DIECEZJA WARSZAWSKO-PRASKA
Parafia Św. Michała Archanioła i Św. Floriana Męczennika, Warszawa-Praga
ul. Floriańska 3
03-707 Warszawa
06:30
07:00
08:00
18:00
07:30
09:30
11:00 z udziałem dzieci
12:30
18:00
20:00 akademicka
06:30, 07:00, 08:00, 18:00
06:30, 07:00, 08:00, 18:00
Bp Solarczyk Marek, 29.08.2009 – 20.11.2011
Ks. Krukowski Adam, 22.06.1996 – 29.08.2009
Ks. Mikulski Mirosław, 15.06.1989 – 22.06.1996
† Ks. Chudek Henryk, 30.06.1986 –15.06.1989
† Ks. Wierzejski Stanisław, 19.05.1958 – 30.06.1986
† Ks. De Ville Feliks, 15.02.1944 – 30.05.1957
† Ks. Garncarek Franciszek, 01.08.1941– 20.12.1943
† Ks. Poskrobko Jan, 18.11.1931– 22.04.1941
† Ks. Kłopotowski Ignacy, 30.06.1919 – 07.09.1931
† Ks. Volkmer Alojzy, 30.06.1914 – 30.06.1919
Ks. Dudrewicz Ignacy, 1878 – 30.06.1914
Ks. Świątek Czesław, 30.05.1957 –19.05.1958
Ks. Walczyk Hubert, 28.08.2011– 27.11.2016
Ks. Bielicki Marcin, 29.08.2010 – 27.08.2014
Ks. Stonio Dariusz, 28.06.2008 – 27.08.2014
Ks. Szabaciuk Jacek, 28.06.2008 – 28.08.2011
Ks. Macios Przemysław, 24.06.2007 – 29.08.2010
Ks. Chojnacki Kamil Jerzy, 04.06.2006 –19.08.2008
Ks. Urbanowski Piotr, 29.06.2002 – 01.07.2007
Ks. Bury Piotr, 01.07.2005 – 01.07.2006
Ks. Śliwka Piotr Marek, 21.06.1996 – 22.06.2005
Bp Solarczyk Marek, 30.06.1993 – 20.06.2003
Ks. Cyliński Krzysztof Piotr, 20.06.2000 –18.06.2002
Ks. Tomaszewski Sławomir, 30.06.1997 – 30.06.2000
Ks. Sobczak Sławomir, 22.09.1995 – 28.06.1997
Ks. Długosz Robert, 22.06.1992 – 28.06.1996
Ks. Mazański Andrzej, 30.06.1995 –15.09.1995
Ks. Sobczyk Andrzej, 27.06.1992 – 30.06.1995
Ks. Sokołowski Kazimierz, 21.06.1990 – 26.01.1993
Ks. Czyżyk Krzysztof, 02.03.1989 – 22.06.1992
Ks. Lewandowski Eugeniusz Stanisław, 19.08.1991– 22.06.1992
Ks. Zdun Wojciech, 15.06.1988 –19.08.1991
Ks. Kowalczuk Józef, 10.06.1987 – 21.06.1990
Ks. Skarpetowski Józef, 18.02.1987 – 01.02.1989
† Ks. Stasiak Henryk Zygmunt, 20.06.1967 –18.05.1988
Ks. Tomczak Zenon, 10.06.1983 –17.02.1987
Ks. Michalczyk Władysław, 24.06.1981–10.06.1983
Ks. Stolarek Kazimerz, 08.06.1974 – 24.06.1981
Ks. Wójcik Kazimierz, 21.06.1967 –11.01.1978
Ks. Strękowski Tadeusz, 24.06.1972 – 20.04.1974
Ks. Jabłonowski Włodzimierz, 01.06.1967 – 24.06.1972
† Ks. Kwiatkowski Józef, 26.06.1967 – 25.09.1967
Ks. Czerwiński Jan, 07.06.1962 – 26.06.1967
Ks. Kaczmarczyk Jan, 25.06.1961– 26.06.1967
Ks. Dąbkowski Wojciech, 02.08.1958 – 01.06.1967
Ks. Szefler Bernard, 11.08.1965 – 01.06.1967
Ks. Kajtaniak Marian, 01.06.1963 – 25.08.1965
† Ks. Dziurzyński Jerzy Kacper, 05.03.1957 – 01.06.1963
Ks. Tymieniecki Adam, 20.12.1956 – 31.08.1962
Ks. Urbanek Stefan, 12.12.1959 – 20.06.1961
Ks. Baszkiewicz Jerzy, 03.1950 –1959
Ks. Świątek Czesław, 15.06.1946 –1958
Ks. Zaleski Stanisław, 03.05.1954 –13.02.1957
Ks. Ciepielewski Bogdan, 09.09.1951–1957
† Ks. Podsiadły Jan, 01.09.1952 – 03.05.1954
Ks. Jarczewski Tadeusz MIC, 01.10.1952 – 01.07.1953
Ks. Zasłona Władysław MIC, 1952 – 01.10.1952
Ks. Miętek Czesław, 15.09.1950 – 01.09.1952
