DIECEZJA WARSZAWSKO-PRASKA
Parafia Przemienienia Pańskiego, Tłuszcz
ul. Kościelna 7
05-240 Tłuszcz
29 757 20 34
07:00
17:00 w pierwsze piątki i soboty miesiąca
17:30 w maju, czerwcu, październiku i listopadzie oprócz pierwszych piątków i sobót miesiąca
07:30
09:00
10:15
12:00
18:00
07:00, 10:15, 18:00
07:00, 18:00
07:00, 10:15, 16:30, 18:00
Ks. Skwarski Dariusz, od 23.08.2014
Ks. Cudny Paweł, od 27.08.2014
Ks. Gryciuk Jan, od 24.06.1999
Ks. Trojanowski Władysław, 09.06.2007 – 23.08.2014
Ks. Kopczyński Andrzej, 27.02.1999 – 09.06.2007
Ks. Gryciuk Jan, 08.07.1983 – 24.06.1999
† Ks. Rółkowski Mirosław, 28.09.1977 – 08.07.1983
Ks. Kwaśniewski Władysław, 15.12.1947 – 28.09.1977
Ks. Andruszkiewicz Feliks, 01.01.1936 –15.12.1947, organizator parafii
Ks. Kołbuk Jacek Krzysztof, 27.08.2014 – 30.04.2015
Ks. Zajkowski Andrzej, 22.06.2009 – 27.08.2014
Ks. Jaśkowski Jacek, 01.09.2013 – 30.06.2014
Ks. Jarzyna Wojciech, 28.08.2011– 01.09.2013
Ks. Gładki Roger, 29.08.2009 – 28.08.2011
Ks. Osiadacz Tomasz, 01.07.2006 – 29.08.2009
Ks. Piotrkowicz Robert, 28.06.2008 – 29.08.2009
Ks. Włodkowski Mariusz Krzysztof, 01.07.2005 – 24.06.2008
Ks. Kurowski Adam, 30.06.2001– 01.07.2006
Ks. Iżycki Marcin, 28.06.2003 – 01.07.2005
Ks. Twarowski Marek, 30.06.2000 – 28.06.2003
Ks. Rudzki Paweł, 26.06.1998 – 30.06.2001
Ks. Danecki Jerzy Andrzej, 28.06.1997 – 30.06.2000
Ks. Ludwiczak Przemysław, 28.06.1997 – 26.06.1998
Ks. Ryglewicz Janusz Tadeusz, 30.06.1993 – 28.06.1997
Ks. Gergont Stanisław, 22.06.1994 – 20.06.1997
† Ks. Korporowicz Ireneusz, 22.05.1993 – 22.06.1994
Ks. Świątkiewicz Arkadiusz, 22.06.1992 – 30.06.1993
Ks. Korbik Dariusz Edward, 21.06.1990 – 27.06.1992
Ks. Sobczak Sławomir, 21.06.1990 – 22.06.1992
Ks. Rutkowski Józef, 15.06.1988 – 21.06.1990
Ks. Staniszewski Paweł, 15.06.1989 – 21.06.1990
Ks. Zapolski Mariusz, 15.06.1988 –15.06.1989
Ks. Godlewski Zbigniew, 19.01.1987 –15.06.1988
Ks. Zakrzewski Andrzej, 16.06.1986 –19.01.1987
Ks. Mikołajczak Marian, 14.06.1984 –16.06.1986
Ks. Piotrowski Grzegorz Andrzej, 10.06.1983 –14.06.1984
Ks. Jancerowicz Mieczysław, 15.06.1982 –10.06.1983
Ks. Kozub Jan, 25.05.1981–15.06.1982
Ks. Szurgociński Ryszard, 26.08.1981–15.06.1982
Ks. Zych Sylwester, 25.05.1979 – 25.05.1981
Ks. Zagórski Stanisław, 05.02.1979 – 25.05.1979
Ks. Jędrzejewski Józef, 20.05.1978 – 05.02.1979
Ks. Bednarz Adam, 15.05.1976 – 20.05.1978
Ks. Gołębiewski Jan Marian, 20.05.1975 –15.05.1976
Ks. Stepaniuk Jan, 05.06.1973 – 20.05.1975
Ks. Nowosielski Henryk, 10.06.1972 – 05.06.1973
Ks. Wronka Jan, 25.08.1971–10.06.1972
Ks. Staniak Piotr, 01.06.1971– 25.08.1971
Ks. Królik Ludwik, 02.06.1969 – 01.06.1971
Ks. Kaczor Andrzej, 01.06.1967 – 02.06.1969
Ks. Karpowicz Witold, 11.06.1965 – 01.06.1967
† Ks. Rogatko Zbigniew, 08.06.1964 –11.06.1965
Ks. Dębkowski Antoni, 01.06.1963 –15.06.1964
† Ks. Iwanicki Mieczysław, 25.06.1961– 07.06.1962
† Ks. Konopka Mirosław, 19.03.1992 – 25.04.1995
Ks. Lemański Wojciech Michał, 15.07.2013 – 22.08.2014
Liczba parafian: 5000
Parafię erygował Kard. Aleksander Kakowski 1 stycznia 1936 roku z części parafii Postoliska i Klembów.

