DIECEZJA WARSZAWSKO-PRASKA
Parafia Św. Jerzego Męczennika, Zielonka-Bankowa
ul. Ignacego Paderewskiego 56/60
05-220 Zielonka
07:00
17:00 z udziałem dzieci w I piątek miesiąca
18:00
07:00
09:00
10:30 z udziałem dzieci
12:00
18:00
07:00, 09:00, 16:30, 18:00
Ks. Krukowski Adam, od 29.08.2009
Ks. Jusiński Łukasz, od 26.08.2016
Ks. Misterski Jerzy, od 18.06.2002
Ks. Leda Eugeniusz, 30.10.2006 – 29.08.2009
Ks. Jankowski Eugeniusz, 29.06.2002 – 30.10.2006
Ks. Misterski Jerzy, 15.06.1984 –18.06.2002, organizator parafii, budowniczy kościoła i plebanii
Ks. Połomski Piotr, 27.08.2014 – 26.08.2016
Ks. Prus Kamil, 28.08.2011– 27.08.2014
Ks. Reda Jarosław, 29.08.2009 – 27.08.2011
Ks. Zawadka Artur, 30.11.2008 – 29.08.2009
† Ks. Wielgolewski Sławomir, 20.07.2008 –19.11.2008 (†)
Ks. Ziółkowski Krzysztof, 01.07.2007 – 20.07.2008
Ks. Krupa Krzysztof, 03.07.2004 – 01.07.2007
Ks. Zając Dariusz, 28.06.2003 – 03.07.2004
Ks. Lech Mariusz, 28.10.2000 – 28.06.2003
Ks. Wyszyński Piotr, 30.06.2000 – 28.10.2000
Ks. Turek Jacek, 22.06.1996 – 30.06.2000
† Ks. Płatwa Bogusław Ryszard, 09.10.1987 –18.06.2002
† Ks. Budziński Stanisław, 22.06.1992 – 30.06.1996
† Ks. Konopka Mirosław, 19.11.1991–19.03.1992
Liczba parafian: 5000
Parafię erygował kard. Józef Glemp 15 czerwca 1984 roku z części parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonce i św. Łucji Dziewicy Męczennicy w Warszawie-Rembertowie.

Parafię erygował kard. Józef Glemp 15 czerwca 1984 roku z części parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonce i św. Łucji Dziewicy Męczennicy w Warszawie-Rembertowie. Starania o powstanie ośrodka duszpasterskiego rozpoczął w 1980 roku ks. prał. Zygmunt Abramski, proboszcz parafii macierzystej w Zielonce. Pierwszą Mszę świętą w drewnianej kaplicy odprawiono 1 września 1980 roku. Plac pod budowę kościoła i krzyż, przeniesiony z parafii macierzystej, poświęcił bp Jerzy Modzelewski 4 października 1980 roku.

Kościół zbudowano w latach 1980-2000 według projektu dr. inż. Michała Sandowicza i konstruktora dr. inż. Romana Świątka, głównie dzięki zabiegom pierwszego proboszcza – ks. prał. Jerzego Misterskiego. Kamień węgielny, wyjęty z fundamentów bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, wmurował bp Jerzy Modzelewski 21 września 1985 roku. Jednocześnie poświęcił mury budowli.

Świątynię konsekrował bp Kazimierz Romaniuk 28 października 2001 roku. Uroczystość została poprzedzona misjami parafialnymi.

W latach 2011-2012 pokryto cały kościół blachą aluminiową.

S. Wojciechowska Barbara OCD
Zielonka: Akacjowa, Armii Krajowej, Armii Ludowej, Bankowa, Brzozowa, gen. Ottokara Brzozy-Brzeziny, Mariana Buczka, Czwartaków, Ferdynanda Focha, Jagodowa, Jarzębinowa, Jesionowa, Kasztanowa, Klonowa, Kresowa, Leszczynowa, 11 Listopada, 1 Maja, Malinowa, Witolda Małcużyńskiego, Maratończyków, Mokry Ług, Stefana Okrzei, Olimpijska, Ignacego Paderewskiego, Piłkarska, Poziomkowa, Przylesie, Rembertowska, Rolna, Sosnowa, Sprinterska, Tenisowa, Ludwika Waryńskiego, Woodrowa Wilsona, Wojska Polskiego, Wrzosowa, Prymasa Stefana Wyszyńskiego (parzyste do wysokości 89)