DIECEZJA WARSZAWSKO-PRASKA
Parafia Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników, Warszawa-Grochów
Aleja Stanów Zjednoczonych 55
04-028 Warszawa
22 813 33 44
07:00 w Adwencie o 6:45
07:30
08:00 poza wakacjami
18:00
07:00
08:30
10:00
11:30 z udziałem dzieci
13:00
16:00 w IV niedzielę miesiąca dla dzieci komunijnych
18:00
19:30
07:00, 08:00, 09:00, 17:00, 18:00, 19:00
07:00, 07:30, 18:00
Ks. Jackowski Krzysztof Edward, od 15.03.1988, organizator parafii, budowniczy kościoła, szkoły katechetycznej i plebanii
Ks. Kowalczyk Tomasz, od 26.08.2015
Ks. Więsik Artur, od 26.08.2012
Ks. Banaszek Cezary, od 30.06.2008
Ks. Jackowski Krzysztof Edward, 27.11.1987 –15.03.1988
Ks. Trzciński Paweł Stanisław, 26.08.2015 – 26.08.2016
Ks. Adler Paweł, 31.07.2009 – 26.08.2015
Ks. Czyżewski Mariusz, 27.08.2011– 26.08.2015
Ks. Sulej Andrzej, 28.06.2008 – 26.08.2012
Ks. Filipowicz Krzysztof, 20.08.2009 – 28.08.2011
Ks. Kraiński Wojciech, 01.07.2007 – 29.08.2009
Ks. Abramowski Krzysztof, 30.06.2005 – 23.08.2009
Ks. Rajski Zbigniew, 01.07.2007 – 28.06.2008
Ks. Kozera Krzysztof, 29.06.2002 – 01.07.2007
† Ks. Korporowicz Ireneusz, 03.07.2004 – 01.07.2006
Ks. Grzymkiewicz Grzegorz, 28.06.2003 – 01.07.2005
Ks. Kożuchowski Wojciech, 03.07.2004 –17.09.2004
Ks. Krupa Krzysztof, 28.06.2003 – 03.07.2004
Ks. Olędzki Wojciech, 30.06.2000 – 28.06.2003
Ks. Pancewicz Wojciech, 30.06.2000 –11.02.2003
Ks. Kinowski Andrzej, 26.06.1998 – 29.06.2002
Ks. Zdanowicz Marek, 30.06.2000 – 30.06.2001
Ks. Gaworek Sylwester, 01.07.1999 – 30.06.2000
Ks. Kowalski Andrzej, 22.06.1993 – 20.06.2000
Ks. Węgrzynowicz Ireneusz, 26.06.1998 – 20.06.2000
Ks. Matuszewski Mateusz, 30.06.1994 – 26.06.1998
Ks. Kałęcki Józef, 22.06.1996 – 20.06.1997
Ks. Strzyż Jan, 27.06.1992 – 30.06.1993
Ks. Bocheński Wiesław Marian, 19.08.1991– 27.06.1992
Ks. Mackiewicz Jerzy Karol, 19.09.1991– 27.06.1992
Ks. Pokrzywniki Wojciech, 21.06.1990 –1991
Ks. Kwiatkowski Andrzej Janusz, 20.06.1987 –18.06.1988
Ks. Banaszek Stanisław, 03.11.1987 –15.06.1988
Ks. Sobieraj Józef, 10.11.2013 – 25.03.2014
† Ks. Mencel Leszek Grzegorz, 19.06.2012 – 29.06.2013 (†)
Ks. Swędrowski Michał Henryk, 27.12.2011– 01.02.2012
Ks. Podkoński Józef Andrzej, 06.03.2011– 21.08.2011
Ks. Rusinowski Andrzej, 02.07.2009 – 29.08.2010
Ks. Sztajerwald Tomasz, 01.07.2006 – 01.07.2007
Ks. Mazurkiewicz Paweł Zbigniew, 28.06.2003 – 03.07.2004
Ks. Górniak Henryk, 15.06.1989 – 02.2002
Liczba parafian: 10000
Parafię erygował Kard. Józef Glemp 1 marca 1988 roku z części parafii MB Nieustającej Pomocy w Warszawie-Saskiej Kępie i Nawrócenia Św. Pawła Ap. w Warszawie-Grochowie.

