DIECEZJA WARSZAWSKO-PRASKA
Parafia Matki Bożej z Lourdes, Warszawa-Praga
ul. Wileńska 69
03-416 Warszawa
07:00
08:00
17:00 w I piątek miesiąca
18:30
07:00
08:00
09:30
11:00 z udziałem dzieci
12:30
15:00
18:30 dla młodzieży
07:00, 08:00, 18:30
Ks. Kosiorowski Stanisław MIC, od 25.08.2014
Ks. Lelewski Andrzej MIC, od 05.10.2013
Ks. Mazurek Łukasz MIC, od 25.08.2011
Ks. Dziedziul Andrzej MIC, od 01.07.1998, Dyrektor Hospicjum Domowego
Ks. Kobierski Janusz MIC, od 25.08.2009
Ks. Meyerholz Ludwik MIC, od 26.08.2005
Ks. Oziębłowski Grzegorz MIC, od 25.08.2014
Ks. Smagorowicz Franciszek MIC, od 25.08.2014
Ks. Nowaczek Tomasz MIC, 24.10.2006 – 25.08.2014
Ks. Łada Lucjan MIC, 25.08.2001– 24.10.2006
Ks. Tomczyk Edward MIC, 15.01.1995 – 25.08.2001
† Ks. Śliwiński Kazimierz MIC, 25.06.1986 –19.11.1994
Ks. Minota Zdzisław MIC, 26.08.1981– 25.06.1986
Ks. Karbasz Jan MIC, 31.10.1969 – 26.08.1981
Ks. Bakalarz Władysław MIC, 28.01.1951– 31.10.1969
Ks. Pokrzywnicki Wacław MIC, 25.08.2007 – 05.10.2013
Ks. Wereda Krzysztof MIC, 25.08.2011– 05.10.2013
Ks. Wereda Krzysztof MIC, 1991–1993
Ks. Wójcicki Kazimierz MIC, 06.09.1991–1993
Ks. Krajewski Jan MIC, 1987 –1992
† Ks. Śliwiński Kazimierz MIC, 05.07.1986 –1992
Ks. Stolarczyk Zygmunt MIC, 23.07.1982 – 06.09.1991
Ks. Drejka Grzegorz MIC, 1988 –1991
Ks. Kobierski Janusz MIC, 1988 –1991
Ks. Wąsiniak Zbigniew MIC, 08.09.1981–1984
Ks. Oszwałdowski Józef MIC, 08.09.1981– 23.07.1982
Ks. Meller Ireneusz MIC, 1979 – 08.09.1981
Ks. Meyerholz Ludwik MIC, 19.06.1979 – 08.09.1981
Ks. Minota Zdzisław MIC, 13.09.1972 – 26.08.1981
Ks. Seferyński Zygmunt MIC, 03.01.1974 –1979
Ks. Hulisz Władysław MIC, 25.07.1972 – 03.01.1974
Ks. Olczyński Aleksander MIC, 10.09.1971–13.09.1972
Ks. Stolarczyk Zygmunt MIC, 30.12.1964 – 25.07.1972
Ks. Knozowski Czesław MIC, 09.09.1967 – 03.07.1971
Ks. Pawlak Józef MIC, 1951–1969
Ks. Śliwakowski Jan MIC, 1960 –1969
Ks. Opieczonek Franciszek MIC, 31.08.1965 –1968
Ks. Wojtkiewicz Jan MIC, 11.08.1965 – 09.09.1967
Ks. Oksiutowicz Kazimierz MIC, 08.08.1964 –1966
Ks. Krawczyk Wiktor MIC, 30.12.1964 –19.07.1965
Ks. Glinka Jan MIC, 1963 –1965
Ks. Groszewski Jerzy MIC, 01.09.1960 – 30.12.1964
Ks. Szyszko Bronisław MIC, 14.09.1963 – 30.12.1964
Ks. Klimaszewski Stanisław MIC, 1963 –1964
Ks. Zambrzycki Stanisław MIC, 1962 –1964
Ks. Opieczonek Franciszek MIC, 30.10.1961–14.09.1963
Ks. Kwolek Henryk MIC, 30.10.1961– 04.08.1962
Ks. Duszyński Marian MIC, 11.09.1959 – 01.09.1960
Ks. Betlejewski Roch OFM, 09.08.1958 –1960
Ks. Seferyński Zygmunt MIC, 05.08.1959 –1960
Ks. Kwolek Henryk MIC, 23.10.1958 – 05.08.1959
† Ks. Czeczott Feliks MIC, 1957 –1959
Ks. Tomaszewski Henryk MIC, 23.10.1958 –1959
Ks. Zasłona Władysław MIC, 1953 – 23.08.1958
Ks. Jarczewski Tadeusz MIC, 1953 –1955
Ks. Gnatowski Tadeusz MIC, 1952 –1954
† Ks. Czeczott Feliks MIC, 1952 –1953
Ks. Łoś Antoni MIC, 1951–1953
Ks. Zasłona Władysław MIC, 1951–1953
Ks. Żurnia Feliks MIC, 1951–1952
Ks. Lelewski Andrzej MIC, 10.02.2005 – 05.10.2013
Ks. Duszyński Marian MIC, 1987 –1991
Ks. Oskiera Waldemar MIC, 1981–1991
Ks. Domański Gerard MIC, 14.03.1973 –1977
Ks. Krawczyk Wiktor MIC, 31.07.1973 –1977
Ks. Delikat Eugeniusz MIC, 29.09.1972 –1973
Ks. Bartecki Feliks MIC, 1963 –1969
Ks. Chamionek Witalis MIC, 1960 –1969
Ks. Łada Lucjan MIC, 1967 –1969
Ks. Minota Zdzisław MIC, 1965 –1969
Ks. Sękowski Aleksander MIC, 1952 –1969
Ks. Smoliński Wincenty MIC, 1957 –1969
Ks. Nieciecki Witold MIC, 1952 –1954
Liczba parafian: 15000
Parafię erygował Kard. Stefan Wyszyński 28 stycznia 1951 roku z części parafii MB Loretańskiej w Warszawie-Pradze i Św. Michała Arch. i Św. Floriana w Warszawie-Pradze.

