diecezja.waw.pl/4495Matka Boża Zwycięska – Patronka Diecezji
Spotkanie opłatkowe Służby Zdrowia
17 grudnia 2015

Miejmy poczucie służby i misji, która od nas zależy i która jest nam powierzona – zwrócił się Ksiądz Arcybiskup Henryk Hoser SAC do środowiska medycznego, które w podziemiach Katedry Warszawsko-Praskiej uczestniczyło w spotkaniu opłatkowym. Wśród przybyłych gości był Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski oraz Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł.

– Chcemy przywrócić odpowiedzialność państwa za Służbę Zdrowia. Pragniemy również, aby pacjent przestał być traktowany jako „świadczeniobiorca” i stał się chorym, nad którym pochylają się ci, którzy powinni mu służyć – mówił Minister Zdrowia, podkreślając, że ci, którzy pracują w Służbie Zdrowia powinni być godnie traktowani.

– Najbardziej jest przykry dla mnie język, którym zaczęliśmy posługiwać się. Pacjenci są nazywani „świadczeniobiorcami”, zajmują się nimi „świadczeniodawcy”, udzielając procedur w ramach limitów czy nadlimitów. Moje urzędowanie na Miodowej zacząłem od słów, w których stwierdziłem, że chciałbym zamienić system ochrony zdrowia w służbę zdrowia – dodał Minister Konstanty Radziwiłł.

Videorelacja:

Ksiądz Arcybiskup Henryk Hoser SAC zauważył, że jesteśmy świadkami głębokiego kryzysu medycyny. – Polega na tym, że nie mamy stałych odniesień do wartości ludzkich. Nie ma gwarancji dla życia ludzkiego i jego integralności. Medycyna przegrywa z technologią, której ulegamy. Przyjęliśmy za złą normę stanowiącą o tym, że wszystko co jest technologicznie możliwe, można zastosować w stosunku do człowieka – kontynuował, dodając, że przegrywamy również z komercją w medycynie. – Przekształcenie medycyny w system rynkowy powoduje, że przestajemy być służbą. Najbardziej przegrywa podmiotowość pacjenta oraz podmiotowość leczącego – powiedział Biskup Warszawsko-Praski.

Zwrócił także uwagę na dwa elementy będące sposobem na wyjście ze wspomnianego kryzysu: powrót do medycyny hipokratejskiej, która w kilku zasadach mówi o tym, co jest najbardziej istotne w relacji lekarz-pacjent oraz powrót do antropologii chrześcijańskiej. Jest ona, jak przypominał Święty Jan Paweł II, integralną antropologią, obejmującą wszystkie wymiary ludzkiego życia. Ksiądz Arcybiskup apelował do pracowników środowiska medycznego, aby zrobili wszystko, aby w centralnym miejscu stawiany był chory.

Prof. Andrzej Borówka przypomniał, że 11 listopada bieżącego roku Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Henryk Hoser SAC został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

– Proszę przyjąć serdeczne gratulacje od naszego środowiska. Odznaczenie to jest całkowicie zasłużone za niestrudzoną wieloletnią i oddaną pracę, służbę prawdzie i Ewangelii. Służbie pełnionej dla dobra narodu i Ojczyzny – mówił prof. Borówka, dodając: – Dokonania Waszej Ekscelencji dla dobra rodziny i naszego kraju nie sposób przecenić. Są dowodem niezłomności w szerzeniu prawdy i umiejętności pokonywania z godnością trudności.

– Przyjąłem to odznaczenie w imieniu nas wszystkich, podpierając się zasługami osób ze środowiska, w którym żyję i pracuję, dzięki któremu mogę podejmować różne działania – mówił Ksiądz Arcybiskup Henryk Hoser SAC.

W imieniu Prezydenta RP okolicznościowy list przysłał Sekretarz Stanu – Szef Gabinetu Prezydenta RP Adam Kwiatkowski. Z kolei obecny Marszałek Senatu RP życzył wszystkim miłości w nadchodzące Święta Bożego Narodzenia. – To święta, podczas których upamiętniamy przyjście do nas Pana Jezusa. Są to Święta Miłości – powiedział Stanisław Karczewski.

Ksiądz Arcybiskup złożył świąteczne życzenia pracownikom Służby Zdrowia. Przypomniał, że narodzenie Chrystusa było przełomowym momentem w historii ludzkości. – Święta Bożego Narodzenia są tak ważne, ponieważ przypominają nam skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy mówił Ksiądz Arcybiskup.

Dokument został dodany dnia 17.12.2015 o 18.09, ostatnio aktualizowany 27.12.2015 o 22.46