Diecezja Warszawsko-Praska » 192. rocznica Bitwy o Olszynkę Grochowską

192. rocznica Bitwy o Olszynkę Grochowską

W 192. rocznicę Bitwy o Olszynkę Grochowską w parafii Najczystszego Serca Maryi odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. W niedzielę, 26 lutego, biskup Romuald Kamiński przewodniczył Mszy św. w intencji bohaterów bitwy pod Olszynką Grochowską (25 lutego 1831 r.).

Pasterz diecezji warszawsko-praskiej mówił w homilii, że powinniśmy pielęgnować pamięć historyczną, ale i wyciągać z niej wnioski na przyszłość:

Za chwilę pójdziemy na to miejsce, żeby się tam pomodlić, oddać hołd. To, co czynimy, jest niewątpliwie godne, słuszne i tak trzeba postępować, żeby nigdy nie zagasła pamięć o tych, którzy stawali do walki o słuszne prawa tej familii, której na imię nasza umiłowana ojczyzna Polska. I co do tego nie mamy wątpliwości, ale z każdym dniem, z każdą dobrze poczynioną refleksją powinniśmy być coraz to mądrzejsi.

Dbanie o osobistą relację z Bogiem każdego człowieka znajduje odzwierciedlenie w dobru całego społeczeństwa:

Historia powinna nas uczyć, żeby w czas, który został nam teraz dany, włożyć ogromny wysiłek pełen pokory, miłości do tego, by budować, formować siebie, starać się być bliżej Boga, a przez to bliżej siebie. To jest ten scenariusz, który trzeba zrozumieć, przyjąć i jemu się oddać.

Po Mszy Świętej wierni wzięli udział w uroczystym przemarszu do Pomnika w Alei Chwały.

fot. Wojciech Zarzycki