Katechezy Warszawskie (o sumieniu)
Warszawa, Kościół akademicki Św. Anny, 23 października 2014 r.

Czy dobrze rozumiemy sumienie? Czy ono zawsze odgrywało tę rolę, co dziś? – na te pytania będzie starał się odpowiedzieć dominikanin, o. Michał Mrozek. W czwartek o 19.30 w akademickim kościele Św. Anny, ul. Krakowskie Przedmieście 68, rozpoczynają się Katechezy Warszawskie.

„Zawrotna kariera sumienia” to tytuł pierwszej z sześciu Katechez Warszawskich, których sezon jesienny poświęcony jest sumieniu. Oprócz o. Michała Mrozka, który zainauguruje Katechezy Warszawskie, jesienią o sumieniu powiedzą również: etyk, ks. prof. Ryszard Moń, teolog moralny, ks. dr Jan Konarski, politolog, ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, prawnik i moralista, ks. Wojciech Bartkowicz, rektor seminarium duchownego oraz dominikanin o. Paweł Krupa.

— Czy dobrze rozumiemy sumienie? — pyta o. Michał Mrozek. — Od właściwego rozumienia sumienia dużo zależy, a ono nie zawsze odgrywało tę rolę, co dziś. I co to jest właściwie sumienie? — O. Mrozek jest wicedyrektorem Instytutu Tomistycznego w Warszawie. Ukończył rzymski uniwersytet Angelicum.

Katecheza rozpocznie się o 19.30. Pierwsza część to konferencja o. Michała Mrozka. Po niej rozpocznie się interaktywna część „Katecheza+”. To rozmowa pogłębiająca z udziałem o. Mrozka, biblisty – ks. prof. Krzysztofa Bardskiego z UKSW, Tomasza Królaka z KAI oraz prowadzącej Patrycji Michońskiej.

W ramach „Katechezy+” rozmówcy bedą pogłębiali temat oraz próbowali odpowiadać na pytania słuchaczy, zarówno tych zgromadzonych w kościele, jak i słuchających transmisji w Radio Plus Warszawa. Pytania będzie można zadawać na profilu fb Archidiecezji Warszawskiej, która wraz ze Stacją7 uruchomiła specjalną aplikację, a także na twitterze (@archwwa).

Przypomnijmy, że celem Katechez Warszawskich jest pozytywny przekaz wiary i prezentacja nauki Kościoła. Będą wygłaszane w akademickim kościele św. Anny. Mają charakter sezonowy: jesień-wiosna. Sześć tegorocznych jesiennych katechez będzie poświęconych tematowi sumienia.

Katechezy skierowane są przede wszystkim do dorosłych: — Dzieci i młodzież mają dostęp do katechezy, studenci uczestniczą w duszpasterstwach akademickich. W praktyce zatem katechezy pozbawieni są ci, którzy bardzo jej potrzebują – to znaczy dorośli. Codzienne życie dostarcza im wielu pytań, wątpliwości i pragnienia pogłębienia własnej wiedzy religijnej i wiary — dodaje Arcybiskup Warszawski.

PROGRAM:

1. Zawrotna kariera sumienia, o. Michał Mrozek OP, 23 października
  2. Jak odróżnić sumienie od uczuć i emocji?, Ks. Ryszard Moń, 30 października
  3. Wolność, odpowiedzialność, sumienie, Ks. Jan Konarski, 6 listopada
  4. Sumienie w życiu prywatnym i publicznym, Ks. Piotr Mazurkiewicz, 13 listopada
  5. Czy można wychować sumienie?, Ks. Wojciech Bartkowicz, 20 listopada
  6. Sumienie między etyką a religią, O. Paweł Krupa OP, 27 listopada