Kolejna hospicyjna akcja „Pola Nadziei”
Ośrodek Hospicjum Domowe, ul. Tykocińska 27/35

We współczesnym świecie wiele lęku i cierpienia niosą wojny, katastrofy i wypadki. Przerażające wojny toczą się zarówno gdzieś daleko jak i tuż za naszą granicą. A przecież wielkie wojny i prześladowania zaczynają się od pogardy wobec osób słabszych i cierpiących.

Dlatego nasze Pola Nadziei to nie tylko wkład w pomoc bardzo chorym, ale także w budowanie cywilizacji nadziei, miłości i pokoju.

Na co dzień obserwujemy, że jest wiele osób życzliwych, otwartych na potrzeby słabszych. Tę wrażliwość kształtują rodzina, przedszkole i szkoła. Także i my, w ruchu hospicyjnym staramy się pielęgnować i rozwijać wartości, które umożliwiają niesienie skutecznej pomocy ludziom zmagającym się z chorobą nowotworową. Wprowadzając nowoczesne leki i procedury leczenia pamiętamy, że kluczową rolę w trudnym okresie choroby odgrywa drugi człowiek. Dlatego tak bardzo cieszy nas fakt, że kolejne osoby angażując się w wolontariat, bezinteresownie ofiarowują swój czas innym.

Przesłaniem kampanii „Pola nadziei” jest solidarność z osobami cierpiącymi.

Zapraszamy:

1. Wszystkich – do tworzenia żonkilowych „Pól Nadziei”. To znaki przypominające, że są ludzie, którzy z nadzieją stawiają czoło tym wielkim problemom. Cebulki żonkili są symbolem akcji, a zarazem jedynymi w swoim rodzaju „cegiełkami”. Poprzez żonkilowe „Pola Nadziei” zbierane są datki na prowadzenie opieki nad nieuleczalnie chorymi, nad osobami w żałobie i na różne akcje edukacyjne. Zasadniczy czas sadzenia żonkilowych „Pól Nadziei” to 15 września – 16 października 2013 r.
  2. Młodzież – do udziału w szkoleniach „ABC pomocy chorym”.
  3. Szkoły i przedszkola – na nasze żonkilowe konkursy:
    1. dzieci tradycyjnie na bożonarodzeniową kartkę świąteczna dla chorych (przekazujemy je naszym chorym, 10 kartek do 30.11.2014)
    2. młodzież na konkurs literacki na temat: Rozwiń myśl Matki Teresy z Kalkuty: Na świecie jest wielu ludzi, którzy umierają z braku chleba, lecz jeszcze więcej ludzi umiera z braku miłości (do 28.02.2015)
  4. Szkoły i przedszkola, które w tym roku podejmą praktyczną pomoc cierpiącym – do ubiegania się o tytuł: „Przyjaciela Pól Nadziei”. Warunkiem otrzymania tego tytułu jest spełnienie następujących wymagań:
    1. Udział lub uczestnictwo
      1. dzieci: uczestnictwo w lekcji lub pogadance na temat pomocy osobom cierpiącym,
      2. młodzież: udział w naszym szkoleniu „ABC Pomocy chorym” lub innym podobnym kilkugodzinnym szkoleniu (honorujemy szkolenia z poprzednich lat lub organizowane własnymi siłami).
    2. Podjęcie konkretnego działania
      1. dzieci: zorganizowanie przynajmniej jednego spotkania z osobami cierpiącymi (rozmowy, występ, małe upominki…) w szpitalu, domu opieki, domu dziecka…
      2. młodzież: zorganizowanie przynajmniej kilku spotkań z potrzebującymi, a wspanialszą jeszcze sprawą jest zorganizowanie (lub uczestnictwo) w stałej akcji pomocy cierpiącym.
    3. Przesłanie do nas krótkiego sprawozdania.
Z akcją wiążą się w naszym Hospicjum następujące wydarzenia:
  1. 11 października 2014 r. Światowy Dzień Opieki Paliatywnej i Hospicyjnej.
  2. Już teraz zapraszamy na szkolenie dla młodzieży szkół gimnazjalnych oraz średnich „ABC pomocy ciężko chorym” 7 października 2014 r. godz. 10:00-14:00.
  3. Szkolenie dla pełnoletnich kandydatów na wolontariuszy 18-19 października 2014 r. (I część) oraz 15-16 listopada 2014 r. (II część).
  4. Zaduszkowy koncert dla rodzin zmarłych pacjentów 6 listopada 2014 r. w kościele MB z Lourdes przy Wileńskiej o godz. 17:00, Nieszpory 18:00 i Msza św. 18:30.

Cebulki można zamawiać w Ośrodku Hospicjum Domowe przy ul. Tykocińskiej 27/35, także telefonicznie: (22) 679-67-00 lub pocztą elektroniczną e-mail: hospicjum@marianie.pl.

Osobami odpowiedzialnymi za organizację akcji „Pola Nadziei” Ośrodka są: Ks. Andrzej Dziedziul (603-872-509), Barbara Sierakowska tel. 22 679-67-00.

Informacje o akcji „Pola Nadziei” na naszej stronie internetowej: www.hospicjum-domowe.waw.pl lub na stronie www.polanadziei.pl krakowskiego Hospicjum św. Łazarza – ogólnopolskiego koordynatora akcji w Polsce.

Ks. Andrzej Dziedziul MIC – dyrektor i kapelan
Ośrodek Hospicjum Domowe