DIECEZJA WARSZAWSKO-PRASKA
Parafia Matki Bożej Królowej Polski, Otwock-Kresy
ul. Czerska 21
05-400 Otwock
07:00
18:00
07:00
08:30
10:00
11:30
13:00
18:00
07:00, 10:00, 18:00
Ks. Śmigasiewicz Jan, od 01.07.2012
Ks. Lech Mariusz, od 26.08.2015
Ks. Węglarz Krzysztof, od 24.08.2009
Ks. Jarecki Gerard, od 22.06.2005
Ks. Jabłonowski Włodzimierz, 24.06.1972 – 01.07.2012, organizator parafii, budowniczy kościoła i plebanii
Ks. Strękowski Tadeusz, 30.06.1966 – 24.06.1972
Ks. Marczuk Stanisław, 30.10.1963 – 30.06.1966
Ks. Sobotka Stanisław, 13.10.1960 – 30.10.1963
Ks. Derulski Tadeusz, 26.08.1958 –13.10.1960
Ks. Piesiewicz Eugeniusz, 30.06.1956 – 26.08.1958
Ks. Dobruk Mirosław, 29.08.2010 – 26.08.2015
Ks. Płochocki Zbigniew, 01.07.2005 – 29.08.2010
Ks. Galikowski Adam, 01.07.2008 – 01.09.2009
Ks. Kaczmarski Marcin Przemysław, 01.07.2005 – 28.06.2008
Ks. Dec Mirosław, 29.06.2002 – 01.07.2005
Ks. Sierpiński Waldemar, 20.06.2003 – 22.06.2005
Ks. Młynik Janusz, 30.06.2000 – 28.06.2003
Ks. Piotrkowicz Robert, 30.06.2001– 29.06.2002
Ks. Stonio Dariusz, 31.05.1998 –18.06.2001
† Ks. Dudzik Andrzej, 26.06.1998 – 30.06.2000
Ks. Nagraba Artur, 30.06.1995 – 26.06.1998
Ks. Chojnicki Grzegorz, 22.06.1995 –18.06.1998
Ks. Gajda Witold Józef, 22.06.1994 – 22.06.1995
Ks. Osiadacz Tomasz, 22.06.1992 – 22.06.1995
Ks. Milewski Piotr, 30.06.1993 – 30.06.1994
Ks. Banach Stanisław, 08.01.1989 – 30.06.1993
Ks. Śpiewak Zbigniew, 15.06.1989 – 27.06.1992
Ks. Wosławski Bogdan, 20.01.1988 –15.06.1989
Ks. Kołakowski Wojciech, 10.06.1987 –15.06.1988
Ks. Gołębiewski Jan Marian, 10.06.1983 – 20.01.1988
Ks. Sadkowski Krzysztof, 15.06.1985 –10.06.1987
Ks. Sankowski Bogdan Piotr, 08.06.1982 –15.06.1985
Bp Kamiński Romuald, 25.05.1981–10.06.1983
Ks. Fołta Jan, 03.06.1980 – 08.06.1982
† Ks. Gers Kazimierz, 28.05.1977 – 25.05.1981
Ks. Ruciński Jan, 07.06.1976 – 28.05.1977
Ks. Gabler Dariusz, 20.05.1975 – 07.06.1976
Ks. Szcześniak Wacław, 19.08.1972 – 20.05.1975
Ks. Gorzkowski Bolesław, 01.06.1971–19.08.1972
Ks. Pokorski Józef, 10.06.1970 – 01.06.1971
Ks. Szyszkiewicz Feliks, 09.08.1969 –10.06.1970
Ks. Suchner Jerzy, 02.06.1969 – 09.08.1969
Ks. Kraszewski Tadeusz, 05.10.1968 – 02.06.1969
Ks. Dobski Jan SAC, 10.08.1968 – 05.10.1968
Ks. Osmólski Edmund SAC, 09.09.1967 –10.08.1968
Ks. Madoń Tadeusz SAC, 11.08.1965 – 09.09.1967
Ks. Tomaszek Eugeniusz SAC, 29.08.1964 –11.08.1965
Ks. Osadnik Jan FDP, 24.08.1963 – 29.08.1964
Ks. Bajda Stanisław SAC, 04.10.1961– 24.08.1963
Liczba parafian: 9950
Parafię erygował Kard. Stefan Wyszyński 15 października 1978 roku z części parafii Św. Wincentego w Otwocku, Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Otwocku-Świdrze i Św. Wita w Karczewie.

