DIECEZJA WARSZAWSKO-PRASKA
Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, Ostrówek
ul. Słoneczna 5
Ostrówek
05-205 Klembów
07:30 kaplica Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi
17:00
18:00
07:00 kaplica Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi
08:30
10:00
11:30 z udziałem dzieci
18:00
Ks. Długosz Robert, 10.08.2016 – 08.09.2016
Ks. Dębiński Dariusz, 01.02.2008 –10.08.2016
Ks. Lewiński Bogdan Stanisław, 20.06.2003 – 24.01.2008
Ks. Kowalski Bogusław Stanisław, 18.06.2001– 20.06.2003
Ks. Dusza Andrzej Stanisław, 09.11.1993 –18.06.2001
Ks. Drożdż Henryk Paweł, 30.04.1981– 09.11.1993, organizator parafii, budowniczy kościoła i plebanii
Ks. Wyszyński Sławomir, 29.08.2010 – 26.08.2015
Ks. Łukasiewicz Marcin, 01.07.2006 – 29.08.2010
Ks. Mieczkowski Rafał, 03.07.2004 – 01.07.2006
Ks. Skłucki Jerzy Marcin, 29.06.2003 –15.09.2003
Liczba parafian: 3200
Parafię erygował Kard. Stefan Wyszyński 1 maja 1981 roku z terenu parafii Klembów i Poświętne.

Parafię erygował Kard. Stefan Wyszyński 1 maja 1981 roku z terenu parafii Klembów i Poświętne. Praca duszpasterska prowadzona była już wcześniej. Jednak systematycznie rozpoczął ją od 1966 r. Ks. Henryk Drożdż, wówczas jeszcze przy kaplicy Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, które od 1928 r. prowadzą internat dla dzieci specjalnej troski.

W latach 1967-69 Ks. Drożdż odkupił w Ostrówku przy ul. Słonecznej 5, od p. Anny Jabłońskiej działkę wraz z domem i rozpoczął batalię z władzami komunistycznymi o kościół. Od 15 stycznia 1970 roku istniał już ośrodek duszpasterski przy kaplicy Św. Józefa. W dniach 3-4 kwietnia 1971 roku wierni dobudowali kaplicę o wymiarach 6 × 12 m, która była „solą w oku” dla władz: wydano na nią 12 nakazów rozbiórki. W 1975 r. wierni wznieśli drewniany kościół, gdyż kaplica była już za mała. Determinacja wiernych była tak duża, że listy z prośbą o świątynię przekazywano I sekretarzowi PZPR, Edwardowi Gierkowi, podczas pochodów pierwszomajowych, lecz pozostawały bez echa. Po wielu perypetiach, z dwoma wyrokami sądowymi włącznie, Ks. Henryk Drożdż uzyskał w dniu 18 marca 1980 roku pozwolenie na budowę kościoła. Świątynia powstała w latach 1982-1985 według projektu arch. Janusza Stępkowskiego.

Przez rok czasu (lato 1924 – lato 1925 r.) pracowała w Ostrówku, u państwa Aldony i Samuela Lipszyców, Helena Kowalska, późniejsza Św. Faustyna. Skierował ją tu Ks. Jakub Dąbrowski, ówczesny proboszcz Św. Jakuba w Warszawie-Ochocie (a przedtem w Klembowie), aby zarobiła na wiano zakonne. Pamiętają ją tu jako dziewczynę miłą, pracowitą, pobożną, o pogodnej, nieco piegowatej twarzy i dużym rudawym warkoczu. W roku 2009 dom Lipszyców nabyła Diecezja i urządziła w nim Ośrodek Rozeznawania Powołania. W niedzielę Bożego Miłosierdzia, 7 kwietnia 2002 roku, parafia otrzymała relikwie Świętej (wystawiane dla kultu w każdy I piątek). Bp Jerzy Modzelewski poświęcił kościół 8 września 1985 roku.

Ks. Ołdak Adam, do 17.05.2008
S. Śliwa Nikodema Anna CSFN, do 16.08.1992
Ks. Sasin Sławomir
S. Gańko Agnieszka FRM
Karolew, Krzywica, Lipka, Ostrówek, Tuł

Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, Ostrówek, ul. Skargi 1, tel. 29 777 03 10

Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego (Sopocianki), Ostrówek, ul. Św. Faustyny 5, tel. 29 777 04 92, domfaustyny.pl