DIECEZJA WARSZAWSKO-PRASKA
Parafia Najświętszego Serca Jezusowego, Warszawa-Praga
ul. Kawęczyńska 53
03-775 Warszawa
07:00
08:00
12:00
18:00
07:00
08:30
10:00
11:30 z udziałem dzieci
13:00
18:00
19:30
07:00, 08:00, 12:00, 18:00
Ks. Modzelewski Edmund SDB, od 01.08.2012
Ks. Jakubowski Krzysztof SDB, od 19.06.1997
Ks. Bogdański Stanisław SDB, od 01.07.2011
Ks. Bonkowski Henryk SDB, od 01.07.2008, dyrektor domu zakonnego
Ks. Gabrel Antoni SDB, od 01.07.2011
Ks. Husak Dariusz Jerzy SDB, od 01.08.2013, pracownik ekonomatu inspektorialnego
Ks. Kurel Jan SDB, od 01.08.2013, kierownik Oratorium
Ks. Kuskowski Janusz SDB, od 01.08.2004, kierownik bursy, duszpasterz akademicki
Ks. Mikołajczyk Dariusz Stanisław SDB, od 01.08.2013, sekretarz inspektorialny
Ks. Ptasiński Ryszard SDB, od 01.08.2000
Ks. Rusiecki Jan SDB, od 01.08.2001, duszpasterz akademicki
Ks. Rzymowski Kazimerz SDB, od 01.07.2011
Ks. Solarski Przemysław SDB, od 01.08.2013, wikariusz inspektora
Ks. Szpakowski Roman SDB, od 01.07.1986, dyrektor Wydawnictwa Salezjańskiego
Ks. Szymborski Jacek SDB, od 01.08.2013, pracownik inspektoratu
Ks. Kępa Piotr Janusz SDB, od 01.08.2014, kierownik stancji studenckiej
Ks. Lis Krzysztof SDB, od 01.08.2014
Ks. Mróz Dionizy SDB, 07.08.2009 – 01.08.2012
Ks. Kania Wiesław SDB, 01.08.1997 – 07.08.2009
† Ks. Gniedziejko Jan SDB, 01.06.1990 – 01.08.1997, budowniczy wieży
Ks. Gałaj Kazimerz SDB, 16.08.1986 – 01.06.1990
Ks. Szydlik Henryk SDB, 12.10.1980 –16.08.1986
Ks. Walaszek Leon SDB, 07.09.1974 –12.10.1980
Ks. Bartnik Jan SDB, 11.09.1972 – 06.09.1974
† Ks. Zaleski Wincenty SDB, 01.09.1966 –11.09.1972
Ks. Malewski Alojzy SDB, 04.09.1951– 01.09.1966
† Ks. Halagiera Stanisław SDB, 30.06.1940 – 04.09.1951
Ks. Chlondowski Antoni SDB, 23.09.1931– 30.06.1940
† Ks. Poskrobko Jan, 01.11.1919 – 23.09.1931
† Ks. Michurski Józef SDB, 10.09.1999 –15.01.2015 (†)
Ks. Lauferski Czesław SDB, 23.09.1956 – 2006
Ks. Snarski Stanisław SDB, 19.08.1991– 2006
Ks. Cieplik Feliks SDB, 19.08.1991– 2005
Ks. Kania Wiesław SDB, 01.07.1990 –1996
Ks. Bonkowski Henryk SDB, 01.07.1990 –1994
Ks. Groń Sylwester SDB, 19.08.1991–1994
Ks. Miszczyk Czesław SDB, 18.07.1991–1993
Ks. Rusiniak Stanisław SDB, 01.07.1990 –19.08.1991
Ks. Kłoczko Janusz SDB, 26.07.1989 – 01.07.1990
Ks. Wójcik Stanisław SDB, 24.10.1988 – 01.07.1990
Ks. Bonkowski Henryk SDB, 20.06.1989 – 21.06.1990
Ks. Chmielewski Ireneusz SDB, 06.07.1984 –1990
Ks. Woźniak Łukasz SDB, 06.07.1984 –1990
Ks. Kaliński Ludwik SDB, 30.06.1987 – 26.07.1989
Ks. Bujnowicz Jan SDB, 30.06.1987 – 20.06.1989
Ks. Grochowski Andrzej SDB, 30.06.1987 – 20.06.1989
Ks. Groń Sylwester SDB, 25.06.1988 –14.10.1988
Ks. Bichta Henryk SDB, 1973 – 25.06.1988
Ks. Sobczyk Tadeusz SDB, 01.07.1986 –1988
† Ks. Gniedziejko Jan SDB, 01.07.1986 – 03.08.1987
Ks. Gryszko Alojzy SDB, 1982 –1987
Ks. Gondek Franciszek SDB, 1981– 28.06.1986
Ks. Szała Leon SDB, 14.08.1980 –1986
Ks. Belniak Józef SDB, 1981–1985
Ks. Saczywko Tadeusz SDB, 1981–16.07.1984
Ks. Balniak Józef SDB, 14.08.1980 –1983
Ks. Król Józef SDB, 1972 –1982, duszpasterz powołań
Ks. Nowak Ludwik SDB, 09.12.1975 –1982, duszpasterz akademicki
† Ks. Gniedziejko Jan SDB, 01.09.1977 –14.08.1980
Ks. Adamski Marian SDB, 27.09.1973 – 31.03.1980
