DIECEZJA WARSZAWSKO-PRASKA
Parafia Św. Apostołów Jana i Pawła, Warszawa-Gocław
ul. Kapelanów Armii Krajowej 2
04-046 Warszawa
07:00
07:30
18:30
07:30
09:00
10:00
11:30
13:00
18:30
07:00, 07:30, 09:00, 18:30
Ks. Uczciwek Zygmunt Szczepan, od 01.07.1985, organizator parafii, budowniczy kościoła i plebanii
Ks. Stefek Jacek, od 26.08.2015
Ks. Turek Łukasz, od 26.08.2016
Ks. Banak Jerzy, od 06.07.2013
Ks. Uczciwek Zygmunt Szczepan, 20.11.1981– 01.07.1985
Ks. Cieślik Paweł, 26.08.2015 – 26.08.2016
Ks. Barszczewski Marek Kamil, 20.09.2014 – 26.08.2015
Ks. Rasztawicki Leszek Jacek, 08.09.2012 –10.09.2014
Ks. Rychowiecki Stanisław, 27.11.2011–10.09.2014
Ks. Błażejczyk Piotr, 28.08.2011– 08.09.2012
Ks. Wnuk Bogusław Józef, 19.06.2008 – 27.11.2011
Ks. Rudzki Paweł, 29.08.2009 – 08.09.2010
Ks. Kruszewski Marek, 29.08.2009 – 29.08.2010
Ks. Safader Sławomir, 18.06.2001– 29.08.2009
Ks. Szczepaniuk Dariusz, 01.09.2005 – 28.08.2009
Ks. Ryglewicz Janusz Tadeusz, 28.06.2003 – 28.06.2008
Ks. Siwek Michał, 30.06.2003 – 31.08.2005
Ks. Kraiński Wojciech, 30.06.2000 – 28.06.2003
Ks. Sobczyk Andrzej, 29.06.2002 – 20.06.2003
Ks. Kloch Zbigniew, 24.06.1999 –18.06.2002
Ks. Ścisłowski Adam Antoni, 20.06.1997 – 24.06.1999
Ks. Kucharski Grzegorz, 30.06.1993 – 30.08.1997
Ks. Kasprzak Marek, 30.06.1995 – 26.07.1995
Ks. Zagórowski Grzegorz, 02.04.1991– 22.06.1995
Ks. Gill Tomasz Władysław, 27.06.1992 – 22.06.1993
Ks. Kulbat Krzysztof Zbigniew, 19.08.1991– 27.06.1992
Ks. Padowski Marian, 19.08.1991–10.02.1992
Ks. Sobieszek Marian, 15.06.1989 – 02.04.1991
† Ks. Stelmach Bogdan, 21.06.1990 – 02.04.1991
Ks. Zdziebłowski Wojciech, 20.06.1988 – 30.01.1991
Ks. Krysik Jan, 01.07.1985 – 23.06.1987
Ks. Baranowski Janusz Maria, 15.06.1989 – b.d.
Ks. Korczak Jakub, 01.12.2010 – 01.09.2013
Ks. Gołąbek Jan, 12.09.1998 – 30.06.2000
Ks. Kukowski Jarosław, 22.06.1994 – 20.06.2000
Ks. Warchałowski Krzysztof Kazimierz, 01.09.1996 – 09.09.1998
Liczba parafian: 18000
Parafię erygował Kard. Józef Glemp Prymas Polski 1 lipca 1985 roku z części parafii MB Nieustającej Pomocy w Warszawie – Saskiej Kępie oraz parafii Wniebowzięcia NMP w Warszawie-Zerzniu.

Parafię erygował Kard. Józef Glemp Prymas Polski 1 lipca 1985 roku z części parafii MB Nieustającej Pomocy w Warszawie – Saskiej Kępie oraz parafii Wniebowzięcia NMP w Warszawie-Zerzniu. Powstała jako votum w podziękowaniu za ocalenie życia Św. Janowi Pawłowi II w zamachu z 13 maja 1981 roku. 20 listopada 1981 roku, Kard. Stefan Wyszyński skierował Ks. Zygmunta Uczciwka, ówczesnego diecezjalnego duszpasterza rodzin, do organizowania nowego ośrodka duszpasterskiego na miejscu ochotniczych przepraw przez Wisłę żołnierzy Armii Krajowej. Drewnianą kaplicę przeniesiono z parafii Św. Zygmunta w Warszawie – Bielanach.

22 sierpnia 1982 roku Ks. Uczciwek sprawował pierwszą Mszę Świętą w nowej kaplicy, a kilka miesięcy później, 5 grudnia Kard. Józef Glemp poświęcił i wmurował kamień węgielny (pochodzący z Ziemi Świętej i Watykanu) pod budowę nowej świątyni. Wykopy rozpoczęły się w 1985 roku, a budowa nowej świątyni, zaprojektowanej przez inż. Tadeusza Mrówczyńskiego, trwała do 1995 roku. Pierwszą Mszę Św. 7 sierpnia 1994 odprawili w nowej świątyni Bp Kazimierz Romaniuk w koncelebrze z Abp Sławojem Leszkiem Głódziem i biskupami pomocniczymi: Stanisławem Kędziorą oraz Zbigniewem Kraszewskim. Tego dnia, z okazji 50. rocznicy Powstania Warszawskiego poświęcono również tablicę pamiątkową ku czci poległych Powstańców.

Konsekracji kościoła dokonał Bp Kazimierz Romaniuk 26 listopada 2000 roku jako votum na 2000 – lecie chrześcijaństwa. Przy kościele znajduje się kapliczka MB Akowskiej, zbudowana w 1995 roku dla upamiętnienia przepraw przez Wisłę żołnierzy AK na pomoc walczącym Powstańcom. 29 maja 2011 roku odbyła się uroczystość dziękczynna za beatyfikację Jana Pawła II, której przewodniczył Abp Henryk Hoser SAC w asyście licznie przybyłych księży. Na początku Mszy św. ks. kanclerz naszej Kurii odczytał dekret ustanawiający dzień odpustu parafialnego na 22 października, liturgiczne wspomnienie Św. Jana Pawła II. Ks. abp ustanowił też, że nasz kościół będzie miejscem szczególnego kultu Papieża Polaka.

Misje święte w parafii odbyły się w 2000 i 2010 roku.

Ks. Ćwil Jacek, do 30.05.2009
Ks. Banach Paweł, do 29.05.1999
Praga-Południe: gen. Romana Abrahama, Aleja Stanów Zjednoczonych (parzyste od ogrodów działkowych do Ostrobramskiej), Awionetki RWD, Sylwestra Bartosika, Betonowa (do Ostrobramskiej), gen. Bronisława Bohaterewicza, gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego (parzyste od Fieldorfa), Bracławska, Jerzego Bukowskiego, Busolowa, Cyrklowa, Filomatów (do Ostrobramskiej), Konrada Guderskiego, kard. Aleksandra Kakowskiego, Kapelanów Armii Krajowej, Kompasowa, Kwarciana, Latyczowska, Lechitów, Łukiska (do Ostrobramskiej), Międzyborska (do Ostrobramskiej), Motorowa, Nasypowa, Opinogórska, Orlego Lotu, Ostrzycka, Perkuna (od Fieldorfa), Poligonowa, Stanisława Rogalskiego, Salamandry, Tarczowa, Franciszka Żymirskiego