DIECEZJA WARSZAWSKO-PRASKA
Parafia Matki Bożej Częstochowskiej, Zielonka
ul. Jagiellońska 10
05-220 Zielonka
22 781 00 77
06:30 poza wakacjami
07:00 kaplica w DPS w piątki
07:00
07:30 poza wakacjami
18:00
19:30 w nadzwyczajnej formie Rytu Rzymskiego w I piątek miesiąca
07:00
08:45 dla młodzieży
10:00
11:30 z udziałem dzieci
13:00 poza wakacjami
14:00 w nadzwyczajnej formie Rytu Rzymskiego (poza wakacjami o 15:00)
18:00
06:30, 07:30, 09:00, 16:30, 18:00
Ks. Seta Kazimierz, od 28.08.2015
Ks. Protaś Piotr, od 01.09.2013
Ks. Winiarek Cezary, od 26.08.2017
Ks. Porzeziński Bartosz, 26.08.2012 – 26.08.2017
Ks. Hołuj Marcin, od 29.08.2010
Ks. Majewski Piotr, od 24.09.2014
Ks. Stefaniuk Mieczysław, 17.09.1986 – 28.08.2015
Ks. Kalinowski Kazimierz, 20.05.1975 –17.09.1986
† Ks. Abramski Zygmunt, 01.02.1951– 20.05.1975
† Ks. Jagiełłowicz Bolesław, 06.11.1939 –10.01.1951 (†)
Ks. Kozłowski Marek, 28.06.2008 – 24.04.2015
Ks. Połomski Tomasz, 01.07.2007 – 01.09.2013
Ks. Olędzki Wojciech, 01.07.2007 – 26.08.2012
Ks. Zając Dariusz, 03.07.2004 –19.06.2008
Ks. Karolak Grzegorz Andrzej, 28.06.2003 – 01.07.2007
Ks. Bieliński Jakub Mikołaj, 28.06.2003 – 30.06.2007
Ks. Banaszek Adam, 29.06.2002 – 03.07.2004
Ks. Śpiewak Zbigniew, 30.06.2000 – 28.06.2003
Ks. Zieliński Tadeusz Stanisław, 18.06.2001– 28.06.2003
Ks. Kałęcki Józef, 29.06.1999 –18.06.2002
Ks. Dębiński Robert Piotr, 18.06.1998 –19.06.2001
Ks. Grygier Janusz, 22.06.1996 – 20.06.2000
Ks. Rakoczy Arkadiusz Stanisław, 30.06.1994 – 01.07.1999
Ks. Krzyżewski Janusz, 28.06.1997 – 26.06.1998
Ks. Kruszewski Marek, 28.06.1996 – 28.06.1997
Ks. Karolak Grzegorz Andrzej, 27.06.1992 – 28.06.1996
Ks. Zgódka Janusz, 17.02.1995 –17.06.1996
Ks. Skiba Edward, 22.06.1994 –17.02.1995
Ks. Tomasik Piotr, 21.06.1990 – 30.06.1994
Ks. Chrząszcz Wiesław, 07.12.1989 – 22.06.1994
Ks. Zieliński Henryk, 15.06.1988 – 27.06.1992
Ks. Węgrzecki Janusz, 08.02.1988 – 21.06.1990
Ks. Gill Tomasz Władysław, 15.06.1989 –15.07.1989
Ks. Pancewicz Wojciech, 16.06.1986 –15.06.1989
Ks. Kulma Andrzej, 13.06.1984 –15.06.1988
Ks. Mordoń Stanisław, 10.06.1987 – 08.02.1988
Ks. Mocarski Stanisław, 16.06.1986 –10.06.1987
Dk. Śmigasiewicz Stanisław, 10.06.1983 –16.06.1986
Ks. Przeździecki Stanisław, 10.06.1983 –16.06.1986
Ks. Misterski Jerzy, 20.05.1978 –15.06.1984
Ks. Królik Mieczysław, 15.06.1981–13.06.1984
Ks. Ruciński Jan, 20.05.1978 –13.06.1984
Ks. Bosowski Andrzej, 20.05.1978 –10.06.1983
Ks. Dujka Stanisław, 15.05.1976 – 20.05.1978
Ks. Zarzycki Wojciech, 20.05.1975 – 20.05.1978
Ks. Malec Józef, 20.05.1975 – 03.10.1975
Ks. Łapiński Władysław, 08.06.1974 – 20.05.1975
Ks. Tomczak Zenon, 18.09.1971– 20.05.1975
Ks. Grabowski Stanisław, 12.08.1970 – 08.06.1974
Ks. Wilczek Jan, 07.01.1969 – 22.08.1970
Ks. Bień Józef, 10.06.1968 – 07.01.1969
Ks. Sikorowski Jerzy, 11.06.1965 –10.06.1968
Ks. Piszczatowski Mirosław, 01.06.1963 –11.06.1965
Ks. Dąbrowski Tadeusz, 07.06.1962 – 01.06.1963
Ks. Polański Ryszard, 11.03.1961– 07.06.1962
Ks. Kalinowski Kazimierz, 31.08.1959 –11.03.1961
Ks. Seroczyński Czesław, 31.08.1957 – 31.08.1959
Ks. Paluch Henryk, 08.01.1957 – 31.08.1957
† Ks. Zagziłł Józef, 01.10.1946 – 21.03.1947
Ks. Karolak Grzegorz Andrzej, 10.10.2001– 28.06.2003
Ks. Kruszewski Marek, 28.06.1997 – 30.06.2000
† Ks. Dłużniewski Alojzy SVD, 08.1989 –18.03.2017 (†)
Ks. Stypułkowski Aleksander, 15.09.1964 –1966
Dk. Wasilewski Ryszard, 03.10.1975 –15.05.1976
Liczba parafian: 12000
Parafię erygował abp Stanisław Gall 6 listopada 1939 roku z części parafii Świętej Trójcy w Kobyłce i św. Izydora w Markach.

