X pielgrzymka Różańca do Loretto: Maryja Oblubienicą Ducha Świętego (relacja video, fragment homili)
12 maja 2018 roku

12 maja 2018 roku odbyła się X Pielgrzymka Czytelników "Różańca" i członków Rodziny Loretańskiej. Sobotnie spotkanie przebiegało pod hasłem „Maryja Oblubienicą Ducha Świętego”. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. bp Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.

Przesłanie wpisuje się w hasło nowego programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce: „Duch, który umacnia miłość”. Matka Boża, która we wszystkim poddana była Jego natchnieniom, jest na tej drodze pewną Przewodniczką.

- Żyjemy we wspólnocie i we wspólnocie zmierzamy do nieba. Kiedy mówimy o odpowiedzialności za zbawienie drugiego człowieka, czasami stawiamy sobie pytania, czy jesteśmy w stanie wypełnić to zobowiązanie? - mówił bp Romuald Kamiński w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej z okazji X pielgrzymki Czytelników „Różańca”, Wydawnictwa Sióstr Loretanek i Członków Rodziny Loretańskiej.

W programie:

Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP
spotkanie z Rodziną Loretańską i czytelnikami Różańca
konferencja: ks. Grzegorz Koc
Uwielbienie z Maryją
Tajemnice radosne różańca świętego
Msza Święta pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego
występ dzieci z przedszkola Sióstr Loretanek
konkurs różańcowy
Koronka do Bożego Miłosierdzia

Pielgrzymi już po raz dziesiąty wyruszą z różnych stron Polski do Loretto, by pokłonić się Czarnej Madonnie w Jej sanktuarium. Jak zwykle przybędą pieszo, autokarami, samochodami, samotnie i z całymi rodzinami bądź wspólnotami, bez względu pogodę – a na pewno będzie ciepło i słonecznie! – by powierzyć wszystkie swoje troski Tej, której zaufali.

Maryja Oblubienicą Ducha Świętego. Przesłanie tegorocznej pielgrzymki wpisuje się w hasło nowego programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce: „Duch, który umacnia miłość”. Matka Boża, która we wszystkim poddana była Jego natchnieniom, jest na tej drodze pewną Przewodniczką.

Pielgrzymka do Loretto ma już swoją tradycję. Po raz pierwszy odbyła się w 2009 r., podczas obchodów jubileuszu 100-lecia miesięcznika „Różaniec” i 10-lecia Rodziny Loretańskiej – wspólnoty powstałej przy Zgromadzeniu Sióstr Loretanek, która liczy dziś ok. 4 tys. członków. Od tego czasu czytelnicy pisma założonego przez bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, pracownicy utworzonego przez niego wydawnictwa oraz członkowie Rodziny Loretańskiej przyjeżdżają tu każdego roku, by oddać się pod opiekę Maryi Loretańskiej, Opiekunki rodzin i ogniska domowego.

Choć jest to pielgrzymka czytelników „Różańca” i Rodziny Loretańskiej, zaproszeni są na nią wszyscy. Większe grupy zorganizowane prosimy zgłaszać w redakcji miesięcznika „Różaniec”: rozaniec@loretanki.pl, tel. 22 612 93 64. Pomoże to nam w lepszej organizacji wydarzenia, by każdy poczuł się jak w domu.

Dod. Joanna Solak 10.04.2018 o 14.07, akt. 16.05.2018 o 11.56