Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży

Diecezja Warszawsko-Praska » 200-lecie urodzin abpa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego

200-lecie urodzin abpa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego

W parafii Najczystszego Serca Maryi w Warszawie odprawiona została Msza Święta w 200. rocznicę urodzin abpa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego – założyciela Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Eucharystii przewodniczył bp Romuald Kamiński.

W homilii biskup diecezji warszawsko-praskiej przypomniał życiorys świętego. Odwołując się do Słowa Bożego przypomniał, że Bóg daje nam świadków, by byli wskazówkami na drodze życia:

Słowo Boże dzisiaj dyryguje naszymi myślami i właśnie ono prowadzi nas do zrozumienia ważności, jaką ma wdzięczność za to wszystko, co Bóg dokonuje przez ludzi na naszych drogach. I to jest niezwykła rzeczywistość, jak Pan Bóg stawia na naszej drodze wielu ludzi, którzy nam pomagają w drodze do zbawienia. Jednym z nich był święty Zygmunt.

Biskup Kamiński wskazał podobieństwo zadań, które otrzymał Tymoteusz od św. Pawła – swojego wychowawcy, do tych które stoją przed każdym z nas:

Będziesz kształtował sumienia ludzkie, będziesz odpowiedzialny za obyczaje ludzkie, będziesz również dbał o to, aby ludziom starczyło tego, co im, jako podstawowa potrzeba na tej drodze jest potrzebne, właściwe. Ale pamiętaj – masz czynić to wszystko na opoce, na fundamencie, którym jest Jezus Chrystus, czyli na zasadach, które podał Pan Jezus głosząc Ewangelię, wypowiadając błogosławieństwa, pokazując różne szczegóły życia swoim osobistym postępowaniem. Nic sam z siebie nie zdziałasz. Tylko mocą Chrystusa, która jest w tobie, a niech się ujawni wobec innych, sprawi, że wypełnisz swoje posługiwanie. Zobaczcie Kochani, mijają wieki, całe tysiąclecia, a ten zamysł Boży, który obiecywali nam prorocy i apostołowie teraz my staramy się głosić w naszych pokoleniach.

W Zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek Maryi, których założycielem był święty Zygmunt, od 1 listopada 2021 roku obchodzony jest Rok św. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Zakończy się on 1 listopada 2022 r. – dokładnie w 200. rocznicę urodzin świętego. Szczątki świętego znajdują się w archikatedrze warszawskiej. W 2003 r. przeniesiono je z podziemi do Kaplicy Literackiej.

fot. Marcin Tafejko

©copyright - Diecezja Warszawsko-Praska
Strona główna Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży