DIECEZJA WARSZAWSKO-PRASKA
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Warszawa-Zerzeń
Trakt Lubelski 157
04-766 Warszawa
07:30
08:00 poza wakacjami
18:00
07:00
08:30
10:00
11:30
13:00
18:00
07:30, 09:00, 16:30 z udziałem dzieci, 18:00
07:30, 08:00, 18:00
† Ks. Mirecki Marian Stefan, 10.06.1983 – 01.09.2005
† Ks. Zagziłł Józef, 20.03.1947 –10.06.1983
† Ks. Budziszewski Julian, 1932 – 20.03.1947
Ks. Chabowski Anastazy, 1920 –1932
Ks. Merklejn Kazimierz, 1916 –1920
Ks. Kajrukszto Józef, 1914 –1916
Ks. Kasiński Zacheusz, 1898 –1914
Ks. Łebkowski Henryk, 1896 –1898
Ks. Kubin Aleksander, 1857 –1896
Ks. Ślepowroński Wacław, 1829 –1857
Ks. Zaliwski Feliks, 1819 –1829
Ks. Wierzchowski Franciszek, do 1819
Ks. Chaciński Michał Marcin, 27.08.2014 – 26.08.2016
Ks. Mądry Albert, 27.08.2014 – 26.08.2016
Ks. Biskup Konrad, 28.08.2010 – 27.08.2014
Ks. Ołdak Adam, 28.08.2011– 27.08.2014
Ks. Lemiech Marek Zbigniew, 01.07.2006 – 28.08.2011
Ks. Kielczyk Sławomir, 29.08.2009 – 29.08.2010
Ks. Przywoźny Mariusz, 01.07.2008 – 29.08.2009
Ks. Micek Bronisław, 26.09.2000 – 25.12.2008, z zadaniem tworzenia ośrodka duszpasterskiego przy ul. Przewodowej
Ks. Wysocki Karol, 29.06.2002 – 01.07.2006
Ks. Sławiński Grzegorz, 01.07.1999 –18.06.2002
Ks. Ziółkowski Krzysztof, 28.05.1995 – 24.06.1999
Ks. Klimek Piotr, 15.06.1989 – 22.06.1995
Ks. Kowalczuk Józef, 19.08.1991– 22.01.1992
Ks. Buczel Andrzej, 21.10.1983 –15.06.1989
Ks. Głuszczyk Jan, 20.05.1978 –10.06.1983
Ks. Pawlik Stanisław, 15.05.1976 – 20.05.1978
Ks. Landowski Zygfryd, 08.06.1974 –15.05.1976
Ks. Wojdecki Waldemar, 05.06.1973 – 08.06.1974
Ks. Zoch-Chrabołowski Kazimierz, 01.06.1971– 04.06.1973
Ks. Wojdecki Waldemar, 10.06.1968 – 01.06.1971
Ks. Nowosielski Wiesław Daniel, 15.06.1966 –10.06.1968
Ks. Kmieć Tadeusz, 07.06.1962 –15.06.1966
Ks. Niewczas Tadeusz, 22.06.1961– 07.06.1962
Ks. Sałuda Jan, 01.07.1943 – 01.08.1944
Ks. Zbonikowski Stanisław, 01.07.1942 – 01.07.1943
Ks. Konopka Paweł, 01.01.1942 – 01.07.1942
Ks. Wardzyński Tadeusz, 01.08.1941– 01.01.1942
Ks. Jacukowicz Alfons, 01.05.1940 – 01.08.1941
Ks. Grabowski Mieczysław, 01.01.1940 –15.04.1940
Ks. Marczak Andrzej, 01.08.1939 –10.09.1939
† Ks. Mirecki Marian Stefan, 01.09.2005 –10.12.2006 (†)
Ks. Bazarnik Jacek Kazimierz, 22.06.1994 – 01.07.2006
Ks. Juszczuk Aleksander, 01.07.1999 – 26.09.2000
Liczba parafian: 7000
Parafię erygował w 1406 r. biskup poznański Wojciech Jarzębiec z części parafii Św. Anny w Warszawie-Wilanowie.