Parafię erygował kard. Aleksander Kakowski dnia 1 stycznia 1936 roku z części parafii Postoliska i Klembowa. Początki miejscowości Tłuszcz sięgają 1447 roku. Dogodne położenie geograficzne na szlaku handlowym z Litwą było przyczyną rozwoju tego terenu. Uruchomienie w 1861 r. kolei żelaznej Warszawa - Petersburg spowodowało dalszy rozwój miasta. W 1916 r. Tłuszcz stał się siedzibą gminy. W 1928 powstał Komitet budowy kościoła i zakupiono plac pod budowę kościoła. Początek budowy kościoła przypada na lata 1929/1930 gdzie postawiono prowizoryczną kaplicę, którą w dniu 6 sierpnia 1933 r. poświęcił Ks. prałat de Ville. Od tej pory proboszcz parafii Postoliska w niedzielę odprawiał sumę i nieszpory w Tłuszczu. Następnie Ks. Jan Razum jako wikariusz Postolisk zamieszkał w Tłuszczu, by pełnić posługę duszpasterską. Dnia 6 grudnia 1935 roku przyjeżdża do Tłuszcza Ks. Feliks Andruszkiewicz dla objęcia probostwa. Nominacje na proboszcza otrzymuje w Wigilię Bożego Narodzenia wraz z dekretem erygującym parafię Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu od 1 stycznia 1936 r. Zastaje świątynię bez prezbiterium i zakrystii. Drugi z kolei proboszcz Ks. Władysław Kwaśniewski w 1957 dobudowuje prezbiterium, zakrystię i przedsionek. Dwa lata później wzmocniono stary strop przez zastosowanie kratownicy, stalowych podciągów i słupów obmurowanych. W 1967 r. Tłuszcz otrzymuje prawa miejskie. Miasto się rozbudowuje. Świątynia okazuje się za mała. W latach 1988-1991 trwa rozbudowa świątyni. W tym czasie dobudowano dwie nawy boczne. W 2001 roku przeprowadzono kapitalny remont dachu na kościele - wymieniono część więźby dachowej i pokryto blacho - dachówką. Natomiast wewnątrz kościoła usunięto boazerię, naprawiono tynki, pomalowano ściany i sufit, położono marmur w prezbiterium i wykonano posoborowy ołtarz marmurowy. W roku 2007 założono w kościele gazowe centralne ogrzewanie. W roku 2008 osuszono świątynię i zainstalowano rury odprowadzające wody gruntowe i opadowe. W latach 2009-2010 przeprowadzono kapitalny remont posadzki w kościele, położono nowy marmur. Z tego samego marmuru wykonano boazerię ścian i filarów. W prezbiterium wykonano na ścianie frontowej metodą „sgraffito” scenę Przemienienia Pańskiego, po lewej stronie Matkę Bożą Nieustającej Pomocy, a po prawej przy wejściu do zakrystii scenę z Chrztu Pana Jezusa. W 2011 roku przeprowadzono remont zakrystii, która została powiększona przez zlikwidowanie przedsionków, położono nowe tynki, wymieniono okna i drzwi i położono posadzkę marmurową. W latach 2014-2016 wymieniono wszystkie okna w kościele i wykonano zewnętrzną elewację świątyni. W 2016 roku odmalowano wnętrze kościoła i wyremontowano chór. W dniu 13 maja 2010 świątynię konsekrował Ordynariusz Diecezji Warszawsko – Praskiej Abp Henryk Hoser SAC.

Ks. Jusiński Łukasz, do 02.06.2012
Ks. Przywoźny Mariusz, do 17.05.2008
S. Dzięcioł Marzena OSC, do 26.03.2001
S. Sałata Katarzyna CSA, do 15.08.1998
† Ks. Apel Kazimierz, do 03.08.1958
Dzięcioły, Łysobyki (po prawej Alei Marysieńki), Tłuszcz: Jana Adamowicza, Armii Krajowej, Bajeczna, Bajkowa, Bażantowa, Błękitna, Bobrowa, Brzozowa, Bukowa, Włodzimierza Charżewskiego, Cicha, Cisowa, Diamentowa, Długa, Dolna, Działkowa, Dzika, Folwarczna, Bartosza Głowackiego, Graniczna, Antoniego Grzelaka, Jałowcowa, Jana Sobieskiego, Jasna, Jana Kielaka, Konieczna, Mikołaja Kopernika, Kościelna, Tadeusza Kościuszki, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Lazurowa, Leśna, Łączna, Łąkowa, Łodygowa, Makowa, Mała, Adama Mickiewicza, Miła, Miodowa, Mokra, Mostowa, Myśliwska, Nadrzeczna, Nowosadowa, Orla, Paprotkowa, Parkowa, Piekarska, Polna, Powstańców, Prosta, Przelotowa, Przemysłowa, Pszczela, Ptasia, Racławicka, Radosna, Ratuszowa, Władysława Stanisława Reymonta, Marii Rodziewiczówny, Rzemieślnicza, Sasanki, Henryka Sienkiewicza, Słoneczna, Spokojna, Stawowa, Stefana Batorego, Stokrotki, Strażacka, Strumykowa, Szklana, Szkolna, Szumiących Traw, Tęczowa, Topolowa, Warszawska, Wąska, Wiejska, Wierzbowa, Wacława Wierzby-Odrowąża, Wilcza, Wileńska, Willowa, Wiosenna, Wiśniowa, Wodospadowa, Wrzosowa, Zagłoby, Zakrzewie, Zaściankowa, Zgoda, Zielna, Zielona, Zjazdowa, Żołnierzy Wyklętych, Żurawia, Żytnia

Zgromadzenie Sióstr od Aniołów, Tłuszcz, ul. Racławicka 5, tel. 29 757 30 39