Ks. Słowik Andrzej SDB, 01.09.1972 –1980
Ks. Wicki Brunon SDB, 1975 –1980
Ks. Jutkiewicz Marian SDB, 1973 –1978
Ks. Wujkowski Czesław SDB, 1972 –1977
Ks. Chmiel Jan SDB, 1972 –1976
Ks. Graczyk Marian SDB, 1972 –1976
Ks. Ptasiński Ryszard SDB, 1969 –1976
Ks. Warniewski Franciszek SDB, 1972 –1976
Ks. Woźniak Mieczysław SDB, 06.11.1973 –1976
Ks. Murawski Roman SDB, 04.09.1965 –1975, duszpasterz akademicki
Ks. Chruściel Bogumił SDB, 1969 –1974
Ks. Kamieński Lucjan SDB, 1969 –1974
Ks. Malejczyk Władysław SDB, 1970 –1974
Ks. Zawadzki Julian SDB, 18.07.1969 –1974
Ks. Awsiukiewicz Jan SDB, 02.10.1972 – 27.11.1973
Ks. Szała Leon SDB, 31.03.1951– 27.07.1973
Ks. Styrna Jan SDB, 21.09.1968 –13.10.1972
Ks. Chodźko Ignacy SDB, 1970 –1972
Ks. Domański Apoloniusz SDB, 05.08.1966 –1972
Ks. Trzeszczak Ireneusz SDB, 04.08.1967 –1972
Ks. Walczykiewicz Bogdan SDB, 09.09.1969 –1971
Ks. Duszyński Bernard SDB, 14.07.1958 – 01.08.1969
Ks. Kowalski Jerzy SDB, 03.09.1960 –15.07.1969
Ks. Pękowski Jan SDB, 20.09.1966 –15.07.1969
Ks. Rak Roman SDB, 27.08.1963 –1968
Ks. Rykała Jan SDB, 02.09.1962 –1968
† Ks. Kant Bronisław SDB, 1956 – 05.08.1966
Ks. Winiarz Michał SDB, 1953 – 04.09.1965
Ks. Gieros Lucjan SDB, 1959 – 27.08.1963
Ks. Jezierski Stanisław SDB, 1957 – 27.08.1963
Ks. Węckowski Jan SDB, 1959 –1963
Ks. Zamiatała Edmund SDB, 1955 –1960
Ks. Bielawski Edward SDB, 14.07.1958 –10.12.1958
Ks. Walawski Józef SDB, 14.07.1958 –10.12.1958
Ks. Dębski Kazimierz SDB, 1948 –14.07.1958
Ks. Rodak Mieczysław SDB, 1956 –14.07.1958
Ks. Cofałka Franciszek SDB, 26.09.1950 –1957
† Ks. Zaleski Wincenty SDB, 1947 –1957
Ks. Kochański Jacek SDB, 1949 –1952
Ks. Rokita Stanisław SDB, 1948 –1952
Ks. Szała Leon SDB, 1949 – 26.09.1950
Ks. Dokudowiec Marcin SDB, 1943 –1950
Ks. Kubacki Stanisław SDB, 1944 –1949
Ks. Wilkosz Stanisław SDB, 1946 –1949
Ks. Brzyski Piotr SDB, 14.09.1945 –1948
Ks. Blezień Stefan SDB, 1944 –1946
Ks. Domino Jan SDB, 1940 –1946
Ks. Kuczewski Wojciech SDB, 1944 –1946
Ks. Maciejewski Stanisław SDB, 1944 –1946
Ks. Stanek Jan SDB, 1939 –1946
Ks. Zawada Bernard SDB, 1943 –1946
Ks. Kubacki Michał SDB, 1933 –14.09.1945
Ks. Kotarski Antoni SDB, 1943 –1945
Ks. Piotrowski Jan SDB, 1940 –1945
Ks. Hrąchol Michał SDB, 1940 –1943
Ks. Rupala Ludwik SDB, 1934 –1940
Ks. Blezień Stefan SDB, 1932 –1934
Ks. Dobiasz Ignacy SDB, 1931–1933
Ks. Golubski Alojzy SDB, 1931–1932
Ks. Łęgosz Jakub SDB, 1931–1932
Ks. Jesionowski Teodor, 1924 –1931
Ks. Ziółkowski Tadeusz, 1929 –1930
Ks. Kowalski Franciszek, 1927 –1928
Ks. Kustosz Adam, 1924 –1927
Ks. Piotrowicz Walenty, 1926 –1927
Ks. Szymański Walenty, 1925 –1927
Ks. Gryglas Kazimierz, 1923 –1926
Ks. Suchwałko Adam, 1924 –1926
† Ks. Sztuka Jan, 1920 –1924
Ks. Kuczyński Antoni, 1919 –1920
Ks. Kurto Andrzej SDB, 01.08.2012 – 01.08.2013, kierownik Oratorium
Ks. Łubian Sławomir SDB, do 15.06.2013, inspektor
Ks. Bartecki Jan SDB, 1969 –1974
Ks. Oleksy Józef SDB, 1947 –1960
Ks. Kilian Wincenty SDB, 1947 –1952, przełożony domu
Ks. Gostylla Ludwik SDB, 1935 –1940, ekonom inspektorialny
Br. Trembowski Piotr SDB, 1953 –1975
Liczba parafian: 12300
Parafię erygował Kard. Aleksander Kakowski 1 listopada 1919 roku z części parafii praskiej.

