Pielgrzymka do Ziemi Świętej
22 marca - 2 kwietnia 2016

W programie pielgrzymki, oprócz uczestnictwa w uroczystości wielkanocnych Triduum Paschalnego w samej Jerozolimie, zaplanowano wizytę w takich miejscach jak Betlejem, Betfage, Jerycho, nad <orzem Martwym i odpoczynek na plaży w Tel Awiwie. Przewidziane są także dwa dni w Jordanii wraz ze zwiedzaniem starożytnej Petry.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z Caritas Diecezji Warszawsko–Praskiej 22 619-44-76 lub bezpośrednio z opiekunem duchowym pielgrzymki tel. 600 398 585 albo poprzez formularz kontaktowy na stronie: cdwp.caritas.pl

IZRAEL i JORDANIA Szlakiem Biblijnym

1 dzień 22.03.2016 Zbiórka na lotnisku, odprawa biletowo-bagażowa, wylot do Izraela.

2 dzień 23.03.2016

Śniadanie. Wizyta w Betfage, tu rozpoczyna się szlak Niedzieli Palmowej. Przejazd na Górę Oliwną: wizyta w Pater Noster, następnie Dominus Flevit – gdzie Pan zapłakał nad losem Jerozolimy. Przejście do Ogrójca – ogród Getsemani. Potem nawiedzenie Grobu NMP – kościół prawosławny. Przejazd na Syjon. Wizyta w Opactwie Zaśnięcia NMP. Następnie Wieczernik i Synagoga Grobu Króla Dawida. Przejście do Kościoła Il Galicantu, gdzie znajduje się więzienie, w którym przetrzymywano Pana Jezusa. Kolacja i nocleg.

3 dzień 24.03.2016 WIELKI CZWARTEK Śniadanie, przejazd do Jerozolimy. W Wielki Czwartek, o godzinie 8:00, w Bazylice Grobu Pańskiego, odprawiona zostanie Msza Święta, upamiętniająca Ostatnią Wieczerzę, którą celebrować będzie łaciński Patriarcha Jerozolimy. Po południu Franciszkanie zorganizują tradycyjną pielgrzymkę do Wieczernika (zwanym też salą na górze), położonego na Górze Syjon. Czas wolny na starym mieście. Przejazd na Zachodnią część miasta, wizyta w Muzeum Ofiar i Bohaterów Holokaustu – YAD VASHEM. Przejazd na wczesną obiadokolacje. Wieczorem, od godziny 21:00, zarówno pielgrzymi, jak i miejscowi Chrześcijanie będą kontemplować i trwać przy Chrystusie w Ogrodzie Getsemani. Medytacja zakończy się procesją ze świecami, której celem jest kościół świętego Piotra “il Gallicantu”, tradycyjnie znany jako miejsce, gdzie Jezus spędził noc poprzedzającą Jego aresztowanie. Powrót do hotelu na obiadokolacje i nocelg.

4 dzień 25.03.2016 WIELKI PIĄTEK Śniadanie, przejazd do Jerozolimy. W Wielki Piątek dzień rozpocznie się od procesji o godzinie 11:30, prowadzić ją będzie Kustosz Zakonu Franciszkanów w Ziemi Świętej. Czas wolny na Starym Mieście. O godzinie 20:10, w Bazylice Grobu Pańskiego, celebrowany będzie pogrzeb Chrystusa. Jest to wydarzenie obchodzone tylko w Kościele Jerozolimskim. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

5 dzień 26.03.2016 WIELKA SOBOTA Śniadanie. Oczekiwana Wigilia Paschalna, punkt kulminacyjny Wielkiego Tygodnia, odbędzie się ona w sobotni poranek, o godzinie około 7:30, w Bazylice Zmartwychwstania. Powrót do Betlejem, wizyta u Pani w Ogrodzie w Artass. Powrót do Jerozolimy, gdzie odprawione zostaną nieszpory. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

6 dzień 27.03.2016 WIELKA NIEDZIELA

Uroczyste śniadanie. W Wielkanocną Niedzielę, o godzinie. 8:00, celebrowana będzie Msza Święta, po której odbędzie się procesja wokół grobu Jezusa. Przejazd do Emaus – spotkanie uczniów ze Zmartwychwstałym Chrystusem. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

7 dzień 28.03.2016

Śniadanie. Przejazd na granice izraelsko – jordańska. Przejazd do Madaby – miasta Chrześcijan. Wizyta w Cerkwi Świętego Jerzego, gdzie znajduje się mozaikowa mapa składająca się z dwóch milionów kawałków. Potem przejście do Katolickiego Kościoła pod wezwaniem Jana Chrzciciela, patrona Jordanii. Następnie wizyta na Górze Nebo – miejscu, z którego Mojżesz miał zobaczyć Ziemię Obiecaną. Msza Święta. Obiadokolacja i nocleg w Wadi Musa.

8 dzień 29.03.2016

Śniadanie. Zwiedzanie Petry – starożytna metropolia na południowym szlaku karawanicznym. Skarbiec, Grobowce Królewskie, Wąwóz Siq – to tylko niektóre z wyjątkowych miejsc, które kryje w sobie skalne miasto. Msza Święta w Grobowcu Urnowym, dawnej bizantyjskiej świątyni. Powrót do hotelu. Obiadokolacja.

9 dzień 30.03.2016 Śniadanie. Przejazd na granice jordańsko–izraelska. Przejazd do Kaser el Yahud – odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Krótka wizyta w Jerychu. Przejazd nad Morze Martwe, czas na relaksacyjną kąpiel. Obiadokolacja i nocleg w Betlejem.

10 dzień 31.03.2016 Śniadanie. Dzień Odpoczynku. Przejazd do Tel Awiwu, odpoczynek na plaży. Popołudnie w Jaffie – wizyta w Kościele Świętego Piotra – Msza Święta. Kolacja i nocleg.

11 dzień 01.04.2016

Śniadanie. Wizyta w Betlejem. Początek na Polu Pasterzy w miejscu, gdzie Anioł ogłosił Dobrą Nowinę. Przejazd pod Bazylikę Narodzenia – miejsce, gdzie według tradycji na świat przyszedł Jezus. Następnie wizyta w Grocie Mlecznej – miejsce, do którego pielgrzymują kobiety by modlić się o dobre macierzyństwo. Przejazd do Hebronu, gdzie znajduje się Grota Makpela – miejsce pochówku Abrahama, Izaaka i Jakuba. Kolacja i nocleg w Betlejem.

12 dzień 02.04.2016 Śniadanie. Przejazd na lotnisko. Wylot do Polski.

Dod. Magdalena Kowalewska 23.02.2016 o 16.16, akt. 23.02.2016 o 16.19