DIECEZJA WARSZAWSKO-PRASKA
Parafia Najczystszego Serca Maryi, Warszawa-Grochów
ul. Józefa Chłopickiego 2
04-314 Warszawa
07:00
07:30
08:00
18:00
07:00
08:30
09:30
11:00
12:30
18:00
20:00
07:00, 08:30, 09:30, 17:00 z udziałem dzieci, 18:00, 19:30
07:00, 07:30, 08:00, 18:00
Ks. Ukleja Krzysztof, od 17.06.2006
Ks. Czyżewski Mariusz, od 26.08.2015
Ks. Sikorski Jarosław, od 27.08.2014
Ks. Jabłecki Tadeusz, od 26.06.2009
O. Kulhawiec Krzysztof Konrad SSCC, od 01.08.2014
† Ks. Bączyk Eugeniusz, 22.06.1993 –17.06.2006
† Ks. Foks Franciszek, 26.12.1970 – 22.06.1993
† Ks. Sztuka Jan, 25.02.1925 – 26.12.1970
Ks. Kietliński Antoni, 08.1944 – b.d.
Ks. Gładki Roger, 28.08.2011– 26.08.2015
Ks. Jaworski Wojciech, 22.08.2007 – 27.08.2014
Ks. Kamola Tomasz Jacek, 29.08.2010 – 27.08.2014
Ks. Zdanowicz Marek, 01.07.2007 – 28.08.2011
Ks. Balikowski Jarosław Mariusz, 02.07.2004 – 28.08.2010
Ks. Gajownik Krzysztof, 01.07.2006 – 26.08.2007
Ks. Sławiński Grzegorz, 01.02.2007 – 01.07.2007
Ks. Jędrzejewski Piotr, 20.06.2000 – 28.01.2007
Ks. Jarzyna Wojciech, 29.06.2002 – 01.07.2006
Ks. Kalinowski Paweł, 18.06.2001– 03.07.2004
Ks. Wdowiak Kamil, 18.06.2001– 29.06.2002
Ks. Długosz Robert, 28.06.1996 – 30.06.2001
Ks. Pancewicz Wojciech, 30.06.1999 – 30.06.2000
Ks. Śpiewak Zbigniew, 28.06.1997 – 30.06.2000
Ks. Kwiatkowski Andrzej Janusz, 18.06.1998 – 20.06.2000
Ks. Wyszomierski Jarosław, 28.06.1997 – 26.06.1998
Ks. Dębski Jacek, 22.06.1994 – 20.06.1997
Ks. Kloch Zbigniew, 28.06.1996 – 20.06.1997
Ks. Dębiński Dariusz, 30.06.1995 – 22.06.1996
Ks. Śpiewak Zbigniew, 30.06.1994 – 22.06.1996
Ks. Mazański Andrzej, 30.06.1990 – 30.06.1995
Ks. Dunin-Borkowski Jacek, 31.08.1992 – 30.06.1994
† Ks. Wawrzyniak Stanisław Jerzy, 21.06.1990 – 23.07.1992
Ks. Fedorowicz Waldemar, 15.06.1989 – 21.06.1990
Ks. Urbańczyk Jan, 15.06.1989 – 21.06.1990
Ks. Gałęziewski Marek, 16.06.1986 –15.06.1989
Ks. Trzaskowski Zenon, 18.09.1987 –15.06.1989
Ks. Kuśmirek Bolesław, 15.06.1985 –18.09.1987
Ks. Aulich Czesław, 13.06.1984 –16.06.1986
Ks. Pajda Ryszard, 05.06.1973 –15.06.1985
Ks. Lipiak Kazimierz, 28.05.1978 –13.06.1985
O. Kulesik Przemysław CP, 22.08.1981– 25.03.1985
† Ks. Majcher Zenon, 09.12.1982 – 01.02.1985, z obowiązkiem organizowania parafii przy ul. Ostrobramskiej
Ks. Trzaskowski Henryk, 31.05.1982 –13.06.1984
Ks. Perdzyński Andrzej, 31.05.1982 – 04.01.1983
Ks. Guzowski Ryszard, 25.08.1979 – 31.05.1982
Ks. Rymuza Marek, 20.05.1980 – 31.05.1982
Ks. Mioduszewski Jerzy, 02.01.1980 – 20.05.1980
† Ks. Tartas Tadeusz, 08.06.1974 –14.02.1980
Ks. Stankiewicz Mieczysław, 15.05.1976 – 25.08.1979
Ks. Łazicki Józef, 31.12.1970 –15.05.1976
