DIECEZJA WARSZAWSKO-PRASKA
Parafia Bożego Ciała, Warszawa-Kamionek
ul. Grochowska 365
03-822 Warszawa
07:00
08:00 w soboty poza wakacjami
17:30 poza wakacjami
18:00
07:00
08:30
10:00
11:30
13:00 poza wakacjami
18:00
07:00, 09:00, 17:30, 18:00
07:00, 17:30, 18:00
07:00, 09:00, 17:30, 18:00, 20:00
Ks. Madej Wacław, od 04.10.2014
Ks. Kalinowski Tomasz, od 27.08.2014
Ks. Matuszewski Mateusz, 15.07.2012 – 04.10.2014
Ks. Podstawka Zygmunt Marcin, 26.06.2009 –12.07.2012
† Ks. Gniazdowski Zdzisław Józef, 20.06.1997 – 29.08.2009
† Bp Kraszewski Zbigniew Józef, 29.12.1970 – 20.06.1997
† Ks. Dąbrowski Eugeniusz, 15.02.1944 – 08.04.1970
† Ks. De Ville Feliks, 30.06.1933 –15.02.1944
† Ks. Garncarek Franciszek, 30.06.1930 – 30.06.1933
Ks. Trojanowski Wincenty, 30.06.1918 – 30.06.1930
Ks. Wyrzykowski Wacław, 22.02.1917 – 30.06.1918
Ks. Kamiński Józef, 08.04.1970 – 29.12.1970
Ks. Lemiech Marek Zbigniew, 28.08.2011– 27.08.2014
Ks. Szałkowski Cezary Robert, 29.08.2009 – 27.08.2014
Ks. Kowalczyk Tomasz, 01.07.2005 – 28.08.2011
Ks. Sawicki Jan, 01.07.2005 – 29.08.2009
Ks. Marczak Dariusz, 29.06.2002 – 01.07.2005
Ks. Wyszomierski Jarosław, 29.06.2002 – 01.07.2005
Ks. Lipiński Radosław, 01.07.1999 – 29.06.2002
Ks. Czerwiński Bernard, 24.06.1999 –18.06.2002
Ks. Skwarski Dariusz, 20.06.2000 –18.06.2002
Ks. Walicki Dariusz, 01.07.1999 – 30.06.2000
Ks. Dębski Jacek, 20.06.1997 – 24.06.1999
Ks. Osiadacz Tomasz, 18.06.1998 – 24.06.1999
Ks. Owczarek Emil, 18.06.1998 – 24.06.1999
Ks. Safader Sławomir, 22.06.1993 –18.06.1998
Ks. Sankowski Bogdan Piotr, 19.08.1991–15.02.1998
Ks. Węglarz Krzysztof, 30.08.1995 – 20.06.1997
Ks. Chyła Jerzy, 22.06.1993 – 30.08.1995
Ks. Śmigasiewicz Jan, 19.08.1991– 30.06.1993
Ks. Średnicki Hieronim Zbigniew, 15.06.1988 – 22.06.1993
Ks. Tchórz Józef, 13.06.1984 –19.08.1991
Ks. Widera Jan, do 19.08.1991
Ks. Wasiński Wiesław, 16.06.1986 – 21.03.1988
Ks. Lewandowski Jerzy, 10.06.1983 –1987
Ks. Krupa Konrad, do 16.06.1986
Ks. Tondera Jan, 28.08.1982 –13.06.1984
Ks. Ołtarzewski Roman, 28.10.1982 –10.06.1983
Ks. Buchajewicz Józef, 10.06.1968 – 23.10.1982
Ks. Małkowski Stanisław, 20.05.1975 – 22.11.1975
