60 rocznica Powstania Warszawskiego
Msza Św. w kościele Św. Ap. Jana i Pawła na Orliku

Drodzy Bracia i Siostry!

Trwają jeszcze obchody sześćdziesiątej rocznicy Powstania Warszawskiego. A Praga to przecież cząstka Warszawy. Tu też było powstanie. Trwało, co prawda, bardzo krótko, chociaż jego skutki dla mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy okazały się tragiczne: okupant zorganizował masową wywózkę mężczyzn na przymusowe roboty do Niemiec.

Swój udział w powstaniu Praga zaczynała również poprzez próby przepłynięcia Wisły z pomocą dla powstańców Powiśla i Czerniakowa. Były to próby tylko w bardzo nielicznych przypadkach udane. Większość bohaterskich śmiałków zginęła w nurtach Wisły, rażana przedtem niemieckimi kulami z mostu ks. Józefa Poniatowskiego. Tę ofiarę ich życia pragniemy uczcić uroczystą Mszą świętą, która zostanie odprawiona w niedzielę dnia 19 września o godz. 13.00 w kościele św. Ap. Jana i Pawła na Orliku – ul. Cyrklowa. Po Mszy św. złożymy wieniec z kwiatów nad Wisłą, w miejscu, z którego próbowano przeprawiać się na drugą stronę.

Zapraszam Was tedy, Drodzy Bracia i Siostry, do udziału w tej modlitwie o wieczne odpocznienie dla mieszkańców Pragi, spieszącej z pomocą powstańcom lewobrzeżnej Warszawy.

Wasz biskup Kazimierz

Dod. Ks. Wojciech Lipka 7.09.2004 o 16.58