Transmisja z Bazyliki św. Trójcy w Kobyłce w Telewizji Trwam i Radiu Maryja
Bazylika św. Trójcy, Kobyłka, 23 czerwca 2014 r.

18 czerwca 2011 roku Kościół św. Trójcy w Kobyłce został podniesiony do godności Bazyliki Mniejszej.

Tytuł bazyliki mniejszej nadaje papież kościołom wyróżniającym się pod względem architektonicznym i historycznym, a przede wszystkim pod względem wyjątkowego kultu religijnego i pielgrzymowania.

Starania do nadania świątyni tej godności ks. dziekan Jan Andrzejewski prowadził od 1998 roku. Zwrócił się z prośbą do biskupa Kazimierza Romaniuka, przedstawiając mu historię parafii oraz dokumentację i zdjęcia. Biskup Kazimierz Romaniuk wystąpił z kolei z prośbą do Episkopatu o poparcie tego projektu. Już w 1999 roku, ks. Proboszcz otrzymał z Watykanu odpowiedź pozytywną, ale wstrzymującą. Zawarte w niej były zalecenia, które należało spełnić, aby świątynia mogła otrzymać ten tytuł.

Dod. Magdalena Kowalewska 22.06.2014 o 16.21, akt. 26.06.2014 o 15.13