Ks. Wolski Stanisław, 01.1947 – 09.09.1951
Ks. Tarnowski Janusz, 15.06.1946 –15.09.1950
Ks. Paliński Michał, 1949 – 03.1950
Ks. Woźniak Józef, 09.1947 –1949
Ks. Wypych Władysław, 1947 – 09.1947
Ks. Stoczewski Zefiryn, 1944 – 01.1947
Ks. Kotlarski Feliks, 1947 –1947
Ks. Dobrzeniecki Tadeusz, 1944 –15.06.1946
Ks. Pałtynowicz Józef, 1944 –15.06.1946
Ks. Paciorkiewicz Eugeniusz, 1945 –1946
Ks. Peciak Kazimierz, 1940 –1944
Ks. Wiąckiewicz Władysław, 1938 –1944
Ks. Włoczkowski Wacław, 1941–1944
Ks. Bogucki Teofil, 15.05.1941– 01.08.1941
Ks. Arndt Stefan, 1937 –1941
Ks. Pawłowski Tadeusz, 1939 –1941
Ks. Smyrski Władysław, 1937 –1939
Ks. Kleczyński Henryk, 1936 –1938
Ks. Fęcki Stanisław, 08.1937 – 09.1937
Ks. Figat Henryk, 1934 –1937
Ks. Ilgin Wincenty, 1935 –1937
Ks. Czapczyk Henryk, 1935 –1936
Ks. Kołaczkowski Jan, 1934 –1935
Ks. Przydacki Jan, 1934 –1935
Ks. Tworkowski Stanisław, 1935 –1935
Ks. Gogolewski Korneliusz, 1932 –1934
Ks. Kankiewicz Stefan, 1931–1934
Ks. Salamucha Jan, 1933 –1934
Ks. Kleczyński Henryk, 08.1933 –12.1933
Ks. Korzeniowski Czesław, 1931–1932
Ks. Mościcki Józef, 1932 –1932
Ks. Szczepański Jan, 1931–1932
Ks. Kapelewski Paweł, 1930 –1931
Ks. Sitnik Jan, 1931–1931
Ks. Widyński Franciszek, 1928 –1931
Ks. Greta Antoni, 1929 – 02.1930
Ks. Kamiński Zbigniew, 1930 –1930
Ks. Szlenk Eugeniusz, 1928 –1929
Ks. Kuczyński Jan, 1928 –1928
Ks. Pancer Stanisław, 1928 –1928
Ks. Zaręba Józef, 1927 –1928
† Ks. Zasada Walenty, 1926 –1928
Ks. Perzyna Piotr, 06.1927 –12.1927
Ks. Karasiński Julian, 1925 –1927
Ks. Przyborowski Jan, 1925 –1926
Ks. Samkowski Zygmunt, 1925 –1926
Ks. Mościcki Mikołaj, 1924 –1925
Ks. Rutkowski Wacław, 1923 –1925
Ks. Szlenk Eugeniusz, 1923 –1924
Ks. Jesionowski Teodor, 1922 – 09.1923
Ks. Kuplicki Stanisław, 06.1922 –12.1922
Ks. Paszkowski Edmund, 1921– 01.1922
Ks. Kuziemski Józef, 1921–1922
Ks. Kaczyński Antoni, 1920 – 03.1921
Ks. Sielski Bronisław, 1920 –1921
† Ks. Kwasiborski Henryk, 1919 –1920
Ks. Krocin Eustachy, 1916 –1919
Ks. Rostkowski Wiktor, 1914 –1919
Ks. Trojanowski Wincenty, 1914 –1919
Ks. Wypustek Stanisław, 1918 –1919
Ks. Zasłona Władysław MIC, 01.07.1953 – b.d.
Ks. Budzyński Krzysztof, 19.06.2006 – 26.08.2012
Ks. Chojnacki Kamil Jerzy, 19.08.2008 – 07.12.2008
Ks. Chibowski Henryk Maciej, 22.06.1996 – 25.10.2008
Ks. Zielak Henryk, 20.05.1978 –19.06.2006
Bp Solarczyk Marek, 30.06.2003 – 22.06.2005
Ks. Frankowski Janusz Adam, 27.01.1978 – 04.06.1997
Ks. Kopczyński Andrzej, 22.06.1992 –18.02.1997
† Ks. Wierzejski Stanisław, 30.06.1986 –12.01.1995 (†)
† Ks. Kościanek Stanisław, 10.06.1968 – 09.06.1986
Ks. Święszkowski Lucjan, 15.09.1967 – 30.06.1978
Ks. Dziewanowski Dominik, b.d. –1953
Ks. Sarniński Franciszek Alb., 1945 – 01.1950
Ks. Kietliński Antoni, b.d. –1945
Ks. Tworkowski Stanisław, b.d. –1945
Liczba parafian: 17000
Parafię erygował administrator apostolski, Bp Stanisław Gall, 1 sierpnia 1941 roku, dzieląc parafię praską przy kościele MB Loretańskiej w Warszawie-Pradze na dwie części.

