Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2013

Czcigodni Księża Proboszczowie,
Rektorzy Kaplic Diecezji Warszawsko-Praskiej

1. XX Edycja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom

Tradycyjnie, wraz z pierwszą Niedzielą Adwentu, rozpocznie się inauguracja ogólnopolskiej kampanii Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Jest to XX czyli okrągła rocznica wprowadzenia Wigilijnego Dzieła, które nieprzerwanie prowadzone od 20 lat przez Caritas, na stałe wpisało się w tradycję przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Małe i duże świece z logo Caritas zapalane w czasie Wigilii i stawiane na świątecznym stole, obok dodatkowego nakrycia dla nieoczekiwanego gościa, są już stałym elementem świątecznej pamięci o potrzebujących. Adwentowa sprzedaż świec, to jedna z najbardziej znanych akcji Caritas. Od roku 1993, kiedy Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom ruszyło po raz pierwszy, dochód uzyskiwany ze sprzedaży świec przeznaczony jest na pomoc najmłodszym: dzieciom cierpiącym z powodu ubóstwa, niedożywienia, choroby, przemocy, bezrobocia rodziców czy w końcu braku miłości. W roku 2000 natomiast akcja nabrała również charakteru ekumenicznego, gdyż do jej organizacji włączył się Eleos Kościoła Prawosławnego i Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Hasłem tegorocznej akcji są słowa:
Rozjaśnij dzieciom przyszłość.

Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej zaprasza do włączenia się w to dzieło poprzez nabywanie świec, które zapłoną na polskich stołach.

Dzięki funduszom zebranym podczas świątecznej akcji, możliwe będzie funkcjonowanie czterdziestu placówek Caritas na terenie diecezji, między innymi w Mińsku Mazowieckim, Otwocku, Legionowie, Zielonce, Radzyminie, Chotomowie, Wieliszewie, Wołominie, Józefowie, Rembertowie i w samej Warszawie.

Kolejny raz 10 gr. z każdej rozprowadzonej świecy przeznaczone będą na głodujące dzieci w Afryce.

W tym roku Caritas DWP przygotowała 60 tys. świec. Prosimy Księdza Proboszcza o kontakt telefoniczny (022 619-44-76) bądź mailowy (warszawa-praga@caritas.pl) z Caritas w celu złożenia zamówienia. Świece można odbierać w Caritas DWP przy ul. Kawęczyńskiej 49 w dniach od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00-13.00.

2. SMS charytatywny: „Zapełnij puste miejsce przy stole”

W tym roku pragniemy zwrócić szczególną uwagę i na nowo rozbudzić świadomość głębokiej treści, jaką niesie ze sobą znak pustego nakrycia na wigilijnym stole Nikt tego wieczoru nie powinien być samotny ani głodny…

Znak dodatkowego nakrycia na Wigilijnym Stole woła o obecność drugiego człowieka obok mnie… Znak pustego miejsca przy stole to także jakiś wyraz braku czyjejś obecności – z powodu samotności, uzależnienia, choroby czy ubóstwa. Pomyślmy więc w okresie przedświątecznym o tych ludziach, którzy cierpią i zapełnijmy puste miejsce przy stole, wysyłając przez cały okres adwentu „pusty” charytatywny SMS na nr 72052.

Zebrane w ten sposób środki posłużą na przygotowanie wieczerzy wigilijnej dla najuboższych ludzi, korzystających z Jadłodajni Caritas w Warszawie, Mińsku Mazowieckim i Legionowie.

Dyrektor Caritas DWP
Ks. Dariusz Marczak