Dożynki Diecezjalne
Tłuszcz, 22 sierpnia 2010, godz. 13.00

Czcigodni Księża Proboszczowie i Rektorzy Kaplic,
Umiłowani w Chrystusie Rolnicy,
Drodzy mieszkańcy wsi i  miast

Przed rokiem Papież Benedykt powiedział do polskich rolników w Castel Gandolfo: "Sierpień to czas żniw. Dziękujemy Bogu za dar chleba, za Eucharystię - pokarm dla duszy i za chleb powszedni - pokarm dla ciała (...) Niech Bóg błogosławi tegoroczne plony ziemi i ludzi, którzy je w trudzie zbierają. Otwórzmy nasze serca, by dzielić się chlebem z potrzebującymi braćmi”.

W mijającym roku wielu rolników straciło dorobek pokoleń podczas kolejnych powodzi; będą musieli pracować przez wiele lat, aby przywrócić zalane gospodarstwa rolne do zadowalającego stanu. Prośby Boga, aby uchronił nas od klęski powodzi, a poszkodowanym dał nadzieję i stosowną pomoc.

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwana też Matki Bożej Zielnej, rozpoczynamy okres dożynkowy. Razem z Rolnikami całej Ojczyzny chcemy wypowiedzieć Bogu nasze dziękczynienie za dar chleba podczas dożynek diecezjalnych.

W tym roku, w niedzielę 22 sierpnia, zaprasza nas gościnne miasto Tłuszcz, które jest współorganizatorem dożynek. Rozpoczniemy je dziękczynną koncelebrą Mszy Świętej sprawowanej o godz. 13.00 na Stadionie Sportowym w Tłuszczu, położonym przy ul. Polnej.

Dożynki stanowią okazję do ukazania bogactwa naszych terenów i piękna kultury wiejskiej zakorzenionej mocno w wierze ojców. Oczekujemy Was z pięknymi wieńcami żniwnymi, w strojach regionalnych, w towarzystwie zespołów ludowych, Kół Gospodyń Wiejskich, Ochotniczych Straży Pożarnych, i wszystkich którym bliskie jest dobro wsi.

Niechaj Bóg wszechmogący, przez wstawiennictwo Matki Bożej Zwycięskiej, błogosławi rolniczy trud i dziękczynne przygotowania.

Warszawa, 12 sierpnia 2010 r.

+ Abp Henryk Hoser SAC
Biskup Warszawsko-Praski

Zaproszenie należy odczytać w ogłoszeniach podczas wszystkich Mszy Św.
w uroczystość Wniebowzięcia NMP, 15 sierpnia 2010 r.

Dod. Ks. Wojciech Lipka 13.08.2010 o 11.20, akt. 27.08.2010 o 17.28