ŚDM Kraków 2016 okiem Telewizji Diecezji Warszawsko-Praskiej - Salve TV
26-31 lipca 2016 roku

- „Jeżeli Bóg jest, to był On właśnie tam”, „Zobaczysz, za tydzień będziemy wyjeżdżać stąd jako zupełnie inni ludzie”, „W Kościele jest miejsce dla wszystkich” - Czym były Światowe Dni Młodzieży? „Jak żyć” po tym wydarzeniu? Jak wcielić w życie słowa papieża Franciszka? Gośćmi specjalnego wydania programu „Temat Dnia” byli ks. bp Marek Solarczyk, biskup pomocniczy Diecezji Warszawsko – Praskiej i Katarzyna Olubińska, dziennikarka „Dzień Dobry TVN” i autorka bloga „Bóg w Wielkim Mieście”.

W rozmowie z Mateuszem Godkiem opisywali niezwykłe spotkanie z papieżem Franciszkiem i młodzieżą z całego świata. - To był piękny, cudowny czas. Doświadczenie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie jest tak niesamowicie bogate i o wiele bardziej przekraczające od tego, co próbowały przekazać, zresztą tak fantastycznie, media - mówił ks. bp Solarczyk.- Każdy z nas ma swoje niesamowite refleksje – dodawał.

Z kolei Katarzyna Olubińska opowiedziała o swoim doświadczeniu ŚDM: - Dla mnie to były pierwsze Światowe Dni Młodzieży. Jeden z moich znajomych, który był już na siedmiu edycjach, powiedział: „Zobaczysz, za tydzień będziemy wyjeżdżać stąd jako zupełnie inni ludzie”. Myślałam, że przesadza, ale rzeczywiście, to osobiste doświadczenie, słowa papieża – żadne media nie są w stanie tego opisać, to po prostu trafiało do serc – stwierdziła – W moim środowisku były także osoby niewierzące, ja też tam pracowałam i jedna z nich powiedziała mi pod koniec: Jeżeli Bóg jest, to był On właśnie tam – podkreśliła.

Goście „Tematu Dnia” odnieśli się także do papieskiej metafory „kanapy” i języka, którego używa Ojciec Święty. - Zasadniczo rzecz biorąc papież przecież mówił o Panu Bogu. Od tego nie uciekajmy. My nie jesteśmy po to, żeby recenzować papieża. Każdy z nas może powiedzieć, co dotarło do mnie z tego co mówił papież. To jest najbardziej szczere i uczciwe – zaznaczył ks. bp Marek – Miłosierdzie to aktualne przeżywanie miłości Boga. Papież mówił: bądźcie ludźmi, którzy będą ludźmi Boga - powiedział hierarcha.

Katarzyna Olubińskia opisywała atmosferę Światowych Dni Młodzieży. Mówiła, że pojawiała się myśl wśród dziennikarzy, że ŚDM to nie tylko praca, ale również rekolekcje. - Myśl, która ze mną zostanie to jest ta prawda o miłosierdziu, czyli to, że w Kościele jest miejsce dla wszystkich – stwierdziła- Tam nikt nie miał wątpliwości, Kto nas jednoczy i dla Kogo tutaj jesteśmy. To był Pan Bóg. - podsumował ks. bp Marek Solarczyk.

Dod. Marcin Tafejko 8.08.2016 o 15.31, akt. 8.08.2016 o 15.32