Ruszyła Wirtualna Choinka
26 listopada - 17 grudnia 2013

Ruszyła akcja charytatywna pt. „Wirtualna choinka – prawdziwy prezent”, projekt pomocy osobom najuboższym z Warszawy i okolic. Już w grudniu można zakupić prezenty, które powędrują do dzieci, rodzin wielodzietnych i innych potrzebujących wsparcia. Wystarczy wejść na stronę www.wirtualnachoinka.net i wybrać osobę, którą chce się obdarować. Wśród wymienionych potrzeb są m.in. zabawki, zimowa odzież, buty, pomoce naukowe, żywność, chemia gospodarcza. Dla niektórych będą to jedyne prezenty jakie znajdą pod choinką w tym roku.

„Wirtualna choinka – prawdziwy prezent” zaistniała po raz pierwszy w 2010 roku jako akcja pomocy powodzianom. Efekty przerosły najśmielsze oczekiwania. Ponad dwieście paczek, do tego meble, biurka, lodówka, pralka, sprzęty domowe trafiły do Sandomierza i okolic – jednego z najbardziej dotkniętych powodzią regionów. W 2011 roku świąteczne upominki otrzymało 1072 najuboższych dzieci z Polski i Ukrainy. W 2013 objęliśmy pomocą – 800 dzieci i rodziny wielodzietne.

W tegorocznej edycji na prezent czeka ok. 1000 osób: dzieci z ubogich rodzin, szkół specjalnych. Wśród podopiecznych są również rodziny wielodzietne, osoby starsze, chore, niepełnosprawne, bezrobotne. Informacje o potrzebach zebrali wolontariusze Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej podczas wywiadów środowiskowych na podstawie baz danych o najuboższych mieszkańcach. „Większość listów z prośbami do św. Mikołaja nie ma wygórowanych życzeń. Dzieci bardzo często marzą o tym, co dla ich rówieśników, w ich środowisku szkolnym czy przedszkolnym, jest czymś naturalnym np. ubranie, zabawki, nowy plecak” – mówi koordynator akcji, Artur Kołaczek z Fundacji Kibicuj Rodzinie.

Aby przygotować upominek, należy wybrać jeden z prezentów, które umieszczone są na dole strony www.wirtualnachoinka.net. Pod każdą z paczek kryje się inna grupa dzieci lub rodziny. Klikając na wybrany prezent darczyńca otrzyma maila z potwierdzeniem udziału w akcji i adresem zbiórki prezentów. Stworzono także specjalną kategorię prezentów dla osób zapracowanych, które mogą kupić dany produkt w sklepie internetowym.

„Ubiegłoroczny sukces akcji upewnił nas, że lepszym od zbiórki pieniędzy jest zaproszenie wszystkich chętnych, by zdobyli się na konkretny trud: wybrali z naszej listy dziecko i jego marzenie, poszli do sklepu i sami kupili lub wykonali to, co chcą ofiarować. Bo nasza choinka jest wirtualna, ale prezent jak najbardziej prawdziwy!” – podkreślają organizatorzy akcji.

Prezenty można dostarczać do:

Biura Caritas DWP
ul. Kawęczyńska 49