Ks. Oberbek Józef, 05.10.1968 – 07.12.1974
Ks. Grefkowicz Andrzej, 05.06.1973 – 08.06.1974
O. Jukiel Sylwester CP, 06.09.1966 –1974
† Ks. Kwiatkowski Józef, 25.09.1967 – 05.06.1973
Ks. Woźniczko Roman CFD, 31.08.1968 – 05.06.1973
O. Pietrzykowski Tomasz CP, 23.12.1971– 27.01.1973
O. Seliga Wojciech CP, 19.09.1964 – 23.12.1971
Ks. Wnukowicz Ludwik, 25.09.1967 – 05.10.1968
Ks. Pieńkowski Józef, do 31.08.1968
Ks. Płaszczyński Bronisław, 01.06.1967 – 25.09.1967
† Ks. Wysocki Stefan, 01.06.1967 – 25.09.1967
Ks. Drapała Eugeniusz, 01.06.1963 –15.06.1967
† Ks. Grędziński Mirosław, 11.06.1965 – 01.06.1967
O. Pawlak Kazimierz CP, 11.06.1965 – 06.09.1966
† Ks. Heintsch Paweł, 18.06.1964 – 01.09.1965
Ks. Dzięgielewski Jerzy, 01.06.1963 –11.06.1965
Ks. Kazimierczuk Kazimierz, 26.06.1960 –11.06.1965
O. Maruszewski Franciszek CP, 27.07.1964 –19.09.1964
O. Kołakowski Bogdan CP, 09.08.1958 – 27.07.1964
Ks. Furmański Władysław, 01.06.1963 –18.06.1964
Ks. Danielski Wojciech, 27.08.1960 – 28.06.1963
Ks. Wójcik Kazimierz, 10.03.1959 –11.06.1963
Ks. Panek Marian, 05.08.1959 – 01.06.1963
O. Jukiel Sylwester CP, 05.08.1959 –12.11.1960
Ks. Kisły Józef, 01.09.1957 –15.07.1960
† Ks. Rółkowski Mirosław, 09.08.1958 – 20.06.1960
O. Pietrzykowski Tomasz CP, 04.10.1958 –11.09.1959
Ks. Cwikliński Kazimierz, 01.09.1957 – 05.08.1959
† Ks. Skoniecki Włodzimierz, 10.08.1957 – 05.08.1959
Ks. Kotlarski Feliks, 02.09.1950 –14.03.1959
Ks. Wielec Józef, 20.12.1952 – 01.08.1958
Ks. Stawicki Bronisław, 20.03.1955 – 30.07.1957
Ks. Grabowski Kazimierz, 14.10.1953 – 06.01.1955
Ks. Zbonikowski Stanisław, 09.08.1952 –14.10.1953
Ks. Pawłowski Marian, 08.01.1948 –13.12.1952
Ks. Czajkowski Sylwester, 29.04.1950 –19.09.1951
Ks. Kalinowski Leon, 13.05.1950 – 02.09.1950
Ks. Rutkowski Antoni, 30.04.1949 – 01.07.1950
Ks. Wolski Marian, 27.08.1949 – 28.09.1949
Ks. Laskowiecki Aleksander, 11.06.1946 – 27.08.1949
Ks. Konowrocki Henryk, 13.04.1948 – 29.08.1948
† Ks. Majewski Maksymilian, 04.10.1946 –13.04.1948
Ks. Oberbek Józef, 25.08.1947 –18.12.1947
Ks. Kruk Konstanty, 06.05.1947 – 25.08.1947
Ks. Walczyński Marian, 11.06.1945 – 27.03.1947
Ks. Ostrowski Jan, 23.08.1945 – 27.09.1946
Ks. Szymański Lucjan, 27.08.1945 –11.06.1946
Ks. Malinowski Augustyn, 10.06.1944 – 26.01.1946
† Ks. Czapski Stanisław, 18.08.1944 – 07.12.1945
Ks. Kitliński Antoni, 28.08.1944 – 20.11.1945
† Ks. Czerwiński Władysław, 11.02.1945 – 27.08.1945
Ks. Świątek Czesław, 18.06.1945 – 07.07.1945
Ks. Baranowski Stanisław, 09.10.1943 – 06.06.1945
† Ks. Foks Franciszek, 16.07.1944 –11.04.1945
Ks. Romanowski Franciszek, 30.06.1943 – 06.08.1944
Ks. Makowski Henryk, 10.06.1942 – 09.10.1943