Parafię erygował administrator apostolski, Bp Stanisław Gall, 1 sierpnia 1941 roku, dzieląc parafię praską przy kościele MB Loretańskiej w Warszawie-Pradze na dwie części. Parafia katedralna jest kontynuatorką parafii istniejącej na terenach dzisiejszej Pragi, o której pierwsze wzmianki pojawiają się już w 1573 r., w związku z elekcją w Kamionie króla Henryka Walezego. W istniejącym wówczas kościele (rejon obecnego kościoła MB Zwycięskiej w Warszawie-Kamionku), należącym do diecezji płockiej, odprawiono uroczystą Mszę Św. na rozpoczęcie wolnej elekcji, która była pierwszą w historii Polski. Obszar ten zaliczał się do powstałego w 1443 r. archidiakonatu i dekanatu pułtuskiego. Pod koniec XVI w. teren parafii Kamion obejmował m.in. ziemie, których właścicielami byli: biskupi kamienieccy (między ul. Okrzei, Targową i Pl. Hallera) oraz kapituła płocka. Z inicjatywy biskupów kamienieckich rozpoczęła się budowa siedziby Zakonu Bernardynów, którzy zostali wprowadzeni do klasztoru w 1617 r. W tym okresie rozwijała się również działalność właścicieli z macierzystej diecezji. Ówczesny proboszcz praski, Ks. Stanisław Skarszewski założył nową osadę, nazwaną od jego nazwiska Skarszew, na terenie której wybudował w 1644 r. drewniany kościół p.w. Św. Stanisława BM (rejon obecnego skrzyżowania ulic: Okrzei i Wrzesińskiej). Rok później król Władysław IV ufundował Kaplicę Loretańską przy klasztorze Bernardynów. Zmiany w funkcjonowaniu parafii praskiej nastąpiły w wyniku Bitwy Trzydniowej podczas „Potopu Szwedzkiego” w lipcu 1656 roku. Dokonane wówczas uszkodzenia kościoła parafialnego zmusiły władze kościelne do umieszczenia siedziby parafii przy kościele Św. Stanisława na Skarszewie; oficjalna decyzja pochodzi z 4 lutego 1681 roku. W pobliżu kościoła Bernardynów powstał w 1666 r. drewniany klasztor i kościół Sióstr Bernardynek. W ostatnich latach XVII w. włączono tereny Pragi do dekanatu radzymińskiego.