Parafię erygował abp Stanisław Gall 6 listopada 1939 roku z części parafii Świętej Trójcy w Kobyłce i św. Izydora w Markach.

W 1880 roku Zielonka liczyła 40 mieszkańców. Najpierw życie religijne na tym terenie skupiało się przy Schronisku dla Nauczycielek księżnej Marii Woronieckiej i kaplicy, którą 26 września 1902 roku poświęcił bp Kazimierz Ruszkiewicz. W 1919 roku schronisko otrzymało stałego kapelana, a jego zarządem zajęły się siostry obliczanki. Od roku 1924 kapelanem schroniska i prefektem szkoły był ks. Bolesław Jagiełłowicz, kapłan diecezji mohylewskiej, który został pierwszym proboszczem. Wiosną 1935 roku przybyły tu siostry dominikanki misjonarki i osiedliły się przy ul. Sienkiewicza 49.

Projekt świątyni wykonali Stanisław Borylski i Stanisław Kwieciński, plac podarowali państwo Benigna i Marian Kulczyccy. Komitet budowy kościoła powołano 12 grudnia 1936 roku, 3 maja następnego roku położono kamień węgielny, a już 29 czerwca 1938 roku kard. Aleksander Kakowski poświęcił prezbiterium, zakrystię i kaplicę. Zaraz po wojnie parafia liczyła 3500 mieszkańców, dlatego do pomocy 74-letniemu proboszczowi przyszedł najpierw ks. Józef Zagziłł, a rok później ks. Zygmunt Abramski, wikariusz cum iure succesionis.

W latach 1946-1975 wybudowano dalszą część kościoła (trzy nawy), plebanię, wikariatkę, założono cmentarz grzebalny, zakupiono dzwony, powiększono i zagospodarowano plac przy plebanii i ogrodzono teren kościoła i plebanii. W latach 1975-1986, gdy proboszczem był ks. Kazimierz Kalinowski, wybudowano wieżę kościoła i dom katechetyczny. Od 1986 roku proboszczem jest ks. prał. Mieczysław Stefaniuk, w tym czasie dokonano modernizacji prezbiterium, wymieniono wszystkie okna, zbudowano ołtarz (według projektu arch. Mariana Kostrzewy), ambonę, chrzcielnicę z marmuru, dębowe konfesjonały, ławki i stalle. Nowy ołtarz, votum wdzięczności za 50 lat istnienia parafii, konsekrował kard. Józef Glemp 4 listopada 1989 roku. Prezbiterium wzbogaciło się o witraże wykonane w pracowni p. Teresy Reklewskiej z Warszawy-Miedzeszyna.