Ks. Śmiałek Bolesław, 06.05.1941– 30.06.1943
Ks. Grzybowski Kazimierz, 04.01.1941– 20.08.1942
Ks. Witek Józef, 07.05.1938 – 26.01.1942
† Ks. Malesa Stanisław, 26.01.1940 – 04.01.1941
Ks. Łubiński Wiktor, 07.06.1937 – 07.05.1938
† Ks. Biedrzycki Antoni, 28.09.1935 –11.01.1937
Ks. Śliwiński Walenty, 22.10.1934 – 28.09.1935
Bp Zakrzewski Tadeusz, 11.06.1934 – 22.10.1934
Ks. Skiba Edward, 19.06.2008 – 29.08.2009
Ks. Szewczyk Robert Rafał, 01.07.2007 –11.09.2007
Ks. Szewczyk Robert Rafał, 03.07.2004 – 22.06.2006
† Ks. Krajewski Franciszek, 17.07.1982 – 24.03.2004 (†)
† Ks. Foks Franciszek, 22.06.1993 – 22.03.2003 (†)
† Ks. Banasiak Szczepan, 04.06.1980 – 22.06.1994
† Ks. Skoniecki Włodzimierz, 01.07.1992 – 22.06.1993
Ks. Górski Ryszard, 1976 – 28.05.1977
Ks. Jarmonc Edward, 1947 –1974
Liczba parafian: 18000
Parafię erygował Kard. Aleksander Kakowski 25 lutego 1925 roku.

Parafię erygował Kard. Aleksander Kakowski 25 lutego 1925 roku. Data erekcji nawiązuje do Bitwy w Olszynce Grochowskiej (25 lutego 1831 roku), największej z bitew Powstania Listopadowego, stoczonej na terenie objętym granicami parafii. Zatem od początku zadaniem parafii była troska o miejsce uświęcone krwią powstańców. Było to tym bardziej konieczne, że dopiero po opuszczeniu Warszawy przez Rosjan w 1915 r. i przyłączeniu Grochowa do stolicy przez nowego okupanta niemieckiego, można było zadbać należycie o pamiątki związane z bitwą. Pierwszym wyrazem tej troski było postawienie w lipcu 1916 r. drewnianego krzyża; jego poświęcenie stało się żywiołową manifestacją patriotyczno-religijną z udziałem ok. 100.000 osób. W setną rocznicę Powstania, 1 marca 1931 r., wspomniany krzyż zastąpiono metalowym i wmurowano kamień węgielny pod Pomnik-Mauzoleum, którego dotąd nie wybudowano. W tym samym dniu zawiązał się Komitet Budowy kościoła-pomnika, pod przewodnictwem pierwszego proboszcza parafii Ks. Jana Sztuki. Wtedy było to przedmieście typu wiejskiego, ulicą Chłopickiego prowadził trakt do miejsca bitwy obsadzony wierzbami. Od 1924 roku istniała drewniana świątynia zbudowana dzięki staraniom Ks. Jana Sztuki; niestety spłonęła 12 września 1944 roku w czasie zajmowania Pragi przez wojska radzieckie. Obszerny plac pod kościół i plebanię ofiarował p. Władysław Łaski. Kamień pod nową świątynię według projektu arch. Andrzeja Boniego wmurowano 10 czerwca 1934 roku, budowę w stanie surowym zamknięto w 1941 r.; szczęśliwie ocalała w czasie wojny. Konsekracji kościoła dokonał Kard. Stefan Wyszyński 30 października 1949 roku. 1 stycznia 1950 roku, wraz z utworzeniem parafii Św. Wacława, pamiątkowy krzyż znalazł się w jej granicach.

