Informacje Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży

Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży

Kurii Biskupiej Diecezji Warszawsko – Praskiej

1.Światowe Dni Młodzieży - Madryt 2011

W dniach 16-21 sierpnia b.r. odbyło się kolejne światowe spotkanie młodych z Papieżem. Tematem spotkania były słowa św. Pawła "Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze" (por. Kol 2,7).

W spotkaniu wzięło udział ponad 600 osób z naszej Diecezji. Rozbieżność w podawanych danych (np. strona www.madryt2011.pl podaje ok. 220 osób) bierze się ze sposobu liczenia uczestników i funkcjonowania systemu rejestracji. Dla przykładu system nie uwzględnia m.in. ok. 150 osób które wyjechały razem z Drogą Neokatechumenalną naszej Diecezji, 80 osób które wyjechały ze Wspólnotą Chemin - Neuf, ok. 100 wolontariuszy (rejestrowanych oddzielnie), ponad 100 Skautów Europy.

Relację z wyjazdu grupy diecezjalnej można znaleźć na stronie misjamlodych.blogspot.com.

Uruchomiliśmy także stronę poświęconą Światowym Dniom Młodzieży w Rio de Janeiro w 2013 r. Docelowo będzie funkcjonowała pod adresem www.rionapradze.pl. W tej chwili, z przyczyn technicznych, można ją obejrzeć pod adresem http://rionapradze.home.pl/kreator.

2.Propozycja dla księży, sióstr zakonnych i katechetów

Proponujemy poprowadzenie przez Duszpasterstwo Młodzieży, w ramach lekcji religii, prezentacji dotyczącej Światowych Dni Młodzieży - dla pojedynczych klas lub większych grup.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 22 512 15 26 begin_of_the_skype_highlighting  22 512 15 26  end_of_the_skype_highlighting lub mailowo (tę formę kontaktu preferujemy) ddmpraga@gmail.com .

Oferta skierowana jest także do wszelkiego rodzaju grup przyparafialnych (lektorów, bielanek, wspólnot i ruchów młodzieżowych, ale także w formie spotkań z parafianami po mszach św. etc.).

3.Spotkanie Młodych w Ostrówku

Ze względu na uroczyste poświęcenie Domu Św. Faustyny w Ostrówku (24 września 2011 r.) tradycyjne już spotkanie młodzieży w Ossowie nie odbędzie się.

Serdecznie zapraszamy do przyjazdu już w dniu 23 września i wspólnego czuwania przez piątkowy wieczór i sobotni poranek. Następnie włączymy się w ogólny program w Klembowie i Ostrówku.

Informacje organizacyjne:

- do Ostrówka zapraszamy od godz. 18.00;

- przywozimy ze sobą namioty i ciepłe śpiwory (od kilku lat jeżdżę w tym terminie pod namiot w Góry Świętokrzyskie - da się przeżyć :) );

- w programie przewidziane jest: wspólny posiłek w piątek wieczorem, świadectwa młodych, którzy brali udział w spotkaniu młodych w Madrycie, możliwość spowiedzi, rozmów z osobami konsekrowanymi, modlitwa uwielbienia, dla chętnych całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu w Domu św. Faustyny. W sobotę rano: jutrznia, wspólny posiłek, pielgrzymka do Klembowa. Dalsza część - wg programu diecezjalnego.

-koszt uczestnictwa - dobrowolna ofiara na jedzenie - niech pieniądze nie będą dla nikogo przeszkodą!

- co zabrać: śpiwór, materac lub karimatę, namiot, Pismo Św., różaniec, coś do notowania, kubek.

- KONIECZNIE PROSZĘ O ZGŁASZANIE SIĘ DO 21 WRZEŚNIA GRUP I OSÓB INDYWIDUALNYCH, KTÓRE BĘDĄ CHCIAŁY WZIĄĆ UDZIAŁ W CZUWANIU (ze względów logistycznych):

tel. 22 518 15 26 begin_of_the_skype_highlighting  22 518 15 26  end_of_the_skype_highlighting

mail: ddmpraga@gmail.com

NA TO SPOTKANIE ZAPRASZAMY CHĘTNYCH - SPOTKANIE NA KTÓRE W SPOSÓB SZCZEGÓLNY ZAPRASZAMY KANDYDATÓW DO BIERZMOWANIA (WRAZ Z PODANIAMI) ODBĘDZIE SIĘ W SOBOTĘ PRZED NIEDZIELĄ PALMOWĄ).

4.Przygotowanie animatorów do sakramentu bierzmowania.

W Instrukcji, która weszła w życie 1 września b.r. czytamy, że za przygotowanie animatorów odpowiada Wydział Duszpasterstwa Młodzieży. Wszelkie potrzebne informacje zostaną przekazane Księżom Dziekanom w czasie kongregacji, a następnie umieszczone na stronie internetowej.

Jednocześnie przypominam, że Duszpasterstwo Młodzieży odpowiada jedynie za formację animatorów - we wszystkich innych kwestiach należy kontaktować się z Wydziałem Katechetycznym.

5.YOUCAT

Zachęcamy do propagowania wśród młodych katechizmu "Youcat", przygotowanego na polecenie Benedykta XVI na tegoroczne ŚDM w Madrycie i wskazane jako narzędzie do pracy z młodymi.

Księży i katechetów zainteresowanych nabyciem w/w katechizmu dla grup parafialnych i młodzieży szkolnej zapraszam do kontaktu - Wydział Duszpasterstwa Młodzieży dysponuje katechizmem "Youcat" w bardzo korzystnej cenie.

6.Pozostałe informacje.

W bieżącym roku mamy zamiar podjąć współpracę z o. Janem Górą i zaangażować się w promocję spotkania na Lednicy w Diecezji Warszawsko – Praskiej.

Przypominam również, że trwa prowadzona przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży peregrynacja relikwii bł. Karoliny Kózkówny.

Wkrótce zostanie uruchomiona strona Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży, która, mam nadzieję, będzie dobrym narzędziem do wzajemnych kontaktów.

W czasie Kongregacji Dziekanów zostaną również przekazane nowe zasady funkcjonowania dekanalnych (lub rejonowych) Duszpasterzy Młodzieży. Chodzi o wzmocnienie relacji Wydział – dekanat (rejon), szybszy przepływ informacji i lepszą współpracę.

Wszelkie wątpliwości (także te, które dotyczą katechizmu Youcat),bardzo chętnie wyjaśnię osobiście (pok. 26 w Kurii), telefonicznie lub mailowo.

Z kapłańskim pozdrowieniem

ks. Emil Parafiniuk