DIECEZJA WARSZAWSKO-PRASKA
Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Nieporęt
pl. Wolności 3
05-126 Nieporęt
22 774 83 17
07:30
17:00
07:30
09:00
10:30 z udziałem dzieci
12:30
17:00
07:30, 09:00, 17:00
Ks. Jeznach Marek, od 26.08.2015
Ks. Sieńkowski Jerzy, 12.07.2009 – 23.08.2014
† Ks. Brzozowski Zbigniew, 07.01.1983 –12.07.2009
Ks. Bednarczyk Czesław, 19.06.1974 –19.02.1983
† Ks. Skrzecz Emilian, 09.12.1972 –19.06.1974
Ks. Jędrych Władysław, 05.07.1962 – 06.07.1972
Ks. Kliszko Zenon, 07.10.1958 – 05.07.1962
Ks. Bors Paulin, 1934 – 07.10.1958
Ks. Kowieski Ludwik, 1922 –1934
Ks. Ślepowroński Władysław, 1866 –1922
Ks. Sieńkowski Jerzy, 28.06.2008 –12.07.2009
† Ks. Skrzecz Emilian, 06.07.1972 – 09.12.1972
O. Wyszyński Wiesław OFMCap., 01.03.2015 – 26.08.2015
Ks. Turek Jacek, 01.05.2013 – 01.03.2015
Ks. Wedziuk Mariusz, 01.07.2005 –19.06.2008
Ks. Stanaszek Mariusz Maksymilian, 03.07.2004 – 01.07.2005
Ks. Brzeszczyński Marcin, 30.06.2001– 01.07.2004
Ks. Sieńkowski Jerzy, 25.05.1997 –18.06.2001
Ks. Stępniewski Piotr, 30.06.1994 – 28.06.1997
Ks. Kinowski Andrzej, 21.06.1990 – 30.06.1994
Ks. Krzyżewski Janusz, 15.06.1988 – 21.06.1990
Ks. Janiszewski Bronisław, 10.06.1987 –15.06.1988
† Ks. Gniadek Henryk, 24.06.1985 –10.06.1987
Ks. Łukowski Zbigniew, 13.06.1984 –15.06.1985
Ks. Piotrowski Antoni, 17.10.1983 –13.06.1984
Ks. Balicki Jan, 10.06.1983 –17.10.1983
Ks. Czajkowski Antoni, 31.05.1982 –10.06.1983
Ks. Czarnecki Zdzisław, 20.05.1980 – 31.05.1982
Ks. Urbaniak Franciszek, 10.08.1978 – 20.05.1980
Ks. Podstawka Zygmunt Marcin, 28.05.1977 –10.08.1978
Ks. Staniak Piotr, 20.08.1975 – 28.05.1977
† Ks. Świeboda Witold, 20.05.1975 – 20.08.1975
O. Dągielski Ksawery OFMConv., 01.02.1975 – 20.05.1975
Ks. Krawczyk Janusz, 05.09.1974 – 28.01.1975
Ks. Kamieniecki Kazimierz, 21.06.1974 – 05.09.1974
Ks. Seweryniak Stanisław, 05.06.1973 – 21.06.1974
† Ks. Król Marian, 10.06.1972 – 05.06.1973
Ks. Branowski Stanisław, 01.06.1971–10.06.1972
Ks. Szczęsny Jan, 21.11.1070 – 01.06.1971
† Ks. Koczkodaj Piotr, 02.06.1969 – 05.12.1970
Ks. Wyszyński Stanisław, 20.06.1967 – 02.06.1969
Ks. Kraszewski Tadeusz, 01.06.1967 – 20.06.1967
Ks. Kecel Stanisław, 1943 –1945
Ks. Perka Bolesław, 1941–1943
Ks. Dyśkowski Stanisław, 1938 –1940
Ks. Kożuchowski Jan, 1924 –1925
Ks. Karasiński Julian, 1920 –1924
† Ks. Brzozowski Zbigniew, 12.07.2009 – 24.08.2016 (†)
Liczba parafian: 3200
Parafia erygowana w 1668 roku. Zachowały się ślady obecności człowieka na tych terenach z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza.