Parafię erygował w 1406 r. biskup poznański Wojciech Jarzębiec z części parafii Św. Anny w Warszawie-Wilanowie. Parafia w Zerzniu należy do jednych z najstarszych w obrębie dzisiejszej Warszawy. W roku 1403 ówcześni właściciele tych terenów (rodzina Zerzyńskich herbu Kościesza) wybudowali drewniany kościół. Parafia Zerzeń znajdowała się na terenie archidiakonatu czerskiego, potem warszawskiego, będącego wielką enklawą należącą do Diecezji Poznańskiej. W miarę rozwoju tych terenów oddzielano poszczególne wioski od parafii Zerzeń (w 1445 r. oddzielono m.in. Długą Kościelną, Długą Szlachecką, Siedliska, Żurawia. W 1580 r. do parafii należało 12 wsi: Zerzeń, Borków, Grabie, Miłoszyn, Janówko, Wiązowna, Zastów, Boryszew, Góraska, Płachta, Dziechciniec, Wólka Zerzeńska). W roku 1603 r. biskup poznański Wawrzyniec Goślicki wizytował parafię. Obok drewnianego kościoła stała plebania, budynek szkółki parafialnej, przytułek dla chorych i starców oraz karczma. Podczas najazdu Szwedów (1656 r.) zniszczona została drewniana świątynia i wszystkie budowle. W 1739 r. z nieznanych przyczyn drewniany kościół uległ spaleniu. Przystąpiono natychmiast do budowy nowego, o bardzo prostej konstrukcji. W roku 1798 Stolica Apostolska erygowała Diecezję Warszawską. Z pierwszej wizytacji biskupa warszawskiego (1801 r.) wynika, że do parafii należały osady: Zastów, Zbytki, Las, Zerzeń, Borków, Zagóźdź, Miedzeszyn, Błota, Falenica, Nowa Wieś. W roku 1880 z inicjatywy proboszcza Zerznia, Ks. Aleksandra Kubina rozpoczęto starania o budowę murowanej świątyni. Projektantem był architekt inż. Konstanty Wojciechowski. 10 czerwca 1888 r. sufragan warszawski Bp Kazimierz Ruszkiewicz dokonał konsekracji nowej świątyni. W roku 1884 tereny parafii nawiedziła wielka powódź. W obawie przed kolejną Ks. Aleksander Kubin przeniósł cmentarz grzebalny z terenu kościelnego „na wydmy” (przy ul. Cylichowskiej). 13 września 1944 roku zbombardowano kościół parafialny, zniszczenia sięgnęły 80% całej substancji. Dzisiejsza bryła kościoła w stylu neogotyckim jest rekonstrukcją projektu z XIX wieku. Od roku 1945 rozpoczęto odbudowę kościoła (powstał komitet odbudowy kościoła powołany przez ówczesnego proboszcza Ks. Juliana Budziszewskiego, a kontynuacji podjął się następny proboszcz, Ks. Józef Zagziłł z parafianami). Odbudowa do stanu surowego trwała do roku 1950, wieżę kościoła odbudowano w 1976 r. W 1977 r. odbudowany kościół wpisano do rejestru zabytków. W roku 2006 parafia obchodziła jubileusz 600-lecia erygowania. Po 2005 r. wykonano gruntowny remont zabytkowej świątyni (izolacja pozioma i pionowa murów fundamentowych kościoła, nowe ogrzewanie, iluminacja zewnętrzna; malowanie wnętrza, obłożenie naturalnym kamieniem przyziemia murów kościoła, gruntowny remont organów).

Ks. Gąsiorowski Jan
O. Figura Piotr OC
O. Lubański Paweł OCist.
O. Wardak Jacek MSF
S. Główka Aldona FRM
S. Jarzyło Halina FSC
Wawer: Aleja Nadziei, Berberysowa, Borków, Borowiecka (nieparzyste do Kanału Zagóździańskiego), Bronowska, Brzoskwiniowa, Chodzieska, Cyklamenów, Cylichowska (do Kanału Zagóździańskiego), Epokowa, Gawronia, Heliotropów, Jeziorowa, Juhasów, Kaszmirowa, Kombajnistów, Kuligowska, Kwiatów Polskich, Lebiodowa, Ligustrowa, Masłowiecka, Mirtowa (1D), Morawska, Motylkowa, Mrówcza (od Króla Kazimierza do Kartonowej), Panoramy, Peonii, Pod Brzozami, Pokrzywowa, Południowa, Promykowa, Przygodna, Przyjacielska, Ruty, Skalnicowa, Sporyszowa, Szafranów, Tadżycka (7/9), Trakt Lubelski (od Borowieckiej do Kanału Nowe Ujście), Wał Miedzeszyński (od Cyklamenów do Kanału Nowe Ujście), Wawrzynowa, Wiązana, Widłaków, Wiekowa, Wodniaków, Wacława Wojtyszki, Zabłudowska, Zerzeńska, Zwoleńska (do Kanału Zagóździańskiego)