Kościół pokryto blachą miedzianą, wymieniając przy okazji 75 proc. konstrukcji dachowej. Rozbudowano wikariatkę, uzyskując salę konferencyjną (aula św. Jana Pawła II) i pomieszczenia dla Caritas. Bp Kazimierz Romaniuk konsekrował odnowiony kościół 30 października 1994 roku.

26 września 1996 roku parafia gościła wędrującą po świecie figurę Matki Bożej Fatimskiej. Od 20 marca 1997 roku funkcjonuje stacja Caritas. W pamiętnym roku 2000 zbudowane trzy ołtarze według sugestii arch. Janusza Stępkowskiego; zaprojektowała je i wykonała Maria Skrzyńska z Kobyłki. Ksiądz proboszcz przeznaczył na ten cel pomieszczenia i już 1 stycznia 1998 roku bp Kazimierz Romaniuk dokonał uroczystego otwarcia stacji.

Ks. Kukowski Jarosław, do 22.05.1993
† Ks. Dłużniewski Alojzy SVD, do 10.05.1964
Ks. Jóźwik Dariusz SDB
O. Kosowski Wacław OSB
S. Olędzka Elżbieta CF
S. Olędzka Sylwia CF
Zielonka: ks. Zygmunta Abramskiego, Adama Asnyka, Lucjana Bajkowskiego, Jerzego Bartnika „Magika”, Baśniowa, Józefa Bema, Ceglana, Karola Chodkiewicza, Fryderyka Chopina, Cicha, Czereśniowa, Henryka Dąbrowskiego, Dębowa, Długa, Jana Długosza, Dojazdowa, Dolna, Drewnicka, Dziennikarska, Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury, Aleksandra Fredry, Gdyńska, Górna, Graniczna, Józefa Gromali, Inżynierska, Jagiellońska, ks. Bolesława Jagiełłowicza, Jana Pawła II, Jana Sobieskiego, Leopolda Janikowskiego, Wojciecha Januszewicza, Kaszubska, Jana Kilińskiego, Jana Kochanowskiego, Kolejowa, Hugona Kołłątaja, Marii Konopnickiej, Mikołaja Kopernika, Janusza Korczaka, Kosynierów, Tadeusza Kościuszki, Zygmunta Krasińskiego, Józefa Kraszewskiego, Krótka, Krzywa, Kujawska, Kwiatowa, Leśna, Letnia, Letniskowa, Lipowa, Literacka, Waleriana Łukasińskiego, Mała, Marecka, Mazowiecka, Mazurska, Adama Mickiewicza, Młodzieżowa, Stanisława Moniuszki, Zdzisława Mordaki, Mostowa, Nadrzeczna, Nauczycielska, Niecała, Obrońców Warszawy, Obrońców Westerplatte, Ogrodowa, Orla, Józefa Orwida, Ossowska, Piastowska, Józefa Piłsudskiego, Podleśna, Pogodna, kpt. Stefana Pogonowskiego, Polna, Południowa, Pomorska, Józefa Poniatowskiego, Powstańców, Północna, Prosta, Bolesława Prusa, Przemysłowa, Przesmyk, Pustelnicka, Radiowa, Mikołaja Reja, Rencistów, Różana, Rzeczna, Saperów, Henryka Sienkiewicza, Ryszarda Siwca, Piotra Skargi, ks. Ignacego Skorupki, Słoneczna, Juliusza Słowackiego, Józefa Sowińskiego, Stanisława Staszica, Syreny, Szczęśliwa, Szkolna, Leona Szymańskiego „Kuli”, Świerkowa, Romualda Traugutta, Turowska, Juliana Tuwima, Warmińska, Wąska, Wczasowa, Wesoła, Wiejska, Wiosenna, Wolności, Jacka Woronieckiego, Wschodnia, Wspólna, Prymasa Stefana Wyszyńskiego (nieparzyste do 89), Zachodnia, Zaciszna, Onufrego Zagłoby, Gabrieli Zapolskiej, Zaułek, Zielone Łąki, Żabia

Kaplica Niepokalanego Poczęcia NMP w DPS, Zielonka, ul. Poniatowskiego 29

Kaplica MB Różańcowej Sióstr Dominikanek, Zielonka, ul. Sienkiewicza 49

Zgromadzenie Sióstr Dominikanek Misjonarek Jezusa i Maryi, Zielonka, ul. Sienkiewicza 49, tel. 22 781 00 64