Nasza Katedra otrzyma relikwie Św. Floriana
4 maja 2004, godz. 17.00

"Pan go powołał do chwały męczeństwa,
By uczestniczył w cierpieniach Jezusa,
On zaś z weselem podążył śladami
Swojego Mistrza i Króla.
Odtąd przychodzi z pomocą grzesznikom
Palonym ogniem podstępnej pokusy;
Gasi płomienie grożące zagładą
I niesie słabym otuchę."
(z hymnu brewiarzowego)

Komendant Wojewódzki PSP Województwa Mazowieckiego
Prezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP
Komendant Miejski PSP m.st. Warszawy
Kapelan Mazowieckich Strażaków PSP I OSP

zapraszają na uroczyste przekazanie relikwii Św. Floriana Bazylice Katedralnej na Pradze
 w dniu 4 maja 2004 o godz. 17.00

W tym roku mija 1700 lat od męczeńskiej śmierci naszego Patrona Świętego Floriana. Dzielimy się naszą radością: w dniu 4 maja br. o godz. 18.00 do Bazyliki Katedralnej na Pradze, świątyni Mazowieckich Strażaków, przybędą Relikwie Świętego Floriana, aby pozostać w tym miejscu na stałe. Jest to dla nas wydarzenie o wymiarze historycznym. Podczas Uroczystej Mszy św. dziękować będziemy Bogu za ten wspaniały dar oraz prosić o błogosławieństwo i wszelką pomyślność dla Strażaków, ich Rodzin, oraz wszystkich Służb współdziałających w akcjach ratowniczych.

Wyrazem naszej pamięci o zmarłych i poległych Strażakach będzie złożenie po Mszy Św. wieńców i wiązanek kwiatów pod Tablicą Pamiątkową.

Przybycie na tak ważne dla Służby Pożarniczej Rzeczypospolitej Polskiej, w dziejach Stolicy i Mazowsza wydarzenie, niech będzie naszą Pierwszą Pielgrzymką Mazowieckich Strażaków do Relikwii Świętego Floriana w Warszawie.

Porządek uroczystości:

17.00 – powitanie relikwii Świętego Floriana w Jednostce Ratowniczo Gaśniczej nr 5 przy ulicy Marcinkowskiego na Pradze, (autokary parkują na parkingach przy Stadionie);

17.30 – przemarsz do Katedry Świętego Floriana, Świątyni Mazowieckich Strażaków (Dowódca Uroczystości, Poczet Sztandarowy i Kompanie Honorowe SGSP i OSP RP, Orkiestra OSP RP, Poczty Sztandarowe OSP RP, Strażacy, Kapituła Katedralna i Biskup Stanisław Kędziora, który powita Relikwie Świętego Floriana wraz ze Strażakami i Duchowieństwem na terenie JRG nr 5, Relikwie naszego Patrona umieszczone na starej zabytkowej drabinie w asyście Strażaków);

18.00 – przekazanie na progu Katedry Relikwii Świętego Floriana Biskupowi Ordynariuszowi Diecezji Warszawsko – Praskiej przez Komendanta Wojewódzkiego PSP oraz Prezesa Zarządu Wojewódzkiego OSP RP;

Uroczysta Msza św. i złożenie wieńców pod Tablicą Pamiątkową, miejscem pamięci poległych i zmarłych Strażaków. Odprowadzenie relikwii Świętego do miejsca przechowania.

Spotkanie Strażaków i Duchowieństwa w gmachu Kurii Biskupiej na wspólnym posiłku.

Serdecznie zapraszamy do Bazyliki Katedralnej Świętego Floriana na Pradze, Świątyni Mazowieckich Strażaków i JRG nr 5 na dzień 4 maja br. (wtorek ) na godz. 17.00 Strażaków Mazowsza, ich Rodziny i wszystkie współdziałające Służby.

Niech Święty Florian czuwa nad nami i bezpiecznie prowadzi!

Kapelan Strażaków Województwa Mazowieckiego
Ks. st. kpt. Krzysztof Jackowski