Ks. Danelczyk Mariusz, do 30.05.2009
Ks. Safader Sławomir, do 28.05.1988
† Ks. Gniadek Henryk, do 05.06.1977
† Ks. Marcjan Jan Albert, do 11.08.1957
Ks. Lubaczewski Jan, do 1950
Ks. Pawłowski Marian
O. Sielużycki Piotr OFMConv.
Praga-Południe: Barwnicza, Bełżecka (od Zamienieckiej), Beskidzka, Białowieska, Biłgorajska, Bitwy Grochowskiej, Boremlowska, Budrysów, Byczyńska, Chłodnicza, Józefa Chłopickiego (do północno-wschodniego rogu Rezerwatu „Olszynka Grochowska”), Darłowska (parzyste), Dęby, Ignacego Domeyki, Dubieńska, Dudziarska, Dynowska, Filomatów (od Ostrobramskiej), Gdecka, Gedymina, Grochowska (nieparzyste od Tarnowieckiej do Majdańskiej, parzyste od kanałku za Biskupią do Wspólnej Drogi), Hetmańska, Igańska (do Majdańskiej), Jarocińska (od Tarnowieckiej), Karczewska, Kawcza, Kiprów, Komorska (od Łukowskiej), Koprzywiańska, Augustyna Kordeckiego (do Wspólnej Drogi), Kozia Górka, Kutnowska, Kwatery Głównej, Liwiecka, Lubartowska, Lubieszowska, Lubiniecka, Łaziebna, Łukiska (od Ostrobramskiej), Łukowska (nieparzyste od Zamienieckiej, parzyste od Tarnowieckiej), Łysogórska, Majdańska (parzyste od Darłowskiej), Makowska (od kanałku za Biskupią do Wspólnej Drogi), Mlądzka, Nasielska, Obarowska, Okuniewska, Olszynki Grochowskiej, Omulewska, Osiecka (od Łukowskiej), Osowska (do Wspólnej Drogi), Ostrobramska (parzyste od Zamienieckiej do Białowieskiej), Paśników, Plac 1831 Roku, Plac Piotra Szembeka, Płowce, Podhajecka, Podolska, Pokrzywnicka, Pokucka, Pułtuska, Pustelnicka (od Tarnowieckiej), Roztocka, Rusznikarska, Serocka, Stoczkowska, Styrska, Sulejkowska (od Tarnowieckiej), Szaserów (do Wspólnej Drogi), Szczawnicka, Sztabowa, ks. Jana Sztuki, Tarnowiecka (nieparzyste do Łukowskiej), Trembowelska, Tyśmienicka, Wiarusów, Wspólna Droga (parzyste), Zagójska, Józefa Zaliwskiego, Załęże, Zamieniecka (nieparzyste, parzyste od Łukowskiej), Tomasza Zana, Zapałczana, Zbrojarska, Zgierska, Znicza, Stanisława Żółkiewskiego

Zgromadzenie Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia (Orionistki), Warszawa, ul. Chłopickiego 2, tel. 22 612 19 73

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, Warszawa, ul. Hetmańska 44, tel. 22 610 60 51

Zgromadzenie Słowa Bożego (Werbiści), Warszawa, ul. Ostrobramska 90, tel. 22 610 79 53

Zgromadzenie Męki Jezusa Chrystusa, Warszawa, ul. Zamieniecka 21, tel. 22 610 79 53