Diecezja Warszawsko-Praska » 100-lecie urodzin ks. Franciszka Blachnickiego

100-lecie urodzin ks. Franciszka Blachnickiego

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Kochani Moderatorzy, Odpowiedzialni, Animatorzy, uczestnicy i rodziny DK!

24 marca A.D. 2021 będziemy obchodzić setną rocznicę urodzin ks. Franciszka Blachnickiego. W związku z tym zapraszam w imieniu Diecezjalnej Diakonii Jedności i własnym do włączenia się w diecezjalne obchody urodzin założyciela naszego Ruchu w tym dniu.

1. Centralnym punktem obchodów będzie Msza Święta pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego, którą będziemy celebrować w dniu rocznicy, czyli w środę 24 marca o godz. 19.00 w katedrze warszawsko-praskiej. Po Eucharystii planujemy wspólne spotkanie i modlitwę z uwielbieniem przed Najświętszym Sakramentem. Szczegółowy plan prześlemy bliżej uroczystości.

Po Mszy Św.:

• świadectwo o Ojcu,
  • ogłoszenia i zaproszenia do dalszego działania
  • Uwielbienie przed Najświętszym Sakramentem za osobę i dzieło Ojca Franciszka
  • z modlitwą litanijną z wezwań nadesłanych przez Was zaprezentujemy także portret ks. Franciszka złożony z przysłanych przez was zdjęć.

2. W czasie modlitwy w katedrze chcemy odmówić dziękczynną litanię do Pana Jezusa, która powstanie z wezwań dziękczynnych za księdza Franciszka i Ruch nadesłanych przez członków Ruchu naszej diecezji. Myślę, że każdy z nas doświadczył w Ruchu łask, za które warto przy tej okazji podziękować. Wezwania do litanii można przesyłać do 15 marca wypełniając formularz: https://forms.gle/AUEiaygPFK1YJFQW7

3. Ze względu na sytuację epidemiologiczną, ale też ograniczone możliwości czasowe wielu z nas zapraszamy, by równolegle do Mszy w katedrze (na mszy wieczornej w dniu rocznicy lub, jeśli to absolutnie nie będzie możliwe, np. w wigilię rocznicy) zorganizować i uczestniczyć w parafiach, czy rejonach w Mszach dziękczynnych za ks. Franciszka, z modlitwą o jego rychłą beatyfikację. Byłoby pięknym darem urodzinowym oraz okazją do przybliżenia wspólnocie parafialnej Ruchu i osoby jego Założyciela, gdyby w KAŻDEJ PARAFII, gdzie działa Ruch Światło-Życie, jest wspólnota czy krąg – była taka Msza i modlitwa. Zachęcam, by członkowie Ruchu w jedności – młodzież, dzieci i Domowy Kościół złożyli się wspólnie na intencję takiej Mszy, a o koncelebrę poprosili moderatorów naszych wspólnot czy opiekunów kręgów. Z odpowiednim wyprzedzeniem na pewno nie będzie problemu, aby za zgodą ks. Proboszcza to ustalić. W ten sposób złączymy się duchowo w tym dniu ze wszystkimi członkami Ruchu w naszej diecezji.

Jednak niech to nie będzie jednorazowy akcent, ale okazja, by w tym roku poznać głębiej nauczanie ks. Franciszka i charyzmat Ruchu. Niech to będzie także zaproszenie do dalszego dzieła ewangelizacji, by coraz więcej ludzi mogło spotkać osobiście Jezusa jako Pana i Zbawiciela.

Mamy nadzieję, że już niedługo będzie możliwość i spotkamy się na wspólnym świętowaniu w pełnym diecezjalnym gronie!

Dziękuję wszystkim, którzy zechcieli przesłać wezwania do modlitwy i swoje zdjęcia ;-), a także wszystkim osobom i całym diakoniom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości w katedrze i w parafiach diecezji.

Zachęcam do osobistej i wspólnotowej modlitwy o rychła beatyfikację Ojca Franciszka!

ks. Jarek Gawroński
moderator diecezjalny Ruchu Światło Życie