)
18 października 2018 roku, Katedra św. Michała Archanioła i św. Floriana

18 października, w święto św. Łukasza Ewangelisty, patrona lekarzy, w katedrze św. Floriana Męczennika i Michała Archanioła została odprawiona uroczysta Msza Święta.

Jak podkreślał ks. dr Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz służby zdrowia "w święto Łukasza Apostoła, Ewangelisty, ale i lekarza, od kilku lat obchodzimy święto środowiska medycznego".

Bp Romuald Kamiński wyraził wdzięczność nie tylko za obecność przedstawicieli służby zdrowia na Mszy Świętej, ale również za ich posługę. - Reprezentuję wszystkich pacjentów, którzy chcemy podziękować za wszystko to, co czynicie poprzez opiekę i troskę płynącą z serca o każdego pacjenta - zaznaczył kaznodzeja.

- Św. Łukasz zyskał miano patrona tych wszystkich, którzy w swoim powołaniu kierują się służbą człowiekowi niedomagającemu. To jest niezwykłe powołanie. Moglibyśmy powiedzieć, że to jest królewskie powołanie, ponieważ w tym powołaniu dana jest nam łaska dotykania dwóch obszarów; i tego co jest cielesne, ale także tego, co jest duchowe. Nie ma rozłączności, nie da się leczyć człowieka nie dotykając jednej i jednocześnie drugiej sfery - mówił w homilii bp Romuald Kamiński.

Tradycyjnie już, w święto liturgiczne św. Łukasza Ewangelisty - patrona środowiska medycznego, w Katedrze Warszawsko-Praskiej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika zostanie odprawiona Eucharystia w intencjach osób pracujących w zawodach medycznych i posługujących chorym.

Mszy Świętej o godzinie 18.00
będzie przewodniczył Biskup Warszawsko-Praski,
JE ks. bp Romuald Kamiński

Podczas tegorocznej modlitwy zgromadzeni będą mieli wyjątkową możliwość uczczenia relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej – wyniesionej do chwały ołtarzy 28 kwietnia 2018 roku pielęgniarki, działaczki charytatywnej, pedagoga, prekursorki i instruktorki pielęgniarstwa rodzinnego, domowego i parafialnego; odznaczonej Medalem Pro Ecclesia et Pontifice oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (Polonia Restituta).

Błogosławiona Hanno, módl się za nami!

Dod. Joanna Solak 8.10.2018 o 15.14, akt. 19.10.2018 o 16.49