DIECEZJA WARSZAWSKO-PRASKA
Parafia Św. Teresy od Dzieciątka Jezus, Otwock-Świder
ul. Hugona Kołłątaja 80/82
05-402 Otwock
07:00
18:00
08:00
10:00
11:30
15:00
18:00
07:00, 10:00, 18:00
Ks. Twardawa Marian MSF, od 01.07.2013
Ks. Jaszczyk Mateusz MSF, od 01.07.2013
Ks. Pestka Adam MSF, od 01.07.2012
Ks. Skorek Krzysztof MSF, od 01.09.2013
Br. Mówiński Jarosław MSF, od 01.07.2010
Ks. Chrapla Grzegorz MSF, od 01.08.2012, ekipa rekolekcyjno-misyjna
Ks. Jaworowski Bogusław MSF, od 01.09.2013, ekipa rekolekcyjno-misyjna
Ks. Jezusek Janusz MSF, od 01.03.2014, ekipa rekolekcyjno-misyjna
Ks. Pietraczyk Stefan MSF, od 01.07.1988
Ks. Pociask Józef MSF, od 01.07.1999
Ks. Sołtysiak Jerzy MSF, od 01.07.1996
Ks. Wacholc Karol MSF, od 01.09.2013, ekipa rekolekcyjno-misyjna
Ks. Bobeł Józef MSF, 01.07.2004 – 01.07.2013
Ks. Rabij Andrzej MSF, 01.07.1995 – 01.07.2004
Ks. Rzeźniczek Joachim MSF, 01.07.1991– 01.07.1995
Ks. Pleszczyński Józef MSF, 01.07.1985 – 01.07.1991
Ks. Jarzyński Wirgiliusz MSF, 10.01.1972 – 01.07.1985
† Ks. Janowski Andrzej Ambroży, 03.07.1970 –10.01.1972
Ks. Wójcik Edward, 28.02.1962 – 03.07.1970
Ks. Konieczny Kazimierz, 01.08.1954 – 28.02.1962
Ks. Jędrych Władysław, 06.01.1951– 01.08.1954
Ks. Jędrych Władysław, 14.07.1950 – 06.01.1951, organizator parafii
Ks. Jezusek Janusz MSF, 01.08.1991–1993
Ks. Michalski Piotr MSF, 01.08.1991–1993
Ks. Żebrowski Józef MSF, 01.08.1989 –1991
Ks. Kościukiewicz Andrzej MSF, 15.07.1988 – 01.08.1989
Ks. Banasiński Stanisław MSF, 1987 –15.07.1988
Ks. Sielski Krzysztof MSF, 01.07.1986 –1987
Ks. Pająk Ignacy MSF, 01.08.1985 – 01.07.1986
Ks. Łapiński Jerzy MSF, 01.08.1983 – 01.08.1985
Ks. Zimny Antoni MSF, 25.06.1979 – 25.02.1984
Ks. Twardawa Marian MSF, 01.07.1981– 01.08.1983
Ks. Czekała Jan MSF, 20.06.1979 – 01.07.1981
Ks. Fiedeń Kazimierz MSF, 01.08.1978 – 20.06.1979
Ks. Stebel Mieczysław MSF, 10.08.1977 – 01.08.1978
Ks. Tomaszyk Lech MSF, 01.08.1976 – 31.07.1978
Ks. Kalus Jerzy MSF, 10.01.1970 –10.08.1977
Ks. Rabij Andrzej MSF, 31.08.1975 – 01.08.1976
Ks. Sysz Zbigniew, 10.06.1972 –15.05.1976
Ks. Świtała Paweł MSF, 14.07.1975 – 31.08.1975
Ks. Łukaszewicz Andrzej MSF, 30.09.1973 –14.07.1975
Ks. Woźny Kazimierz MSF, 10.01.1972 – 01.08.1973
Ks. Lipski Marian, 22.08.1970 –10.06.1972
Ks. Wróbel Czesław, 22.08.1971–10.01.1972
Ks. Malec Józef, 10.06.1971– 22.08.1971
Ks. Gorgoń Jan, 02.06.1969 –10.06.1971
Ks. Szyszkiewicz Feliks, 10.06.1968 – 02.06.1969
Ks. Włodarczyk Janusz, 01.06.1967 –10.06.1968
Ks. Bagłaj Zdzisław, 30.06.1965 – 01.06.1967
Ks. Święszkowski Lucjan, 30.06.1963 – 30.06.1965
Ks. Marcjan Jan Albert, 10.06.1961– 30.06.1963
Ks. Kamiński Józef, 10.06.1961– 01.06.1963
Ks. Wnukowicz Ludwik, 27.08.1960 –10.06.1961
Ks. Serżysko Hieronim, 05.08.1959 – 27.08.1960
Ks. Waszczyk Marian, 05.08.1959 – 21.08.1959
Ks. Sobotka Stanisław, 10.08.1957 – 05.08.1959
Ks. Jeziorek Tadeusz, 20.12.1956 –10.08.1957
Ks. Jodaniewski Marcin MSF, 01.07.2011– 01.08.2013
Ks. Skołud Łukasz MSF, 01.07.2009 – 01.08.2013
Ks. Piesiewicz Eugeniusz, 21.11.1950 – 30.06.1956
Liczba parafian: 3000
Parafię erygował Kard. Stefan Wyszyński 6 stycznia 1951 roku.