Po utworzeniu w 1798 r. Diecezji Warszawskiej papież Pius VII w lipcu 1800 r. przyłączył parafię praską do nowej diecezji, która w lutym 1818 r. otrzymała godność Archidiecezji. W związku z pracami fortyfikacyjnymi wojsk napoleońskich w latach 1806-1811 rozebrano: kościół Św. Stanisława, klasztor Bernardynek (przeniosły się do Łowicza) oraz kompleks klasztorny Bernardynów (przenieśli się do kościoła Św. Anny na Starym Mieście i do małego drewnianego kościoła w Warszawie-Grodzisku), ocalała jedynie Kaplica Loretańska, która po nieznacznych modyfikacjach pełniła rolę kościoła parafii praskiej.

Po Powstaniu Styczniowym ukaz carski z 26 grudnia 1865 roku powołał parafię pod wezwaniem NMP Loretańskiej, obejmującą tereny dotychczasowej parafii praskiej. Szybki wzrost liczby mieszkańców Pragi spowodował konieczność wybudowania nowego kościoła. Świątynia powstała z funduszów społeczeństwa praskiego i składek z całej Polski, według planów arch. Józefa Piusa Dziekońskiego, autora kilkudziesięciu pięknych projektów, który uznał ten kościół za swe najwspanialsze dzieło. Rozpoczęta w 1887 r. budowa kościoła Św. Floriana została zakończona uroczystą konsekracją świątyni 29 września 1901 roku. Przedwojenny wystrój był nadzorowany przez samego prof. Dziekońskiego, a po jego śmierci przez prof. Zdzisława Mączeńskiego. Świątynia posiadała polichromię zaprojektowaną przez braci Strzałeckich i wykonaną na murze ceglanym przez uczniów ze szkoły Gersona. Z chwilą oddania nowej świątyni centrum życia parafialnego przeniosło się do nowego neogotyckiego kościoła, który bardziej odpowiadał potrzebom duszpasterskim parafii liczącej wówczas około 70.000 osób.

W krótkim czasie z terenów parafii MB Loretańskiej powstały nowe parafie: Matki Bożej Różańcowej na Bródnie (26 października 1913 roku), Bożego Ciała na Kamionku (22 lutego 1917 roku), Najśw. Serca Jezusowego (30 października 1919 roku) i Zmartwychwstania Pańskiego (1 listopada 1919 roku). Objęcie w 1919 r. parafii przez Ks. Ignacego Kłopotowskiego przyniosło wiele doniosłych inicjatyw, wśród których najbardziej znamienną było powołanie w 1920 r. Zgromadzenia Sióstr Loretanek. Czas odzyskania niepodległości w Ojczyźnie zaowocował również zmianami organizacji kościelnej w Warszawie, w której w 1922 r. utworzono trzy dekanaty, z których jeden obejmował tereny prawobrzeżne i został nazwany praskim. Po wybuchu w Cytadeli Warszawskiej w roku 1923 uległa uszkodzeniu kamienna konstrukcja hełmów i wieże kościoła zaczęły się rysować (pierwsze naruszenie konstrukcji nastąpiło podczas I wojny światowej, przy wysadzaniu przez wojska niemieckie przęsła Mostu Kierbedzia), poza tym kościół stoi na miejscu dawnego jeziorka, dlatego też zapadła wspólna decyzja władz miejskich i kościelnych o zdjęciu hełmów. Ludność Warszawy nazywając wcześniej świątynię „katedrą praską”, od tamtego wydarzenia nadała jej również miano „warszawskiej Notre Dame”. W 1939 r. kościół poniósł małe straty, ale po zdławieniu powstania na Pradze wycofujące się oddziały niemieckie w dniu 14 września 1944 roku wysadziły świątynię. Dokonało się to po dwukrotnym minowaniu, gdyż budowla oparła się pierwszemu wybuchowi. Dzieło odbudowy świątyni podjęła ludność Pragi w 1947 roku pod kierunkiem Ks. Feliksa de Ville. Plany rekonstrukcji wykonał prof. Stanisław Marzyński, modyfikując nieco projekt Dziekońskiego.