Ks. Średziński Zdzisław, 08.06.1974 –1975
Ks. Jaworski Witold, 14.06.1971– 08.06.1974
Ks. Kozicki Jan, 05.06.1973 –1974
Ks. Wielochowski Wiktor, 11.06.1965 – 05.06.1973
Ks. Kamiński Józef, 11.06.1965 –16.11.1972
Ks. Świderski Lucjan, 06.09.1966 –14.06.1971
Ks. Sienkiewicz Henryk, 11.06.1965 –10.06.1968
† Ks. Heintsch Paweł, 01.09.1965 –16.10.1966
Ks. Milewski Stefan, 07.06.1962 – 30.06.1966
† Ks. Królik Jan Maria, 08.06.1964 –16.06.1965
Ks. Konarzewski Stanisław, 30.07.1964 –11.06.1965
† Ks. Kwiatkowski Julian, 07.06.1962 –11.06.1965
Ks. Waszczyk Marian, 21.09.1959 –1965
† Ks. Płudowski Józef, 05.08.1959 – 20.08.1964
Ks. Wroński Franciszek, 01.06.1963 – 08.06.1964
Ks. Kajtaniak Marian, 31.01.1963 – 01.06.1963
Ks. Stoczyński Józef, 09.08.1958 – 07.06.1962
Ks. Romanowski Stanisław, 1960 – 25.04.1962
Ks. Czerwiński Jan, 05.08.1959 – 08.09.1959
† Ks. Izbicki Jan Aleksy, 09.08.1958 – 05.09.1959
† Ks. Urcus Józef, 10.08.1957 – 29.08.1959
Ks. Bojasiński Tomasz, 09.08.1958 – 20.08.1959
Ks. Rokicki Henryk, 1955 – 09.08.1958
Ks. Tarnowski Janusz, 16.09.1950 – 09.08.1958
Ks. Wysocki Jan Julian, 1954 – 09.08.1958
Ks. Jędryszek Ireneusz, 10.1956 –10.08.1957
Ks. Bartosiewicz Jan, 1952 –1955
Ks. Miastowski Henryk, 1952 –1955
Ks. Mińkowski Marcjan Bogumił, 1950 –1955
Ks. Wolski Stanisław, 09.09.1951–14.11.1953
Ks. Bogucki Teofil, 08.1949 – 08.1952
Ks. Kamiński Zbigniew, 1946 – 28.06.1948
† Ks. Święcki Edward, 07.04.1945 – 03.09.1946
† Ks. Gosiewski Adam, 1939 –1940
Ks. Pieniążek Piotr, 1938 –1939
Ks. Rączka Wacław, 1938 –1939
Ks. Skrzypczak Stanisław, 1937 –1938
Bp Zakrzewski Tadeusz, 1935 –1937
Ks. Rutkowski Antoni, 1934 –1935
Ks. Bielecki Zygmunt, 1932 –1934
Ks. Zieliński Kazimierz, 1931–1932
Ks. Mościcki Józef, 1929 –1931
Ks. Guta Antoni, 1928 –1929
Ks. Krupiński Jan, 1918 –1922
Ks. Kietliński Krzysztof, 29.06.2002 – 20.07.2008
† Ks. Zasada Walenty, 1950 –1951
Ks. Łucyk Mieczysław, 17.12.1976 –1978
Liczba parafian: 11000
Parafię erygował Abp Aleksander Kakowski 22 lutego 1917 roku. Jest to erekcja wtórna, gdyż na Kamionku (dawnym Kamionie) parafia istniała już na przełomie XIII/XIV w.