Parafię erygował Kard. Stefan Wyszyński 6 stycznia 1951 roku. Osada powstała w 1879 roku w wyniku parcelacji folwarku Anielin. Tereny nad rzeką Świder kupił Michał Elwiro Andriolli i założył osadę letniskową Brzegi. Oryginalne letniskowe wille, których budowę zapoczątkował Andriolli, dały początek stylowi zwanemu nadświdrzańskim lub świdermajer, który rozpowszechnił się na linii otwockiej. Od 1952 roku znajduje się w granicach Otwocka.

Wezwanie parafii związane jest ze wczesnym na tym terenie kultem Św. Teresy od Dzieciątka Jezus, rozwijanym przez Zgromadzenie Sióstr Św. Teresy, a potem Instytut Terezjański. To właśnie tutaj w latach dwudziestych powstawały Młodzieżowe Kółka Terezjanek, które rozszerzyły się niemal po całej Polsce. Teren na którym pobudowany jest kościół i plebania należał do Instytutu Terezjańskiego, który oddał go na potrzeby parafii.

Do 1972 roku duszpasterzami byli księża diecezjalni, potem przybyli Misjonarze Świętej Rodziny. Pierwszym posunięciem misjonarzy było odnowienie i przebudowa kościoła. Ks. Wirgiliusz Jarzyński MSF w 1972 roku rozpoczął starania o budowę świątyni, plebani i dom katechetycznego. Wykopy pod budowę kościoła według projektu arch. Leszka Klajnerta rozpoczęto 22 października 1980 roku.

Kamień węgielny poświęcił i wmurował Bp Jerzy Modzelewski 18 października 1981 roku, tego dnia poświęcił także sale katechetyczne. Mury wzniesionej już świątyni poświęcił i pierwszą Mszę Świętą w dolnym kościele odprawił Bp Zbigniew Kraszewski 8 września 1985 roku. Świątynię konsekrował Kard. Józef Glemp 30 listopada 1986 roku.

Ks. Gałązka Piotr MSF
Ks. Malinowski Stanisław MSF
Ks. Winiarek Artur MSF
S. Gąska Olga Halina ISSM
S. Pietkuń Maria MChR
Otwock: Brzozowa, Dębowa, Esplanada, Górna (od wysokości Wiosennej), Grzybowa, Jana III Sobieskiego, Jana Pawła II (po zachodniej stronie torów), Jaracza, Jasna, Hugona Kołłątaja (od wysokości Wiosennej), Komunardów, Kosmiczna, Koszykowa, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Majowa (do torów), Mała, Heleny Marusarzówny (parzyste), Mazowiecka, Adama Mickiewicza, Ignacego Paderewskiego, Piaskowa, Piękna, Piwna, Poselska, Rakietowa, Różana, Sputników, Świderska (od Okrzei), Turystyczna (od Brzozowej), Wąska, Wierzbowa, Wojska Polskiego, Wyzwolenia, Zaciszna, Zielna, Ziołowa

Zgromadzenie Misjonarzy Świętej Rodziny, Otwock, ul. Kołłątaja 80/82 (parafia), tel. 22 779 24 53