Śp. Ks. prał. Jan Sikora
Zmarł 17 sierpnia 2011

17 sierpnia 2011 zmarł Ks. prał. Jan Sikora,

wieloletni proboszcz, a ostatnio rezydent parafii MB Częstochowskiej w Wołominie. Spędził tu prawie 50 lat, wypełnionych pięknym życiem!

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę, 20 sierpnia 2011,
w kościele parafialnym MB Częstochowskiej w Wołominie.

Ciało ks. Prałata będzie wystawione w kościele od godz. 9.00, a o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza Święta Pogrzebowa pod przewodnictwem
Księdza Arcybiskupa Henryka Hosera SAC.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie!

Ksiądz Jan Sikora urodził się 29 sierpnia 1921 roku we wsi Transbór nad Świdrem koło Mińska Mazowieckiego. Jednym z zamordowanych w Katyniu polskich oficerów był porucznik Aleksander Sikora, brat ojca Ks. Prałata. Drugi członek rodziny ze strony matki Franciszek Frelek został pojmany, osadzony w Starobielsku i rozstrzelany w Charkowie.

W chwili wybuchu II wojny światowej Jan Sikora miał osiemnaście lat. Jako uczeń gimnazjum w Siennicy był zastępowym w harcerstwie. Brał udział w akcjach bojowych AK w obwodzie Mewa-Jamnik-Kamień, w Powstaniu Warszawskim, w akcjach dywersyjnych, w walkach 7 Pułku Ułanów, w pierwszym szwadronie pułku „Jeleń”, w składzie Grupy Operacyjnej „Wschód-Białowieża”. Po wejściu wojsk sowieckich ukrywał się przed aresztowaniem NKWD, w końcu jednak aresztowany i podstępnie wykupiony.

Potem walczył o wolną Polskę w inny sposób: wstąpił do Seminarium Duchownego w Warszawie, które ukończył święceniami kapłańskimi 17 grudnia 1950 roku. Został skierowany na wikariusza do Żyrardowa, według propagandy najbardziej komunistycznego miasta w tamtym rejonie (uczył i przygotowywał do pierwszej komunii świętej Leszka Millera, przyszłego sekretarza PZPR i premiera III RP). W 1957 roku Ks. Sikora trafił do Warszawy, gdzie nazywano go katechetą od najtrudniejszych spraw. W roku 1962 objął probostwo w Wołominie. Po roku uspokoił nastroje i rozpoczął owocną działalność duszpasterską.

Za działalność w okresie okupacji i w wolnej Polsce ksiądz pułkownik Jan Sikora został odznaczony czterokrotnie Medalem Wojska Polskiego, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Polonia Restituta nadanym przez Prezydenta RP w Londynie oraz Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Odszedł wielki kapłan, żołnierz, Polak patriota.

Więcej informacji na stronie parafii: http://www.mbcz.wolomin.pl/

Fotografie z pogrzebu dostępne na stronie TKM24

Dod. Ks. Wojciech Lipka 17.08.2011 o 12.04, akt. 9.04.2013 o 12.12