Parafię erygował Abp Aleksander Kakowski 22 lutego 1917 roku. Jest to erekcja wtórna, gdyż na Kamionku (dawnym Kamionie) parafia istniała już na przełomie XIII/XIV w. Historia tej osady sięga zarania dziejów Polski, o czym świadczą wykopaliska na cmentarzu przykościelnym sięgające kultury łużyckiej. Cmentarz ten, najpierw pogański a potem katolicki, służył aż do końca XIX w. Początkowo pośrodku cmentarza stał drewniany kościół z cudowną figurą MB Kamionkowskiej. W czasie bitwy o Warszawę (Potop Szwedzki) kościół spłonął, funkcje parafialne przejął kościół w Skaryszewie, a na cmentarzu wzniesiono kaplicę i kostnicę, które dotrwały do poł. XVIII w. Na cmentarzu spoczywają ofiary rzezi Pragi w 1794 r. z dowódcami obrony: gen. Jakubem Jasińskim i gen. Tadeuszem Korsakiem; bohaterowie wojen szwedzkich, insurekcji kościuszkowskiej, powstań listopadowego (bitwa pod Olszynką Grochowską) i styczniowego. W początkach XIX w. parafia przeniosła się do kościoła MB Loretańskiej na Pradze. Miejscowa ludność rozbudowała kaplicę cmentarną i od 1912 r. odprawiała się w niej Msza Św. To właśnie w tym drewnianym kościółku odprawił swoją ostatnią Mszę Św. w dniu 13 sierpnia 1920 roku Ks. Ignacy Skorupka. W 1921 r. zapadła decyzja wzniesienia świątyni p.w. MB Zwycięskiej jako votum za zwycięską Bitwę Warszawską w 1920 r. Plany świątyni sporządził prof. Konstanty Jakimowicz. Prace budowlane, dzięki staraniom Ks. Franciszka Garncarka, trwały tylko 4 lata (1929-1933). Niestety nie zrealizowano w pełni projektu: nie ma wieży dominującej nad Pragą ani krużganków łączących kościół z dzwonnicą i plebanią. W drewnianej dzwonnicy z XIX w. wiszą trzy dzwony, w tym jeden z 1722 r. z wizerunkiem MB Ostrobramskiej. Na murze cmentarza od strony Jeziora Kamionkowskiego umieszczono w latach 1972-1975 stacje Drogi Krzyżowej, dzieło Krzysztofa i Juliana Heniszów. Liturgię uświetniają organy elektryczne. W latach osiemdziesiątych na cmentarzu wzniesiono grotę MB z Lourdes i pomnik ku czci pogrzebanych na Kamionku w ciągu tysiąca lat. Wewnątrz i na zewnątrz świątyni umieszczono wiele epitafiów i tablic pamiątkowych. Od 25 marca 1992 roku świątynia jest kościołem konkatedralnym Diecezji Warszawsko-Praskiej. 17 października 2004 roku odbył się ingres do konkatedry kamionkowskiej Abp Sławoja Leszka Głódzia, mianowanego 26 sierpnia 2004 roku drugim biskupem diecezjalnym oraz koronacja znajdującego się w wielkim ołtarzu obrazu Matki Bożej Zwycięskiej, Patronki świątyni i diecezji. Aktu koronacyjnego dopełnił Abp S. L. Głódź w asyście Bpa Kazimierza Romaniuka, pierwszego biskupa warszawsko-praskiego i Bpa Stanisława Kędziory.

Ks. Łazarz Sebastian, do 17.05.2008
Ks. Nowak Marek, do 03.06.2006
Ks. Wyszyński Piotr, do 24.05.1997
Praga-Południe: Aleja Emila Wedla, Aleja Jerzego Waszyngtona (nieparzyste do Grenadierów), Aleja Księcia Józefa Poniatowskiego (nieparzyste), Aleja Zieleniecka, Bliska, Chodakowska, Drewnicka, Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Galijska, Głucha, Gocławska, Grenadierów (nieparzyste od Waszyngtona), Grochowska (od Podskarbińskiej), Groszowicka, Berka Joselewicza, Kałuszyńska, Kamionkowska, Kamionkowskie Błonia Elekcyjne, Kinowa (od Waszyngtona), Kobielska (od Podskarbińskiej), Lubelska (do Grochowskiej a potem prawa strona), Międzyborska (od Waszyngtona), Mińska, Most Księcia Józefa Poniatowskiego (część nieparzysta), Nowińska, Owsiana, Podskarbińska (nieparzyste), Rybna, Ryszarda Siwca, Stanisława Augusta, Stanisławowska, Terespolska, Wawerska, Weterynaryjna, Wybrzeże Szczecińskie, Jana Zamoyskiego (parzyste od torów), Zbaraska, Żupnicza

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo (Szarytki), Warszawa, ul. Grochowska 365 (Dom Formacji Wincentyńskiej „Kamionek”), tel. 22 619 12 35