Santo subito – Litania do Polskich Świętych
Koncert - misterium, Ząbki, 6 kwietnia 2014 r.

Santo Subito – Litania do Polskich Świętych rozbrzmi w niedzielę, 6 kwietnia w Kościele Miłosierdzia Bożego w Ząbkach (ul. 11 Listopada 4), po Mszy Świętej o godzinie 13.00.

„Santo subito – Litania do Polskich Świętych” jak czytamy w jednej z recenzji (http://www.niedziela.pl/artykul/101445/nd/„Santo-Subito”-na-inauguracje) sięga do formy modlitwy liturgicznej silnie zakorzenionej w tradycji.

Muzyka Włodzimierza Szomańskiego, wsparta tekstami Dariusz Czajkowskiego to kontynuacja wielkich form oratoryjno-kantatowych tego wrocławskiego twórcy, takich jak: „Missa gospels”, „Jutrznia gospels”, czy „Madonny Jana Pawła II”.
Także w „Santo subito…” kompozytor łączy tradycję europejskiej muzyki klasycznej z liturgią Kościoła katolickiego i wyrazem emocjonalnym muzyki gospel.

„Litania” złożona jest z szeregu inwokacji pochwalnych i wezwań o łaskę dla nas i Polski. O wstawiennictwo twórcy proszą m.in. Św. Wojciecha, Kingę Kunegundę, Jana Kantego, Andrzeja Bobolę, Alberta, Faustynę, Maksymiliana Kolbe oraz Stanisława Kostkę. Litanię kończy pieśń „Santo Subito” będąca radosnym wezwaniem do jak najszybszego wyniesienia na ołtarze Jana Pawła II.

Spirituals Singers Band – wykonuje muzykę gospel, standardy muzyki jazzowej i rozrywkowej oraz kolędy. Grupa powstała we Wrocławiu pod przewodnictwem kompozytora i aranżera Włodzimierza Szomańskiego. Prezentuje jedyne w swoim rodzaju wykonania a capella.

Koncertowali m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, w Holandii, na Litwie, w Rosji i w Czechach. Byli uczestnikami festiwali: Jazz Jamboree, Złota Tarka, Festival International de Chant Choral, Unsere Zeit, Festiwal Piosenki w Sopocie, Wratislavia Cantans oraz Międzynarodowym Festiwalu Chóralistyki Jazzowej.

Dod. Joanna Solak 27.03.2014 o 15.17, akt. 3.04.2014 o 13.08