Pod koniec 1947 roku nastąpiła kolejna reorganizacja dekanatów Archidiecezji Warszawskiej, która podtrzymała dekanat praski. Zmiana w tej dziedzinie nastąpiła 1 stycznia 1953 roku, kiedy dekanat praski podzielono na północny i południowy (do niego zaliczała się parafia Św. Floriana). Pięć lat później praskie dekanaty podzielono na: aniński, grochowski, praski (z parafią Św. Floriana) i bródnowski. Początek lat sześćdziesiątych zakończył główny etap prac przy odbudowie kościoła i 18 listopada 1961 roku Prymas Polski, Kard. Stefan Wyszyński, dokonał poświęcenia odbudowanej części kościoła. W 1964 r., za Ks. Stanisława Wierzejskiego, rozpoczęto odbudowę frontonu kościoła z wieżami, prace trwały etapami do 1970 r., a roboty prowadzili budowniczowie: Mieczysław Rechnio i Edward Zdziarski. Elementy stolarskie do kościoła wykonał Starszy Cechu Stolarzy, p. Kazimierz Wrzesiński.

Kolejnym etapem w historii parafii było utworzenie 25 marca 1992 roku nowych diecezji w Polsce. Papież Jan Paweł II, bullą Totus Tuus Poloniae Populus, zreorganizował Diecezje i Prowincje Kościelne w naszym kraju. Katedrą nowopowstałej Diecezji Warszawsko-Praskiej został kościół Św. Floriana na Pradze. Od tego czasu historia parafii związana jest ściśle z wydarzeniami ogólnodiecezjalnymi. Do najgłówniejszych należą: nadanie kościołowi godności Bazyliki Mniejszej (ogłoszenie nastąpiło 5 maja 1997 roku), Msza Św. Episkopatu Polski z okazji 350-lecia praw miejskich Pragi (1 maja 1998 roku), poświęcenie pomnika Ks. Ignacego Jana Skorupki (13 sierpnia 2005 roku, w 85 rocznicę Bitwy Warszawskiej). Do tego trzeba dodać te przeżywane każdego roku: Triduum Paschalne pod przewodnictwem biskupów diecezji, uroczystości Metropolii Warszawskiej ku czci Św. Andrzeja Boboli, centralna procesja Bożego Ciała, święcenia kapłańskie. Najważniejszymi jednak wydarzeniami w historii parafii były: wizyta Ojca Świętego, Jana Pawła II, który 13 czerwca 1999 roku uczestniczył w Liturgii Słowa przed katedrą Św. Floriana oraz rekonsekracja świątyni, dokonana przez Bp. Romaniuka w setną rocznicę konsekracji, 29 września 2001 roku.

Praga-Północ: Aleja „Solidarności” (od wysokości Inżynieryjnej), Białostocka (do Markowskiej), Blaszana, Brzeska (od Kijowskiej), Świętych Cyryla i Metodego (parzyste), Floriańska, Jagiellońska (do Św. Cyryla i Metodego), Jakuba Jasińskiego, Kępna, Kijowska (nieparzyste do Markowskiej), ks. Ignacego Kłopotowskiego, Krowia, Karola Marcinkowskiego (nieparzyste), Markowska (nieparzyste), Most Śląsko-Dąbrowski, Most Świętokrzyski, Stefana Okrzei, Olszowa, Panieńska, Plac Weteranów 1863 Roku, Plac Wileński, Józefa Sierakowskiego, Sokola, stacja metra Dworzec Wileński, stacja metra Stadion Narodowy, Targowa (nieparzyste od Marcinkowskiego do Św. Cyryla i Metodego, parzyste od Kijowskiej do Wileńskiej), Bronisława Wieczorkiewicza, Wileńska (parzyste do Inżynierskiej), Wrzesińska, Wybrzeże Szczecińskie, Zamoście, Jana Zamoyskiego (parzyste do Marcinkiewicza), Ząbkowska (do Markowskiej)

Instytut Małych Braci Jezusa, Warszawa, ul. Brzeska 13/181, tel. 22 619 24 91

Zgromadzenie Córek Maryi Niepokalanej, Warszawa, ul. Targowa 49/51 m. 48, tel. 507 554 964

Zgromadzenie Małych Sióstr Jezusa, Warszawa, ul. Targowa 33b m.12, tel. 22 618 05 50

Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego (Pallotynki), Warszawa, ul. Sierakowskiego 10, tel. 503 031 517

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej, Warszawa, ul. Ks. Kłopotowskiego 18, tel. 22 619 14 86