Parafię erygował Kard. Stefan Wyszyński 15 października 1978 roku z części parafii Św. Wincentego w Otwocku, Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Otwocku-Świdrze i Św. Wita w Karczewie. Osada powstała na przełomie XIX i XX w. na ziemiach, które po uwłaszczeniu otrzymali chłopi z Nadbrzeża i Kępy Nadbrzeskiej. Należy do miasta od 1932 r.

Początki parafii sięgają roku 1934 r., kiedy Ks. Ludwik Wolski, ówczesny proboszcz parafii Otwock, sprowadził tu Siostry Felicjanki, które zamieszkały w wynajętym budynku przy ul. Jodłowej 14. Siostry urządziły przedszkole i kaplicę półpubliczną, od wiosny 1935 roku zapraszały kapłanów ze Mszą Św., najpierw w niedziele, a potem także w dni powszednie. W latach pięćdziesiątych Kuria Metropolitalna kierowała tu kapłanów na stały pobyt, co doprowadziło do ustanowienia samodzielnego ośrodka duszpasterskiego w dniu 6 kwietnia 1958 roku. Rektorem kaplicy został Ks. Eugeniusz Piesiewicz, który zakupił i ogrodził plac pod budowę nowego kościoła oraz postawił na placu figurkę Matki Bożej stojącą do dziś. Z czasem rozpoczęły się starania o budowę świątyni, które trwały 18 lat. Ostatecznie pozwolenie nadeszło w sierpniu 1977 r.

Kompleks świątynno-administracyjny, budowany od 3 kwietnia 1979 roku, to dzieło Ks. Włodzimierza Jabłonowskiego, inż. Zenona Liżewskiego, inż. Waldemara Siwka i inż. Jerzego Gajkowskiego. W jego skład wchodzi kościół, plebania, dom parafialny i dom dla Sióstr Felicjanek. Obiekt konsekrował Kard. Józef Glemp 3 października 1988 roku, w X rocznicę powstania parafii.

Ks. Błażejczyk Piotr, do 05.06.2004
Ks. Walicki Dariusz, do 28.05.1987
Ks. Latuszek Tadeusz, do 24.06.1973
Ks. Dudek Paweł MSF
Ks. Krawczyk Janusz
S. Basek Helena CSSF
S. Filipiak Halina ISSM
S. Łysik Anna ISSM
S. Marczak Helena SM
Józefów: Górki (od Górczewskiej), Nadwiślańska (od Górczewskiej), Otwock: Ambasadorska, Białołęcka, Bolesława Chrobrego, Bracka, Braniewska, Chełmska, B. Czecha, Czerska, gen. A. E. Fieldorfa, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Gdańska, Gdyńska, Generalska, Giżycka, Gorzowska, im. Generała Józefa Hallera, Jodłowa, Karczewska (parzyste od Zygmunta do Ługi), Kartuzka, Katowicka, Kąpielowa, Kołobrzeska, Janusza Korczaka, Koszalińska, Krakowska, Księżycowa, Płk. Ryszarda Kuklińskiego, Kwiatowa, Bronisława Lachowicza, Letnia, Lubelska, Lwowska, Łąkowa, Waleriana Łukasińskiego, Malborska, Heleny Marusarzówny (nieparzyste), Mazurska, Mieszka I, Zofii Nałkowskiej, Ogrodowa, Stefana Okrzei, Olszowa, Olsztyńska, Romana Pazińskiego, Podleśna, Portowa, Portowa Zaułek, Poznańska, Prosta, Przewoska, Pułtuska, Radomska, Rybna, Rycerska, Rysia, Słoneczna, Sołecka, gen. K. Sosnkowskiego, Stefana Batorego, Szczecińska, Szkolna, Świderska (od Szkolnej do Okrzei), Topolowa, Turystyczna (do Okrzei), Tysiąclecia, Wałbrzyska, Warsztatowa, Wawerska (od Szkolnej), Wczasowa, Wiejska, Wileńska, Wiosenna, Wiślana, Władysława Łokietka, Wrocławska, Wronia, Piotra Wysockiego, Zygmunta

Szensztacki Instytut Sióstr Maryi, Otwock, ul. Czecha 9/11, tel. 22 779 34 24