Parafia erygowana w 1668 r. Zachowały się ślady obecności człowieka na tych terenach z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza. Pierwszą wzmiankę o Nieporęcie znajdujemy w akcie erekcyjnym parafii wieliszewskiej datowanym na 1387 r. W 1484 r. miejscowość otrzymała prawa miejskie. Od XVI w. była własnością królewską. Król Zygmunt III Waza wzniósł tutaj drewnianą rezydencję na polowania, która spłonęła w czasie potopu szwedzkiego.

Kościół pochodzi z roku 1651, ufundował go Jan Kazimierz, zaś w 1696 r. Bp Andrzej Załuski konsekrował świątynię. Pierwotna bryła świątyni została częściowo zmieniona w XVIII w. przez dobudowanie przypór zabezpieczających pękające mury. Kościół ucierpiał w ostatnich miesiącach II wojny światowej: stracił dach, drzwi i okna, miał uszkodzone fragmenty murów i kompletnie zdewastowane wnętrze (takim ujrzeli go 19 stycznia 1945 roku wierni wysiedleni z całej parafii w dniu 9 września 1944 roku). Odbudowę kościoła zakończono dopiero w latach sześćdziesiątych. Później był odnawiany w 1979 r., 1994 r. oraz w latach 1999-2002. W 2002 r. wymieniono posadzkę na marmurową (poprzednią posadzkę ułożono w 1880 r.), a w 2005 r. przeprowadzono renowację ołtarzy. W 2010 r. wykonano elewację wraz z izolacją pionową i poziomą, natomiast w 2013 r. gruntownie odnowiono wnętrza kościoła.

Na placu przed kościołem jest figurka MB Pocieszycielki Strapionych wystawiona przez Jakuba Dębkowskiego w 1863 r. na pamiątkę Powstania Styczniowego. W murowanej dzwonnicy z XIX w., pełniącej jednocześnie funkcję bramy znajdują się dwa dzwony: jeden z 1739 r. (91 kg), drugi „Niepokalane Poczęcie NMP” (162 kg) ufundowany przez parafię w 1954 r.

Zachowały się jeszcze trzy nagrobki na cmentarzu przykościelnym z lat 1816 -1818: rodziny Omylińskich (1826 r.), Szymona Kowalskiego (1837 r.) i kolejny bardzo zniszczony z pierwszej połowy XIX w. Kościół wraz z drzewostanem wpisano do rejestru zabytków 12 kwietnia 1962 roku.

O. Kowalski Kajetan OFM, do 1993
Ks. Kowalski Tomasz, do 1989
Ks. Ostrowski Adam, do 08.06.1986
Ks. Wróbel Czesław, do 01.06.1969
O. Gajda Sykstus OFMCap.
Dąbkowizna, Kontrowers, Łysa Góra, Nieporęt: Asesora, Białego Bzu, Brzozowa, Chabrowa, Chłodna, Czajki, Dworcowa, Dzikiej Róży, Epopei, Fiołkowa, Gerwazego, Hubala, św. Huberta, Inwokacji, Irysowa, Jana Kazimierza, Kwitnącej Wiśni, Lawendowa, Lazurowa, Małołęcka, Marsa, Adama Mickiewicza, Myśliwska, Nastrojowa, Niezapominajki, Nowolipie, Odrodzenia, Ogrodowa, Pana Tadeusza, kpt. Benedykta Pęczkowskiego, Pionierska, Podkomorzego, Podleśna, kpt. Stefana Pogonowskiego, Polnych Kwiatów, Potocka, Powstańców, Protazego, Przyjaciół, Pszeniczna, Rejenta, Rejtana, Różana, Rumiankowa, Sasankowa, Soplicowo, Jacka Soplicy, Spokojna, Stokrotki, Szafirowa, Szkolna, Szlachecka, Telimeny, Tulipanowa, Turkusowa, Wieczornej Bryzy, Wojska Polskiego, Wolności, Zamkowa, Zegrzyńska, Zosi, Zwycięstwa, Wólka Radzymińska