Parafię erygował Kard. Józef Glemp 1 marca 1988 roku z części parafii MB Nieustającej Pomocy w Warszawie-Saskiej Kępie i Nawrócenia Św. Pawła Ap. w Warszawie-Grochowie. Starania o powstanie parafii i budowę kościoła rozpoczęły się w czerwcu 1985 r. Od maja 1986 do października 1987 roku wspólnota lokalna modliła się na ulicy, pod gołym niebem, przy kapliczce z 1829 r.; przekazy ustne mówią, że jest to miejsce gdzie podczas powstania listopadowego grzebano poległych powstańców. W Wigilię 1986 r. Wydział Architektury wydał wskazanie lokalizacyjne, pierwszy pomyślny dokument. Natomiast decyzja o lokalizacji kościoła zapadła w Wielki Piątek 17 kwietnia 1987 roku. 8 czerwca 1987 roku Św. Jan Paweł II w czasie III pielgrzymki do Ojczyzny poświęcił kamień węgielny, pochodzący z groty bazyliki Matki Bożej w Lourdes i z fundamentów Archikatedry Św. Jana Chrzciciela w Warszawie. 10 czerwca 1987 roku uzyskano zezwolenie na budowę prowizorycznej kaplicy, którą 28 października 1987 roku poświęcił Abp Bronisław Dąbrowski. 1 grudnia 1987 roku kaplica otrzymała tytuł Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników, aby przypominać i ukazywać tych, którzy są świadkami wiary i miłości ku Bogu i Ojczyźnie. Następnie 3 grudnia ustanowiono tu prawie-parafię. 20 marca 1989 roku uzyskano pozwolenie na budowę plebanii i rozpoczęły się prace budowlane. Dalszą część planów budowy kościoła zatwierdzono 19 października 1989 roku. Wznoszenie ścian bocznych kościoła rozpoczęło się 4 maja 1994 roku. Plany świątyni wykonali arch. Jerzy Kumelowski i Krzysztof Guraj. W Święto Świętej Rodziny (31 grudnia 2000 roku) miała miejsce konsekracja świątyni jako votum na Jubileusz 2000-lecia chrześcijaństwa. 30 grudnia 2001 roku Bp Kazimierz Romaniuk ustanowił przy kościele Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników. Przypomina ono martyrologię Narodu i podkreśla, że zawołanie „Bóg, Honor, Ojczyzna” to nie tylko chwalebna przeszłość, ale wciąż aktualna dewiza życia. W parafii odbywają się spotkania połączone ze Mszą Św. dla Kombatantów, Sybiraków, żołnierzy Armii Krajowej.

S. Fabisiak Urszula MChR, do 15.08.2004
Ks. Turek Łukasz, do 09.06.2001
Ks. Longchamps de Berier Franciszek, do 26.05.2001
Ks. Madej Wacław, do 22.05.1993
Ks. Banaszek Cezary, do 28.05.1988
Ks. Skwierczyński Jerzy
S. Jezierska Marta MChR
S. Laskowska Hanna Maria
Praga-Południe: Aleja Jerzego Waszyngtona (parzyste od kanału), Aleja Stanów Zjednoczonych (nieparzyste od ogrodów działkowych, parzyste od Ostrobramskiej do Stockiej), Bełchatowska, Betonowa (od Ostrobramskiej), Chroszczewska, Cyraneczki, Darłowska (nieparzyste), Fundamentowa, Giuseppe Garibaldiego, Grenadierów (do Waszyngtona), Kinowa (do Waszyngtona), Kirasjerów, Majdańska (nieparzyste do Stockiej, parzyste do Darłowskiej), Międzyborska (od Ostrobramskiej do Waszyngtona), Ostrobramska (parzyste od Grenadierów), 1 Praskiego Pułku WP, Ramowa, Rozłucka, Spalinowa, Suchodolska, Tadeusza Sygietyńskiego, Świętosławska, Turbinowa, Walewska, Wąwolnicka, Wzorcowa

Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, Warszawa, Aleja Stanów Zjednoczonych 55, tel. 22 810 00 01