Komunikat dotyczący aktualnej sytuacji prawno-kanonicznej księdza Grzegorza K.

W związku z przedstawionymi w mediach informacjami dotyczącymi księdza Grzegorza K., pragniemy podkreślić, że w odniesieniu do tego duchownego – po zakończeniu postępowań przed sądami cywilnymi – zostały przeprowadzone wszelkie procedury, przewidziane prawem kościelnym i dokumentacja postępowania kanonicznego została przekazana do Stolicy Apostolskiej, która zdecyduje o dalszych losach księdza.

W toku postępowania kościelnego ksiądz K. został poddany diagnostyce psychologicznej wykonanej przez świeckiego specjalistę psychologa - seksuologa, biegłego sądowego. Nadto uczestniczył w terapii, którą prowadził świecki specjalista z wieloletnim doświadczeniem w pracy z ofiarami i sprawcami nadużyć seksualnych.

Po odbyciu terapii ksiądz zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Otwocku, gdzie po śmierci Dyrektora Domu, jako mieszkańcowi zlecono tymczasowo bieżące techniczne administrowanie placówką. Jego obowiązki polegają na zapewnieniu właściwego funkcjonowania domu oraz opieki nad starszymi i chorymi kapłanami, a także wykonywaniu codziennych prac fizycznych i służebnych.

Msze święte może sprawować tylko i wyłącznie dla pensjonariuszy w kaplicy Domu. Jest to kaplica prywatna, do której nie mają wstępu osoby z zewnątrz. Ksiądz nie pełni żadnych funkcji o charakterze duszpasterskim oraz ma zakaz pracy duszpasterskiej z dziećmi i młodzieżą. Duchowny ma zakaz posiadania na portalach internetowych swoich profili.

Biuro prasowe

Dod. Joanna Solak 5.09.2018 o 9.57, akt. 20.09.2018 o 16.17