Parafię erygował Kard. Aleksander Kakowski 1 listopada 1919 roku z części parafii praskiej. Wykonawcą dekretu był ówczesny dziekan praski i wielki społecznik, Ks. Ignacy Kłopotowski (obecnie błogosławiony). Pierwszym proboszczem został Ks. Jan Poskrobko. Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego została wzniesiona w latach 1907-1923, według projektu arch. Hugona Kudery i Łukasza Wolskiego, wzorujących się na bazylice Św. Pawła za Murami w Rzymie. Fundatorami świątyni byli Michał i Maria Radziwiłłowie. Początkowa budowa ruszyła z dużym rozmachem, ale I wojna światowa zmieniła warunki ekonomiczne i zdeprecjonowała wartość fundacji, dlatego pierwotnie wyznaczone środki nie wystarczyły na wieżę i plebanię. Tytuł Bazyliki Mniejszej nadał świątyni papież Pius XI dnia 23 sierpnia 1923 r., a 16 września tego roku konsekrował ją Kard. Aleksander Kakowski. W 1931 r. przekazał ją na wieczne czasy Zgromadzeniu Salezjańskiemu i pismem z dnia 23 września 1931 r. mianował proboszczem Ks. Antoniego Chlonowskiego. Odbudowę ze zniszczeń wojennych projektował prof. Stanisław Marzyński. W latach 1996-2000 wybudowano wieżę wysoką na 65 m, umieszczono w niej trzy dzwony z ludwisarni Felczyńskich, na których wypisano imiona: Chrystus Król Wszechświata (2.500 kg, dar parafian), MB Wspomożycielka Wiernych (1.450 kg, dar Salezjanów) i Jan Paweł (700 kg, dar dzieci i młodzieży). 29 sierpnia 2016 r., po długich zabiegach w różnych urzędach staraniem ks. prob. Edmunda Mozelewskiego, oddano do użytku windę, ułatwiającą wejście do bazyliki osobom starszym i niepełnosprawnym (wejście do windy za schodami głównymi z lewej strony). Z ważniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce w bazylice należy wymienić: oddanie całego narodu Najświętszemu Sercu Jezusowemu w dniu 24 października 1951 r.; tutaj dnia 8 czerwca 1991 r. papież Jan Paweł II otworzył II Synod Plenarny (potem dwukrotnie spotkały się tu Zespoły Synodalne z całej Polski); dwukrotnie nawiedziła bazylikę Matka Boża w znaku Fatimskim (22 października 1992 r. i 7-8 października 1996 r. - ogólnopolskie pożegnanie przez młodzież). Bp Kazimierz Romaniuk, pierwszy ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej wyznaczył bazylikę jako diecezjalne centrum kultu Najświętszego Serca Jezusowego.

Ks. Owsianka Łukasz SDB, do 26.05.2007
Ks. Kreczmański Mirosław, do 21.05.1994
Ks. Bieniek Stanisław, do 20.06.1967
Ks. Kozera Stanisław SDB, do 30.08.1959
Ks. Ptasiński Ryszard SDB, do 18.05.1958
Ks. Tomosik Janusz SDB, do 22.12.1957
Dk. Lipka Cezary SDB
Ks. Dąbrowski Ryszard
Ks. Dąbrowski Waldemar
Ks. Dubielak Wiesław
Ks. Zaręba Sławomir SAC
O. Augusyniak Bogdan OFMCap.
O. Kucharski Andrzej OSPPE
O. Sobkowicz Lucjan OP
S. Cicha Paula SAPU
S. Duszyk Dorota MSF
S. Małecka Maria OSBap
Praga-Północ: Aleja Tysiąclecia, Białostocka (parzyste od Markowskiej), Boruty, Folwarczna, Grajewska, Jadowska, Kawęczyńska, Kijowska (nieparzyste od Markowskiej), Tadeusza Korsaka, Łochowska, Łomżyńska, Markowska (parzyste), Michałowska, Nieporęcka, Objazdowa, Otwocka, Radzymińska (do torów), Siedlecka, Tarchomińska, Wiosenna, Wojnicka, Wołomińska, Zachariasza, Ząbkowska (od Markowskiej), Targówek: Boruty

Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego, Warszawa, ul. Kawęczyńska 49, tel. 22 818 81 49

Zgromadzenie Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia (Orionistki), Warszawa, ul. Kawęczyńska 49 (Specjalny Ośrodek Wychowawczy Caritas), tel. 22 818 81 49

Zgromadzenie Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi, Warszawa, ul. Kawęczyńska 69, tel. 22 818 73 31

Towarzystwo Świętego Franciszka Salezego (Salezjanie), Warszawa, ul. Kawęczyńska 53 (parafia), tel. 22 818 65 51

Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim, Warszawa, ul. Kawęczyńska 4a, tel. 22 619 20 63