Wigilia z Ubogimi
Jadłodajnia Caritas DWP, 24 grudnia 2014 r.

24 grudnia o godz. 10.00 w Jadłodajni Św. Brata Alberta przy Lubelskiej do wigilijnego stołu, wraz z Ks. Arcybiskupem Henrykiem Hoserem, zasiedli najubożsi mieszkańcy Pragi i okolic.

Spotkanie świąteczne na Lubelskiej organizowane jest rokrocznie od początków istnienia Jadłodajni. 23 grudnia, dzień przed spotkaniem wigilijnym, Caritas DWP rozdała 1500 paczek potrzebującym. W paczce świątecznej znalazły się takie produkty jak: barszcz czerwony, herbata, cukier, konserwa mięsna oraz środki higieniczne. W samą Wigilię ubodzy i potrzebujący spotkali się ze swoim biskupem przy świątecznym suto zastawionym stole, łamiąc się opłatkiem, śpiewając kolędy i kosztując wigilijnych potraw. Wśród gości były zarówno osoby samotne jak i rodziny z małymi dziećmi. Byli ubodzy, którzy w domu nie mają z czego przygotować wigilii, jak i ci, którzy w ogóle domu nie mają. Dla wielu była to jedyna możliwość poczucia świątecznej atmosfery, porozmawiania przy stole z drugim człowiekiem, odczucia życzliwości i miłości, której nikomu nie powinno zabraknąć na co dzień, a w Wigilię Bożego Narodzenia szczególnie.

Ks. Abp Henryk Hoser, po modlitwie i udzieleniu błogosławieństwa, złożył zebranym życzenia bożonarodzeniowe, po których podzielił się z zebranymi opłatkiem i wszyscy usiedli do wspólnej wigilii. Nie zabrakło obowiązkowych potraw: barszczu z uszkami, ryby, wigilijnej kapusty, pierogów, świątecznego ciasta… Goście spożywali je ze smakiem, rozmawiając z dopiero co poznanymi sąsiadami, dzieląc się swoim losem i wzajemną uwagą. Ks. Arcybiskup, wraz z dyrektorem Caritas ks. Dariuszem Marczakiem pilnowali, czy nikomu nie brakuje kapusty lub pierogów, pytali przybyłych o ich sytuację, rozmawiano o poszczególnych problemach. Wszyscy przy tym stole stali się na ten czas jedną wielką rodziną.

Biesiadnicy opuszczali jadłodajnię pokrzepieni – gorącym posiłkiem i przyjacielskim biskupim słowem i błogosławieństwem. Poczucie bycia rozumianymi było bardziej sycące od chleba.

Dod. Ks. Rafał Paździoch 29.12.2014 o 10.11, akt. 29.12.2014 o 15.05