Parafię erygował Kard. Stefan Wyszyński 28 stycznia 1951 roku z części parafii MB Loretańskiej w Warszawie-Pradze. Wcześniej Wacław i Jadwiga Mańkowscy zbudowali tu stylową kamienicę (1899-1901) i według projektu W. Kozłowskiego i A. Nieniewskiego i przeznaczyli ją na zakład wychowawczy pod nazwą „Dom Pracy dla Chłopców”. Kierownictwo zakładu i opiekę duszpasterską sprawowali od 1917 r. księża marianie. Przy prowadzeniu zakłądu pomagały siostry imienia Jezus, a kaplica na II piętrze dostępna była dla okolicznej ludności. W 1934/1935 r. wzniesiono murowany kościół na rogu ulicy Wileńskiej i Szwedzkiej, według planów arch. Stanisława Mancewicza. Kaplicę poświęcił Kard. Aleksander Kakowski 30 czerwca 1935 roku. Prosty i niezbyt wielki budynek służył następnie jako pierwszy kościół parafialny aż do 1992 r., czyli do czasu wybudowania nowego kościoła, a następnie został przekształcony na biurowiec. Po wojnie władze państwowe zlikwidowały zakład wychowawczy. Kamienica stała się plebanią i domem zakonnym dwóch zgromadzeń: księży marianów i sióstr eucharystek, które podjęły tutaj pracę po przesiedleniu z Wileńszczyzny oraz po odejściu sióstr imienia Jezus. Wzrost liczby ludności sprawiał, że stary kościół okazał się zbyt ciasny, tym bardziej, że teren parafii został poszerzony. W 1975 r. dobudowano w kościele galerie zwiększając powierzchnię użytkową o ok. 50%, a w 1986 r. przystąpiono do budowy nowego kościoła według projektu Jacka Jagody. Konsekracji kościoła dokonał bp Kazimierz Romaniuk 7 października 1992 roku, a następnie ustanowił kościół sanktuarium chorych. W latach 2005-2010 wstawiono witraże, w 2012 r. zamontowano 24-głosowe organy mechaniczne sprowadzone z Niemiec. W 2007 r. odeszły z parafii siostry eucharystii, a pracę podjęły siostry uczennice Krzyża.

Ks. Cieszkowski Robert MIC
O. Wójcik Robert OCist.
Praga-Północ: Białostocka (nieparzyste od 7), Bródnowska, Czynszowa, Grodzieńska, Inżynierska (parzyste do 11 Listopada), Kamienna, Konopacka, Ireny Kosmowskiej, Kowelska, Kowieńska, Letnia, Lęborska, 11 Listopada (parzyste od Inżynierskiej do torów), Mała, Nowa, Równa, Heleny Rzeszotarskiej, Stalowa, Stolarska, Strzelecka, Szwedzka, Śnieżna, Środkowa, Świeża, Wileńska (od Inżynierskiej), Zaokopowa

Wspólnota Sióstr Uczennic Krzyża, Warszawa, ul. Wileńska 69, tel. 22 618 02 37

Zgromadzenie Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia NMP, Warszawa, ul. Wileńska 69 (parafia), tel. 22 619 32 21, praga.marianie.pl