Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży

Diecezja Warszawsko-Praska » 228. rocznica Rzezi Pragi

228. rocznica Rzezi Pragi

W 228. rocznicę po tragicznych wydarzeniach na praskiej ziemi biskup Romuald Kamiński sprawował Mszę Świętą w intencji wszystkich poległych w Rzezi Pragi.

W homilii Biskup Kamiński mówił, że źródłem tragicznych wydarzeń w dziejach ludzkości jest brak poznania Boga:

Odchodzimy na chwilę od tych wydarzeń sprzed 228 laty i patrzymy na czasy obecne. Krwawi ziemia, boleją narody, a scenariusz jest ten sam. Dlaczego się tak dzieje, bo znowu są ludzie, którzy są jak nieuczciwi rządcy. A dlaczego są? Odpowiedź też jest prosta – nie poznali, może nie byli w stanie, może im nikt nie pomógł, może zlekceważyli, coś w ich życiu spowodowało, że nie poznali Boga i Jego nie umiłowali.

Biskup Kamiński powiedział też, że obowiązkiem ucznia Chrystusa jest dawanie przykładu miłości, tym którzy w swoim życiu jej nie doświadczyli i nie poznali:

Ci ludzie nie poznali siebie, siebie nie kochają i trudno wymagać, żeby kochali innych, bo w ich sercu nie ma takiego pojęcia i nie ma takiej mocy, żeby to czynić. Tak było od początku świata i tak będzie do końca, dlatego św. Paweł zwraca naszą uwagę na to, żeby stawać odpowiedzialnie na drogach innych ludzi. To jest coś pięknego wypełnić ten nakaz Boży, żeby stawać jako uczeń Chrystusa na drogach innych ludzi nie po to, żeby nim kierować, tylko żeby dawać przykład i pociągać powagą i mocą miłości, która jest w moim życiu.

Po Eucharystii odbyła się modlitwa i złożenie kwiatów przy stalowym krzyżu upamiętniającym masakrę dokonaną przez Rosjan na mieszkańcach Pragi.

fot. Mateusz Rzewuski

©copyright - Diecezja Warszawsko-Praska
Strona główna Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży